Ostatnia aktualizacja 13 stycznia, 2023 o 10:36 am.
Wielu przedsiębiorców zakładając spółkę w Irlandii, ogranicza się do standardowych formalności i sporządza jedynie umowę spółki. Tymczasem w przypadku, gdy jest więcej niż jedne udziałowiec, warto rozważyć także umowę udziałowców (tzw. shareholder agreement). W jakim celu zawiera się umowę udziałowców? Jakie są jej skutki prawne? Czy warto ją sporządzać? O tym przeczytasz poniżej.
Umowa akcjonariuszy w spółce irlandzkiej to prawnie wiążąca umowa zawarta pomiędzy akcjonariuszami/członkami spółki. Służy do wyszczególnienia praw i obowiązków członków w różnych sytuacjach. Umowa udziałowców jest to swoisty „podręcznik” dla firmy, który określa prawa i obowiązki spółki i akcjonariuszy, w tym procesy dotyczące określonych scenariuszy, takich jak schemat wyjścia i przenoszenie udziałów.
Umowy takie nie są prawnie wymagane i nie są potrzebne w spółkach jednoosobowych (tj. spółkach, które mają tylko jednego wspólnika). Jeśli jednak jest więcej niż jeden akcjonariusz, zwykle zaleca się, aby spółka przyjęła umowę akcjonariuszy, chyba że firma znajduje się na bardzo wczesnym etapie i istnieje strategiczny powód, aby tego uniknąć.
Jednym z głównych powodów zawarcia umowy udziałowców w spółce irlandzkiej jest brak przepisów dotyczących akcjonariuszy w ustawie o spółkach z 2014 r. Przez co funkcjonują jedynie podstawowe zasady regulujące uprawnienia takich podmiotów jak akcjonariusze mniejszościowi, sprzedaż udziałów, czy sposób rozwiązywania sporów. Brak przepisów dotyczących innych obowiązków może powodować spory pomiędzy udziałowcami, szczególnie jeśli dojdzie do konfliktu.
Umowa ma chronić przed konfliktami pomiędzy akcjonariuszami i wszystkimi innymi nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą zagrozić jej funkcjonowaniu. Reguluje ona również takie aspekty jak: złożenie przez stronę oferty kupna spółki lub warunki sprzedaży udziałów. Poszczególnym akcjonariuszom, przyzwane są konkretne uprawnienia, na przykład, takie, które standardowo nie są przyznawane, m.in. przyznanie akcjonariuszowi mniejszościowemu uprawnienia do mianowania dyrektora.
Co prawda, istnieją szablony takich umów dostępne online, jednak należy zachować ostrożność podczas podpisywania jakiegokolwiek dokumentu zawierającego warunki, które nie do końca są zgodne ze stanem faktycznym. Wszystko, co zostaje określone w umowie, musi być zgodne z tym, jak funkcjonuje spółka. Musimy pamiętać, że umowy akcjonariuszy są prawnie wiążącymi umowami, więc chociaż uzyskanie indywidualnie przygotowanej umowy czy porady może kosztować, to stanowi ona zabezpieczenie wszystkich stron umowy na przyszłość.
Każda irlandzka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi mieć konstytucję. Bez niej spółka nie może funkcjonować. Natomiast, umowa akcjonariuszy nie jest prawnie wymagana i zostanie zawarta tylko wtedy, gdy występuje więcej niż jeden akcjonariusz. Dodatkowo konstytucja jest publicznie dostępna, może się z nią zapoznać każdy, natomiast umowa wspólników jest dokumentem prywatnym i poufnym.
Co ważne, umowy akcjonariuszy powinny mieć pierwszeństwo przed konstytucją, a umowa akcjonariuszy powinna być z nią zgodna, dlatego ważne jest, aby żadne postanowienie nie były sprzeczne z umową akcjonariuszy. W przypadku niezamierzonej sprzeczności między warunkami tych dwóch dokumentów ważne jest, aby zawrzeć w umowie akcjonariuszy postanowienie stwierdzające, że w przypadku sprzeczności między tymi dwoma dokumentami, umowa akcjonariuszy będzie miała pierwszeństwo.
Część ta zawiera szczegółowe informacje na temat zarządzania spółką na poziomie zarządu.
Zawiera ona:
Prawa akcjonariuszy oraz wykaz spraw, których nie można przeprowadzić bez zgody określonej części akcjonariuszy.
Różne rodzaje ograniczeń dotyczących transferu akcji;
Określa się warunki wyjścia akcjonariusza ze spółki, kto może uruchomić proces sprzedaży i kto co otrzymuje przy wyjściu, gdy istnieją różne rodzaje akcji.
Wiele spółek zakładanych jest w rodzinie, a udziałowcami są członkowie danej rodziny, którzy nie widzą potrzeby sporządzania dodatkowych umów poza umową spółki. Jednak spółki rodzinne szczególnie wymagają takich umów, gdyż z czasem udziały przechodzą na kolejne pokolenia, które nie mają już wspólnych planów, wizji czy pomysłów na spółkę, co może rodzić problemy. Umowa spółki może zapobiec np. sprzedaży udziałów zewnętrznym osobom, dając prawo pierwokupu innym udziałowcom.
Jest to kolejny przypadek, kiedy umowa wydaje się zbędna, gdyż taka spółka jest sprawnie zarządzana przez tylko dwie osoby na bieżąco podejmujące decyzje, nawet podczas rozmowy telefonicznej. Nie ma konieczności przeprowadzania głosowań i organizowania spotkań, jak to ma miejsce w przypadku gdy jest wielu udziałowców. Jednak w przypadku, gdy dwóch udziałowców posiada równo po 50% udziałów, a zdarza się to niezwykle często, może dochodzić do tzw. deadlock, czyli sytuacji, gdy żaden z nich nie osiąga większości, aby przegłosować daną sprawę w spółce, a nie mogą osiągnąć porozumienia, bo mają sprzeczne zdania. Shareholder agreement może zawierać przepisy opisujące postępowanie w takiej sytuacji.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.