Site icon Admiral Tax

Jak zmieni się sytuacja brytyjskich firm w Anglii po Brexicie?

Flaga UE i UK

Wielka Brytania jako pierwsze państwo członkowskie wychodzi przed szereg i opuszcza Unię Europejską. Brexit stał się faktem i zapisał się trwale na kartach historii. Co prawda, rozwód z Brukselą jest jeszcze w toku, jednak już teraz budzi niemały niepokój wśród Polaków, którzy prowadzą swój biznes na wyspach. Czy skutki Brexitu są odczuwalne dla rodzimych przedsiębiorców? Co się stanie z Polakami, którzy przenieśli swoje firmy do Anglii? Czy to się jeszcze opłaca?

Ogólne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wielka Brytania dobrowolnie rozpoczęła proces wystąpienia z szeregów UE i tym samym stała się prekursorem zmian we współczesnej Europie. Jest to pierwszy taki akt w historii Unii Europejskiej, dlatego skutki tego rozstania są trudne do przewidzenia. Jednak w całym zamieszaniu rząd brytyjski robi wszystko, aby ewakuacja Brytanii przebiegła łagodnie dla wszystkich obywateli. Co więcej, ambasada RP w Londynie zapewnia polskich przedsiębiorców, że do momentu ostatecznego rozłamu, prawa obywateli Unii na wyspach się nie zmieniają.

Miękki i twardy Brexit. Konsekwencje czy szanse dla polskich firm?

Jak mówi prof. Brad MacKay z University of St Andrews: Wpływ Brexitu na działalność w Wielkiej Brytanii zależeć będzie całkowicie od tego, jaki scenariusz wyłoni się z negocjacji między UE a Wielką Brytanią. W przypadku “miękkiego Brexitu”, w którym Wielka Brytania pozostaje na jednolitym rynku i unii celnej, wpływ na działalność może być stosunkowo niewielki.

Przy takim scenariuszu jest prawdopodobne, że Zjednoczone Królestwo nadal będzie musiało utrzymywać elementy prawa i regulacji UE, które będą miały niewielki wpływ polityczny na nie. To jednak ułatwiłoby handel z UE, największym partnerem handlowym w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

Ograniczenie imigracji może zmniejszyć pulę talentów, z których może korzystać firma. Jednak dodatkowa elastyczność, którą Wielka Brytania może zyskać na rozwoju transakcji handlowych (z pominięciem UE – przypis autora) na całym świecie, byłaby finalnie korzystna.

Jeśli jednak scenariusz “twardego Brexitu” zmaterializuje się, gdy Wielka Brytania opuszcza jednolity rynek i unię celną UE i powraca do organizacji własnych zasad w światowym handlu, prawdopodobnie zwiększy koszty wywozu i przywozu do i z UE oraz spowolni wzrost gospodarczy. Twardy brexit ma również potencjał, aby uczynić z Wielkiej Brytanii mniej atrakcyjne miejsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale będzie to również zależało w pewnym stopniu od szeregu innych czynników, w tym od pojawiającego się środowiska biznesowego.

Wielka Brytania ciągle dowodzi, że kwestia ułatwienia przedsiębiorcy działalności jest jej priorytetem, jest więc mało prawdopodobne by w dowolnym scenariuszu Brexitu wykonała krok, który utrudni zagranicznym inwestorom działalność i wejście na europejski rynek.

Firma w Anglii w obliczu Brexitu

Rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską z zapartym tchem śledzi cały świat. Tym samym powstaje wiele spekulacji na temat firm zarejestrowanych na wyspach przez obcokrajowców. Obawiają się licznych konsekwencji, które mogą utrudnić prowadzenie biznesu po brytyjskiej reformacji. I tutaj obawom wychodzi naprzeciw brytyjska organizacja British Polish Chambers of Commerce, która w raporcie „Business Brexit Priorities” wyjaśnia, jak mało prawdopodobne jest zaostrzenie lub zmiana przepisów prawa dotycząca prowadzenia firmy w UK. Organizacja walczy o niezmienność prawa, po to, żeby brytyjskie firmy nie straciły na opuszczeniu europejskiego rynku. Dodatkowo mało prawdopodobny jest fakt utrudnienia zagranicznym inwestorom funkcjonowania skoro Wielka Brytania będzie potrzebować sporo pieniędzy na bezbolesne przeprowadzenie Brexitu.

Pracownicy i inwestycje

Według brytyjskiego portalu Market Inspector, możliwe jest wprowadzenie ograniczenia w wolnym przepływie ludności między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Specjaliści przywołują tutaj model australijski, który zakłada ścisłą kontrolę napływających pracowników poprzez system wiz. O ile zapobiegnie, to niekontrolowanej migracji, to na pewno stanie się sporym wyzwaniem logistycznym po stronie urzędów.

Zobacz także: Dostajesz 4000 PLN lub więcej na rękę? Lepiej załóż spółkę LTD w Anglii lub Irlandii

Najważniejszy jest jednak fakt, że wprowadzenie wiz nie powinno wpłynąć w żaden sposób na firmy zakładane przez nierezydentów brytyjskich zamieszkujących na przykład Polskę. Nawet USA, które posiada jedno z najbardziej rygorystycznych procedur wizowych umożliwia zagranicznym inwestorom zakładanie firm na terenie USA przez Internet, zdając sobie sprawę z potencjału finansowego drzemiącego w inwestorach z całego świata.Czy Wielka Brytania zrezygnowała by z takiego zastrzyku kapitału?

Czy warto mieć firmę w Anglii po Brexicie?

Wielka Brytania jest faworytem w zakresie emigracji biznesowej Polaków. Według raportów w ostatnim roku Polacy przenieśli ok. 1300 firm za granicę, w tym większość została przeniesiona właśnie do Wielkiej Brytanii. Sprzyja temu łatwość prowadzenia spółki, przyjazny system podatkowy, a zwłaszcza kwota wolna od podatku. Dla właścicieli firm liczy się przede wszystkim swoboda, proste prawo i brak zbędnej biurokracji, a właśnie to oferuje angielskie środowisko.

Biznesmeni mogą spać spokojnie. Firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii płacą tam podatki, dlatego brytyjski rząd będzie wspierał każdego przedsiębiorcę, zwłaszcza że aż 1 na 7 firm w Anglii należy do obcokrajowca. To prawda, jesteśmy siłą napędową brytyjskiej gospodarki, a przecież oni wcale nie chcą zwalniać tempa.

Biznes na wyspach coraz bardziej się opłaca

Tyle teorii, ale co mówią na temat praktycy? Poniżej kilka decyzji podjętych przez największe korporacje na świecie w odpowiedzi na informacje o Brexicie.

Brytyjskie organizacje zawzięcie negocjują wprowadzenie jak najmniejszej ilości zmian w prawie, dlatego przedsiębiorcy mogą już odetchnąć. Brexit nie wpłynie na możliwości czy opłacalność prowadzenia firmy na wyspach. Wielka Brytania po rozstaniu z UE będzie starała się zachować dobre relacje w kwestii przepływu kapitału, usług czy towarów, bo obu stronom zależy na owocnej współpracy gospodarczej.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku

Brytyjczycy od pokoleń chcą tworzyć duży wspólny rynek i unię handlową, dlatego polskie firmy nie mają powodów do obaw. Wszystkie prawa przedsiębiorców zostaną zachowane, a Wielka Brytania dołoży wszelkich starań, aby rozwijać gospodarkę i tworzyć przepływy, bo to przecież nasz wspólny interes, aby wzrastał dobrobyt i bogaciły się kraje.

Udostępnij:
Exit mobile version