Brytyjski rząd stara się przyciągnąć kolejnych polskich przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności w Wielkiej Brytanii. Polskie firmy zostały zaproszone przez Brytyjskie Ministerstwo Handlu Międzynarodowego (DIT) do wzięcia udziału w spotkaniach w ramach European Fintech Mission 2018 w Londynie.
Około 50. firm z Europy, w tym – 4 z Polski wzięło w środę 14 lutego 2018 udział w spotkaniach w ramach European Fintech Mission 2018 w Londynie.
“Od początku powtarzaliśmy, że Wielka Brytania w obliczu Brexitu nie odwróci się od biznesu zrobi wszystko, by przyciągnąć więcej inwestycji. Doskonale widać po działaniach brytyjskiego Ministerstwa Handlu Międzynarodowego. Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na przychylność brytyjskich urzędników i stabilne warunki do rozwoju własnego biznesu” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Zobacz także: Emerytury polskich przedsiębiorców będą bardzo niskie. Firma w Anglii to gwarancja wyższego świadczenia
Na zaproszenie DIT przedstawiciele zaproszonych start-upów z branży finansowo-technologicznej (FinTech) wzięli we wtorek i środę udział w spotkaniach z reprezentantami brytyjskiego rządu i władz regionalnych, inwestorami, przedstawicielami banków i inkubatorów, którzy mieli ich zachęcić do rozwijania dalszej działalności na terenie Wielkiej Brytanii.
“Chcieliśmy im pokazać tutejszy świat finansów oraz to, jak najlepiej skorzystać z możliwości tego rynku – nie tylko w Londynie, ale w całym kraju. (…) Widzimy realną szansę, że te firmy mogą podłączyć się do istniejącego ekosystemu ze swoimi rozwiązaniami i w tym konkurencyjnym środowisku osiągnąć sukces” – wyjaśnił Bartosz Koziński, który pracuje w misji DIT przy brytyjskiej ambasadzie w Warszawie, bezpośrednio wspierając polskie firmy w przygotowywaniu planów ich rozwoju w Wielkiej Brytanii.
Spółka w Wielkiej Brytanii szansą dla polskiego biznesu
Według szacunków w Wielkiej Brytanii funkcjonuje nawet ok. 50 tys. polskich firm. Polacy stanowią największą mniejszość narodową na Wyspach, bo jak wynika z wyliczeń brytyjskiego urzędu statystycznego mieszka ich w Wielkiej Brytanii około miliona. Nieoficjalnie mówi się o dwóch milionach. Firmy prowadzi w Wielkiej Brytanii także wielu Polaków nie mieszkających na stałe na Wyspach. https://www.youtube.com/embed/Li9Y1ugEcKQ
Wielka Brytania kusi przedsiębiorców niskimi podatkami (19% podatku CIT), wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli około 56 000 złotych dla każdego pracownika firmy) oraz dodatkowymi możliwościami obniżenia podstawy opodatkowania spółki. System składek społecznych jest mniej opresyjny od polskiego, po 10 latach odprowadzania składek Dyrektor spółki nabywa prawo do brytyjskiej emerytury (jej wysokość wynosi około 3000 złotych).
“Polska w dalszym ciągu nie stwarza przyjaznych warunków do prowadzenia działalności. Większość właścicieli prosperujących w Polsce przedsiębiorstw przenosi się za granicę, ponieważ szukają mniejszej biurokracji i lżejszych obciążeń podatkowych. To wszystko gwarantują im kraje jak Wielka Brytania czy Irlandia” – komentuje Agnieszka Moryc.
Brak biurokracji, stabilny system prawny i podatkowy oraz niższe podatki i obciążenia fiskalne czynią z Wielkiej Brytanii najczęściej wybierany przez polskich przedsiębiorców kraj do prowadzenia biznesu. Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności jest brytyjska spółka Limited (LTD) – odpowiednik polskiej spółki z o.o.