Ostatnia aktualizacja 17 maja, 2021 o 11:30 am.
Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) zmienił zasady naliczania kar dla podatników, którzy popełnili błędy w zeznaniach podatkowych lub nie poinformowali o swoich powinnościach podatkowych. Zmiany zakładają zwiększenie kar, dlatego warto upewnić się komu powierzamy naszą księgowość.
Urzędy Wielkiej Brytanii stwarzają idealne warunki przedsiębiorcom do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Niskie podatki, duża ilość ulg i zwolnień, stabilne prawodawstwo oraz przyjazne podejście do podatnika to jedne z wielu atutów prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Nie należy jednak zapominać o obowiązkach jakie każdy podatnik ma wobec organów podatkowych, ponieważ ewentualne zaniechania mogą być kosztowne.
W przypadku gdy podatnik nie zawiadomi Urzędu Skarbowego (HMRC) o wystąpieniu zobowiązania podatkowego lub popełni błąd (celowy lub niezamierzony), HMRC może nałożyć na podatnika karę kalkulowaną na podstawie wysokości straty potencjalnych przychodów podatkowych. Wysokość nałożonej kary zależy od kilku czynników, m.in od tego czy podatnik dobrowolnie wskazał błąd czy nastąpiło to wskutek kontroli przez Brytyjski Urząd Skarbowy (patrz tabela poniżej).
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość potencjalnej kary jest czas w jakim dokonano zgłoszenia do HMRC. Brytyjski Urząd Skarbowy przychylniej spogląda na przewinienia zgłoszone do 12 miesięcy od ich wystąpienia. Z kolei im później zostanie zgłoszony lub wykryty błąd, tym przedsiębiorca może zapłacić wyższą karę. Część przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie, często jednak kończy się to uchybieniami.
Przedsiębiorca prowadzący działalność w branży internetowej błędnie naliczył należny podatek VAT, wobec czego nie zapłacił podatku w wysokości 5000 GBP. W zależności od tego czy fakt ten zgłosi samodzielnie czy zostanie wykryty podczas kontroli skarbowej – kara może wynieść maksymalnie 5000 GBP. HMRC weźmie pod uwagę podane czynniki do ustalenia wysokości sankcji.
“Stosunkowo często zdarza się, że pojawiają się u nas przedsiębiorcy, którzy nie dopełnili czasem błahego obowiązku i szukają pomocy, chcąc uniknąć kary. Często udaje się nam im pomóc, aczkolwiek zdecydowanie lepiej współpracować z biurem księgowym na co dzień, by do takich kosztownych i stresujących sytuacji nie doprowadzać” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Oczywiście istnieje bardzo dużo rozwiązań, które pomogą zminimalizować negatywne skutki błędów podatkowych. Jak przyznaje Agnieszka Moryc: “Często wskutek pozornej oszczędności przedsiębiorcy skupiają się na prowadzeniu rachunkowości czy kontaktach z urzędami. Profesjonalne biuro księgowe minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów podatkowych, dodatkowo oszczędzając czas i pieniądze przedsiębiorcy, dzięki czemu ten może skupić się na rozwijaniu własnego biznesu. Wielu klientów Admiral Tax nawet nie wie, gdzie znajduje się ich urząd skarbowy – po prostu nigdy nie musieli się tam pojawić, ani nawet wymienić korespondencji, gdyż robimy to w ich imieniu ”.
Kluczowym czynnikiem jest świadomość przedsiębiorców, iż nie należy oszczędzać na usługach profesjonalnych firm księgowych. Prawidłowo prowadzona księgowość lub wczesne wykrycie ewentualnej nieprawidłowości może mieć duże znaczenie dla prowadzonej działalności i pomagać budować przewagę konkurencyjną.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.