Irlandia stawiana jest od lat przez polskich polityków za wzór. System podatkowy w Irlandii cechują niskie podatki oraz duża przejrzystość. Wysoka kwota wolna od podatku i dwa progi podatkowe dla osób fizycznych oraz jeden z najniższych podatków korporacyjnych w Europie — irlandzki system podatkowy jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie.
Podatki w Irlandii — wysoka kwota wolna od podatku i stawki podatku dla osób fizycznych (PIT)
Rok podatkowy w Irlandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym (rozpoczęcie 1 stycznia, zakończenie 31 grudnia). System podatkowy w Irlandii przewiduje dwa progi podatkowe — pierwszy w wysokości 20-proc. dla dochodów do 34 550 euro oraz 40-proc. powyżej tej kwoty. Podatek dochodowy dla osób fizycznych obliczany jest progresywnie. Jeżeli w danym roku podatkowym, dochód podatnika przekroczył jeden próg podatkowy, to wtedy nadwyżka dochodu, która znalazła się nad wartością progu, podlega opodatkowaniu w wyższej stawce podatkowej.
Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło
Irlandzki system podatkowy dla osób fizycznych gwarantuje dużą ilość zwolnień podatkowych i ulg. Tax Credit, to ulga podatkowa, dzięki której podatnicy w Irlandii mogą obniżyć swój podatek dochodowy. Osoba fizyczna, która jest singlem, otrzymuje 1650 euro Tax Credit. Co więcej, jeśli czerpie dochody z tytułu umowy o pracę otrzymuje kolejne 1650 euro Tax Credit, czyli może obniżyć należny podatek dochodowy o €3300. Dzięki temu efektywna kwota wolna od podatku w Irlandii w 2018 roku wynosi 16 500 euro (około 70 500 złotych), co plasuje ten kraj na 3. miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Dla porównania kwota wolna od podatku w Polsce wynosi aktualnie (za rok podatkowy 2017) 8000 złotych, ale też w takiej wysokości jest dostępna jedynie dla ludzi najsłabiej zarabiających, czyli dla osób otrzymujących pensję minimalną i zatrudnionych na max. 1/3 etatu.
Dostępne zwolnienia podatkowe oraz ich wysokość przedstawiona jest poniżej. Wybrane ulgi podatkowe się sumują.
Podatek od osób prawnych (CIT) – spółka w Irlandii
Łatwość prowadzenia biznesu i niezwykle korzystne stawki podatkowe przyciągają do Irlandii firmy z całego świata. To właśnie w Irlandii swoje siedziby ma wiele innowacyjnych firm o zasięgu globalnym — jak Google, Facebook czy Apple. Raport Forbes 2011 “Best countries for business” umieścił Irlandię na 1 miejscu w Europie i 4 miejscu na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Najniższa stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Europie (12,5% CIT) czyni z Irlandii idealne miejsce do prowadzenia firmy. Spółka limited jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez przedsiębiorców w Irlandii.
Spółka limited w Irlandii
Do założenia spółki limited w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec, który jest obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do którego należy również Polska), a nierezydenci mogą nawet skorzystać z uproszczonych metod rejestracji. Spółka musi jednak posiadać tzw. Sekretarza, który odpowiada przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i za terminowe rozliczenia spółki. Sekretarzem również może być biuro księgowego spółki. Zaletą rejestracji spółki w Irlandii jest niewielka kwota wymaganego kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany (nie ma konieczności wnoszenia kapitału do spółki w momencie rejestracji firmy).
Wysoka kwota wolna od podatku (około 70 500 złotych) to kolejny powód, dla którego Irlandia cieszy się taką popularnością wśród przedsiębiorców. Dochody udziałowca spółki i pracowników do tego poziomu są zwolnione z podatku dochodowego.
Podatki w Irlandii i działalność w Polsce?
Spółka zarejestrowana w Irlandii może prowadzić działalność w każdym innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Podatek dochodowy od dochodów zarówno z Irlandii, jak i z zagranicy odprowadzany jest w Irlandii tam, gdzie firma ma siedzibę i skąd prowadzi działalność. Rezydencja podatkowa spółki zależy bowiem od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Admiral Tax.