Site icon Admiral Tax

Zmiany w FRS. Czyli jak rozliczyć Flat Rate Scheme?

Ludzie w metrze

Podczas gdy w Polsce temat podatku VAT spędza przedsiębiorcom sen z powiek, szczególnie w świetle ostatnich nowelizacji prawa, zaostrzających kary za nierzetelne rozliczanie się z tej daniny (nie mówiąc już o jego wysokości), w Wielkiej Brytanii funkcjonują rozwiązania, sprawiające że podatek ten nie jest tak uciążliwy jak u nas, a z którymi to powinni zapoznać się wszyscy planujący przeniesienie lub założenie firmy w Walii, Anglii lub Szkocji. Mowa tu o tzw. Flat Rate Scheme.

Czym jest Flat Rate Scheme?

Jest to pojęcie oznaczające uproszczony podatek VAT. W praktyce Flat Rate Scheme daje firmom możliwość stosowania jednolitej (liniowej) stawki podatku VAT niższej od powszechnie obowiązującej, z tym że wysokość tejże stawki, określanej przez brytyjski urząd skarbowy, zależy od branży, w jakiej działa konkretna firma. Obecnie może ona wahać się pomiędzy 4% a 14,5%. Daje to możliwość zaoszczędzenia przedsiębiorcy różnicy pomiędzy standardową kwotą podatku VAT (czyli 20%), jaką naliczył swojemu klientowi, a kwotą z jakiej korzystał w ramach rozwiązania Flat Rate Scheme (np. 12%), i która musi zostać oddana „fiskusowi”.

Kto może korzystać z Flat Rate Scheme?

Tworząc omawiane przepisy, brytyjski ustawodawca miał na względzie dobro małych przedsiębiorstw; a dokładnie takich, których szacowany roczny obrót w kolejnym roku podatkowym nie przekroczy 150,000 GBP. Ale uwaga! Korzystać z dobrodziejstw Flat Rate Scheme można tylko do momentu, w którym całkowity dochód osiągnięty dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej nie przekroczy 230,000 GBP! Tak więc widać wyraźnie, że jest to rozwiązanie mające zachęcić potencjalnych biznesmenów do zakładania niewielkich przedsiębiorstw, a następnie pomóc im „na starcie”. Jest to wiedza niezbędna dla każdego, kto planuje rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii; jej brak może bowiem doprowadzić do bolesnej w skutkach pomyłki, kiedy to osoba prowadząca działalność gospodarczą w UK, będzie próbowała rozliczać się według Flat Rate Scheme już po przekroczeniu progu 230,000 GBP.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?

Aktualnie, sztandarowym przykładem beneficjentów Flat Rate Scheme są kierowcy, którzy wystawiając faktury za swoje usługi, uwzględniają na nich VAT w wysokości 20%, podczas gdy do urzędu skarbowego zobowiązani są odprowadzić zaledwie 11 lub 12%! (11% w pierwszym roku działalności, a 12% w drugim).

Nadchodzą zmiany

Opisany powyżej stan rzeczy trwać będzie jedynie do dnia 1 kwietnia 2017 roku. Wtedy to wejdzie w życie prawo zmieniające zasady stosowania Flat Rate Scheme (aczkolwiek nawet po reformie stosowanie tego rozwiązania wiązać się będzie z korzyściami dla konkretnych firm).

Niskie stawki podatku VAT płacone w ramach Flat Rate Scheme „przywiodły na pokuszenie” wielu właścicieli firm, którzy po prostu zaczęli dopuszczać się nadużyć. Powstałe w ich rezultacie straty, jakie poniósł brytyjski budżet, zmusiły tamtejszych ustawodawców do podjęcia przeciwdziałań.Od kwietnia 2017 roku, firmy będące beneficjentami Flat Rate Scheme, lub też te, które zechcą dopiero do nich dołączyć, będą musiały być zaliczone do grona przedsiębiorstw określanych mianem „limited cost trader”.

Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie

„Limited cost trader” to firma, której łączna suma przeznaczona na opłacenie podatku VAT od wydatków na zakup towarów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej nie przekroczy 2% wartości podatku VAT od całości obrotu w przewidzianym okresie rozliczeniowym. Ewentualnie, przekracza wspomniane 2%, ale nie jest większy niż 1000 GBP rocznie. Nowa stawka podatku VAT opłacanego w ramach Flat Rate Scheme będzie wynosić 16,5%, a dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorstw w rodzaju limited cost trader bez względu na rodzaj prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Spodziewane rezultaty

W założeniu przeprowadzana reforma ma zwiększyć wpływy do brytyjskiego budżetu, a ich źródłem ma być podatek VAT opłacany przez przedsiębiorstwa, których wydatki na sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności są relatywnie niewielkie. Do grona takich firm możemy zaliczyć np. te zajmujące się świadczeniem usług doradczych, księgowych, IT lub fryzjerów. Innym przykładem mogą być najemni pracownicy budowlani, pracujący przy użyciu materiałów dostarczanych przez głównego wykonawcę.

I tak nie jest źle!

Na koniec kilka słów dla uspokojenia wszystkich tych, którzy planowali rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii, a których wiadomość o planowanych zmianach zaniepokoiła.

Przede wszystkim, mimo iż nowa stawka VAT opłacanego w ramach Flat Rate Scheme wzrosła, to nadal jest niższa od powszechnie obowiązującej stawki brytyjskiej (20%), nie mówiąc już o polskiej (23%).

Po drugie, jednolita stawka upraszcza system podatkowy. Przypomnijmy, że wcześniej różne rodzaje działalności objęte były różnymi wysokościami VAT–u, wyznaczanymi przez tamtejszy urząd skarbowy. W sytuacji zaś, w której firma świadczyła kilka rodzajów usług objętych prawem do zastosowania Flat Rate Scheme, stawkę VAT ustalało się na podstawie tego rodzaju usług, które przynosiły największy zysk. To w rezultacie prowadziło do sporego zamieszania, jako że w różnych latach, różnego typu działalność mogła przynieść różnej wysokości zysk – a zatem co roku stawka mogła być inna. A teraz: wszyscy po 16,5%. Koniec, kropka!

Po trzecie, pamiętajmy że preferencyjna stawka VAT opłacana w ramach Flat Rate Scheme to wyciągnięta przez brytyjskie władze pomocna dłoń dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, zakładając firmy, których funkcjonowanie nie wymaga poświęcenia dużych środków finansowych (czyli coś w sam raz dla początkujących: najważniejszy jest dobry pomysł i chęć do pracy).

Tak więc, jeżeli ktoś zdecyduje się na krok, jakim jest założenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji, niech pamięta o możliwościach, jakie daje rozwiązanie Flat Rate Scheme.

Udostępnij:
Exit mobile version