Ostatnia aktualizacja 21 listopada, 2022 o 10:15 am.
Na skutek zmian w ustawie o PIT, które weszły w życie w 2021 roku, marynarze, którzy chcą skorzystać z ulgi abolicyjnej, muszą wykazać, że wykonują pracę poza terytorium lądowym państwa. Dla wielu z nich taki przepis stał się impulsem… do założenia zagranicznej spółki limited. Jakie zalety niesie za sobą takie rozwiązanie? Czy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.
Ulga abolicyjna to mechanizm podatkowy stworzony z myślą o osobach, które uzyskują przychody za granicą. Zgodnie z prawem mają on obowiązek wykazać je w Polsce.
W zależności od tego, z jakiego kraju pochodzą i co za tym idzie — jaka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wiąże Polskę z danych państwem — mogą być opodatkowane metodą proporcjonalnego odliczenia lub metodą zwolnienia z progresją.
W przypadku metody proporcjonalnego odliczenia osiągane za granicą przychody podlegają opodatkowaniu w Polsce. Kwotę należnego podatku wyliczonego wg polskiej skali podatkowej można jedynie pomniejszyć o ten, odprowadzony za granicą. W przypadku metody zwolnienia z progresją zagraniczne przychody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Mówiąc w sporym uproszczeniu, ulga abolicyjna służy wyrównaniu różnic pomiędzy obiema sposobami opodatkowania. Pozwala bowiem wyeliminować konieczność odprowadzania podatku od zagranicznych dochodów przez osoby, które korzystają z metody proporcjonalnego odliczenia.
Na skutek wprowadzenia zmian w ustawie o PIT, od 1 stycznia 2021 osoby rozliczające zagraniczne dochody metodą proporcjonalnego odliczenia, w ramach ulgi abolicyjnej mogą odliczyć jedynie 1360 zł. Efektem takiego stanu rzeczy jest więc konieczność dopłaty różnicy pomiędzy podatkiem wyliczonym w Polsce a tym zapłaconym za granicą z uwzględnieniem ulgi w wysokości 1360 zł. Jej kwota jest jednak na tyle niewielka, że korzyścią podatkowe jakie za sobą niesie będą naprawdę nikłe, a wręcz nie będzie ich wcale.
SPRAWDŹ: SPÓŁKA LTD DLA MARYNARZY
Aby marynarz – polski rezydent podatkowy mógł w pełni skorzystać z ulgi abolicyjnej:
Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że marynarze nie powinni mieć problemu z udowodnieniem, że osiągnęli zagraniczny dochód poza terytorium lądowym państw (praca na wodzie nie jest przecież pracą wykonywaną na lądzie), to tylko pozory. Polskie prawo nie definiuje bowiem precyzyjnie samego określenia „terytorium lądowe państwa”. A to już na starcie znacząco zwiększa ryzyko nieścisłości interpretacyjnych. Przepisy nie uściślają także, czy określenie poza terytorium lądowym państw należy stosować w odniesieniu do państwa, w których operuje statek, do kraju, w którym znajduje się zarząd firmy eksploatującego statek, a może do tego, w którym mieszka marynarz.
Jeśli na potrzeby ulgi abolicyjnej, marynarze skorzystają z nieformalnych źródeł definiujących to pojęcie, mogą narazić się na poważne konsekwencje ze strony polskich organów podatkowych. Jeśli wykorzystają interpretacje aparatu skarbowego i sądów administracyjnych (zgodnie z nimi terytorium lądowe państw to także wody terytorialne państwa/jego strefy ekonomiczne i szelfy) z ulgi abolicyjnej nie skorzystają pracownicy offshore.
SPRAWDŹ: SPÓŁKA LTD DLA MARYNARZY
Aby uniknąć konsekwencji wynikających z niejasności interpretacyjnych, warto skorzystać z alternatywy. Jest nią założenie zagranicznej spółki limited np. spółki cypryjskiej.
Cypryjskich spółek LTD nie dotyczą zmiany w polskim prawie (nie uległa zmiana metody wyliczania podatku). Marynarze, jako dyrektorzy własnych spółek nie płacą więc podatku w Polsce i nie muszą deklarować zagranicznych przychodów we własnym kraju, jeżeli w kraju nie posiadają innego dochodu. Dużą zaletą przemawiającą na korzyść takiego rozwiązania jest także łatwość założenia spółki, wysoka kwota wolna od podatku, atrakcyjny system podatkowy oraz stosunkowo niewielka ilość obowiązków zwłaszcza w porównaniu z polskim systemem podatkowym, towarzyszący prowadzeniu takiego podmiotu.
Można również rozważyć założenie spółki limited w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku marynarz musi mieć na uwadze konieczność udowodnienia przed Urzędem Skarbowym, że jego dochód pochodził spoza terytorium lądowego w przypadku ewentualnego zapytania ze strony urzędu. Takim dowodem jest np. umowy z armatorem. Poza tym brytyjska spółka limited posiada zbliżone korzyści jak spółka cypryjska m.in. możliwość zaliczania kosztów na poczet uzyskiwanego przychodu, a tym samym obniżanie realnie płaconego podatku.
Oba rozwiązania w zakresie spółek limited należą do w pełni legalnych rozwiązań optymalizacji podatkowej.
SPRAWDŹ: SPÓŁKA LTD DLA MARYNARZY
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.