Ostatnia aktualizacja 28 grudnia, 2020 o 01:31 pm.
Rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii nie zawsze oznacza, że podatek VAT będziemy odprowadzać na Wyspach, transakcje zawierane z kontrahentami spoza UK mogą być opodatkowane zarówno na Wyspach jak i w kraju nabywcy usługi/towaru.
Miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) danej transakcji zależy od wielu czynników, takich jak np. kontrahenta na którego rzecz dokonujemy sprzedaży (firma czy osoba fizyczna), statusu firmy, z którą podjęliśmy współpracę (czynny podatnik VAT/firma stosująca zwolnienie z VAT, podmiot posiadający VAT-UE/nie posiadający VAT-UE), rodzaju sprzedawanych towarów/świadczonych usług czy miejsca wysyłki towarów/świadczenia usług. Trzeba mieć na uwadze, że ze względu na mnogość przypadków, każdy powinien podlegać szczegółowej analizie w odniesieniu do przepisów obowiązujących w obu krajach. Przeanalizujmy zatem sytuacje, w których spółka Limited zobowiązana jest do rejestracji do VAT w Polsce.
Spółka LTD sprzedająca swoje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych w Polsce ma obowiązek zarejestrowania się do VAT w polskim urzędzie skarbowym. Trzeba mieć na uwadze że w razie, gdy nabywcami są osoby prywatne zamieszkałe na terenie Rzeczypospolitej, niezależnie od tego czy w ramach prowadzonej działalności dokonujemy sprzedaży towarów czy usług, każda transakcja dokonana na rzecz osób fizycznych z Polski, oznacza konieczność rozliczenia podatku VAT w Polsce. Bez znaczenia jest także ewentualne miejsce wysyłki towarów. Rejestracji do VAT w Polsce należy dokonać przed pierwszą sprzedażą.
Zobacz: Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?
Podejmując się sprzedaży towarów lub usług dla osób prywatnych w innych krajach niż Wielka Brytania, właściciel spółki Limited musi liczyć się zatem z obowiązkiem rejestracji do VAT w państwie, do którego dostarczane są towary/usługi.
Zdarza się, że spółki LTD podejmujące współpracę z polskimi kontrahentami także są zobligowane do rejestracji do VAT w Polsce.
Na początek przypomnijmy, że spółka Limited, która została zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w UK, automatycznie jest rejestrowana także na potrzeby VAT-UE. Dzięki temu spółka LTD będąca czynnym podatnikiem VAT bez przeszkód może także dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dla porównania polski przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia do VAT, musi zaznaczyć odpowiednie pole na formularzu rejestracyjnym VAT-R aby nadano mu NIP europejski niezbędny przy wykonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych lub złożyć odrębny wniosek aktualizacyjny w późniejszym terminie, w razie chęci podjęcia współpracy z firmami z UE.
Warto sprawdzić: Jak wystawiać fakturę ze spółki LTD dla kontrahenta z Polski?
Brytyjska spółka posiadająca NIP europejski, czyli zarejestrowana na potrzeby VAT-UE po spełnieniu dodatkowych warunków w odniesieniu do danej sprzedaży w wielu przypadkach ma prawo sprzedaży bez naliczania podatku VAT. Podmiotem zobligowanym do rozliczenia VAT w swoim urzędzie skarbowym jest wówczas zagraniczny kontrahent posiadający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w innym kraju Wspólnoty.
Polska firma będąca nabywcą jest odpowiedzialna za rozliczenie VAT w Polsce w sytuacji, gdy jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na potrzeby VAT-UE. Polska firma otrzymuje wówczas od spółki LTD występującej w charakterze sprzedawcy fakturę bez naliczonego podatku VAT, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie” („reverse charge”). Dokonana transakcja jest dla nabywcy neutralna podatkowo, gdyż naliczony VAT podlega odliczeniu w tej samej deklaracji VAT.
Przeczytaj także: Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
Analogicznie w razie, gdy spółka LTD jest zwolniona z VAT, a nabywcą jest polska firma będąca czynnym podatnikiem VAT, faktura wystawiana przez sprzedawcę nie zawiera VAT. Taki rodzaj transakcji w większości przypadków podlega rozliczeniu VAT przez nabywcę.
Przedsiębiorcy współpracujący z firmami z innych krajów Unii Europejskiej powinni mieć na uwadze szczególne miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W praktyce oznacza to, że różnego rodzaju transakcje, wskazane w ustawie o VAT są rozliczane w miejscu określonym w przepisach.
Do czynności dokonywanych na rzecz polskich firm przez spółkę Limited powodujących konieczność rejestracji do VAT i rozliczenia tego podatku na terenie Rzeczypospolitej zaliczamy w szczególności:
W celu rejestracji spółki LTD do VAT w Polsce konieczne jest wypełnienie i złożenie do polskiego urzędu skarbowego w Warszawie dwóch formularzy, a mianowicie:
Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi, spółka Limited dokonując rejestracji do VAT na terenie Rzeczypospolitej zobowiązana jest dostarczyć następujące dokumenty:
Wszystkie formularze i dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
W urzędzie należy złożyć oryginały lub poświadczone notarialnie kopie.
Pobierz e-book za darmo: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – pobierz!
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.