Ostatnia aktualizacja 10 czerwca, 2024 o 04:29 pm.
Rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii, większość przedsiębiorców utożsamia z Anglią. A określenie spółka angielska funkcjonuje jako synonim spółki brytyjskiej. Tymczasem brytyjską firmę można zarejestrować także w Szkocji i Irlandii Północnej. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi krajami? Czym jest szkocka spółka limited?
Niektóre spółki ltd są rejestrowane w Anglii i Walii, podczas gdy inne są rejestrowane w Szkocji. Powodem tego jest fakt, że Wielka Brytania składa się z czterech różnych krajów i trzech odrębnych jurysdykcji (systemów prawnych). Anglia i Walia mają wspólny system prawny, więc te dwa kraje tworzą jedną jurysdykcję. Zaś Szkocja i Irlandia Północna są odrębnymi jurysdykcjami z własnymi niezależnymi systemami prawnymi.
Jak to działa w praktyce przy zakładaniu i prowadzeniu spółki? Jakie są różnice?
Brytyjska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być zarejestrowana tylko w jednej z trzech jurysdykcji w Wielkiej Brytanii. Rejestracją spółek w każdej jurysdykcji zajmuje się Companies House. W ten sposób mamy:
Companies House ma oddzielnych rejestratorów w Anglii i Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Po utworzeniu spółki w jednej z tych jurysdykcji, działa ona zgodnie z przepisami ustawowymi i wykonawczymi danego systemu prawnego.
Co ciekawe, wszystkie trzy Companies House posiadają jeden połączony rejestr. Tak więc nazwa spółki zarejestrowana w Irlandii Północnej nie będzie dostępna do rejestracji w Szkocji, Anglii lub Walii i odwrotnie.
Ponieważ Wielka Brytania posiada jednolity system rejestracji spółek, spółki we wszystkich trzech jurysdykcjach rejestruje się w ten sam sposób. Wynika to z faktu, że ramy regulacyjne dotyczące zakładania spółek określa brytyjski parlament w Westminster.
Niezależnie od tego, w której części Wielkiej Brytanii zarejestrowana jest spółka, może ona prowadzić działalność w dowolnym kraju w Wielkiej Brytanii lub za granicą. Podlega one jednak nadal przepisom prawa i regulacjom jurysdykcji, w której jest zarejestrowana.
Prawo spółek jest zasadniczo podobne w całej Wielkiej Brytanii, ale istnieją pewne praktyczne różnice, o których należy pamiętać.
Zarejestrowana siedziba (siedziba główna) spółki ltd musi zawsze znajdować się w jurysdykcji, w której zdecyduje się ona zarejestrować:
Inne różnice pomiędzy prawem spółek w Anglii i Szkocji:
Poza tym większość podatków w Wielkiej Brytanii pozostaje taka sama na całym jej obszarze. Dotyczy to też stawki podatku dochodowego od osób prawnych, VAT czy też stawki składek ubezpieczenia społecznego.
Wszystkie spółki mają takie same wymagania dotyczące raportowania i składania dokumentów. Te same obowiązki w zakresie sprawozdawczości zarówno dla rejestratora, jak i HMRC, występują niezależnie od od jurysdykcji.
Obejmuje to składanie rocznych sprawozdań finansowych i potwierdzeń w Companies House, zgłaszanie wszelkich zmian kluczowych danych firmy, składanie deklaracji podatkowych i deklaracji VAT oraz płacenie wszystkich należnych podatków.
Po zarejestrowaniu spółki nie ma możliwości zmiany jurysdykcji, w której ją zarejestrowaliśmy. Dlatego ważne, aby przemyśleć dokładnie miejsce rejestracji firmy.
Oznacza to również, że nie można przenieść zarejestrowanej siedziby do innego kraju. Można jedynie przenieść ją pod inny adres w ramach tej samej jurysdykcji.
Jedynym sposobem na zmianę miejsca rejestracji spółki jest likwidacja (zamknięcie) spółki i założenie jej od nowa w nowej jurysdykcji.
To jaką jurysdykcję brytyjską wybierzemy, powinno zależeć od lokalizacji naszego biznesu i naszych klientów. Jeśli dopiero przenosimy działalność do Wielkiej Brytanii, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak ceny najmu powierzchni biznesowych, dostępność bazy klientów czy połączenia lotnicze. Różnice mogą także występować w dostępie do finansowania lub możliwości zakładania kont bankowych w poszczególnych krajach. Dodatkowo firmy, których działalność polega na obrocie nieruchomościami lub w inny sposób jest związana z nieruchomościami, muszą także wziąć ten aspekt pod uwagę.
Podsumowując, rejestrację i działalność spółek w całej Wielkiej Brytanii reguluje tzw. Companies Act 2006, czyli Ustawa o spółkach z 2006 r. Obowiązuje zarówno w Szkocji, jak i w Anglii czy Irlandii Północnej. Dyrektorzy spółek podlegają tym samym obowiązkom, a ich spółki muszą spełniać tożsame powinności wobec urzędów. Nie da się również oszczędzić na podatkach rejestrując firmę w innej jurysdykcji brytyjskiej, ponieważ w całej Wielkiej Brytanii obowiązuje ten sam system podatkowy. Wyjątkiem może tutaj być jedynie podatek od nieruchomości tzw. business rates.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 46
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.