Powołanie spółki partnerskiej (Limited Partnership) w Wielkiej Brytanii niesie za sobą wiele korzyści. Spółka partnerska jest transparentna podatkowo, jej powołanie automatycznie powoduje powstanie zakładu na terenie Wielkiej Brytanii, co w pełni wyczerpuje roszczenia polskiego fiskusa do opodatkowania zysków jej właścicieli. Dodatkową zaletą jest brak podwójnego opodatkowania – spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, przez co nie płaci podatku od zysków (CIT).
Dodatkowo dzięki specjalnej strukturze z wykorzystaniem brytyjskiej spółki limited może służyć za skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej dla wielu polskich przedsiębiorców.
Spółka partnerska jest podmiotem, który pozwala w prosty sposób na założenie działalności przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Do zarejestrowania spółki partnerskiej na terenie Anglii wystarczy dwóch udziałowców. Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, przez co udziałowcy odpowiadają całym majątkiem za zobowiązania spółki. W celu ochrony interesów udziałowców, zaleca się powołanie partnera zarządzającego (General Partner) w postaci, który przejmie odpowiedzialność za ewentualne zobowiązania spółki partnerskiej (do wysokości kapitału zakładowego spółki limited).
Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?
Spółka partnerska nie jest płatnikiem podatku dochodowego, jej zyski są dzielone między partnerów spółki. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów. Każdy z partnerów spółki decyduje gdzie chce opodatkować zysk spółki – w Polsce czy Anglii. Spółka partnerska ułatwia wprowadzenie kolejnych udziałowców – ma to szczególne znaczenie np. w przypadku pozyskania inwestora. Z racji braku zarządu w spółce partnerskiej, nie ma konieczności zwoływania posiedzeń zarządu czy zgłaszania osób sprawujących kontrolę do rejestru PSC (People with Significant Control).
Jak opodatkowany jest dochód spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii dla polskiego rezydenta podatkowego?
W przypadku polskiego rezydenta podatkowego warto pamiętać o konieczności opodatkowania całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania. Na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osoby fizycznej osiągnięte poza granicami kraju, w tym dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej, mogą być w Polsce zwolnione (metoda wyłączenia z progresją) albo opodatkowane, z jednoczesnym zaliczeniem podatku zapłaconego w państwie siedziby spółki na poczet podatku w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego). Polski Ustawodawca wprowadził tzw. „ulgę abolicyjną” – która w założeniu ma wyrównywać poziom opodatkowania w Polsce podatników osiągających dochody poza granicami kraju, do których zastosowanie znajdzie metoda wyłączenia z progresją oraz dochody, do których ta metoda nie znajdzie zastosowania.
Dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej podlegają opodatkowaniu w państwie siedziby tej spółki, jeżeli wspólnik osiąga je poprzez zagraniczny zakład. Zgodnie z art. 5 ust. 1 UPO określenie “zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Chociaż Konwencja OECD nie wskazuje, czy na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania udział w zagranicznej spółce osobowej może być traktowany jak zagraniczny zakład wspólnika, taki pogląd przedstawiają organy podatkowe oraz podatnicy. Potwierdza to również doktryna prawa podatkowego: „Jeżeli – zgodnie z prawem wewnętrznym – spółka osobowa jest transparentna, a więc dochody nie są opodatkowane na poziomie spółki, a wyłącznie na poziomie wspólników, udział wspólnika w przedsiębiorstwie spółki jest uważany za przedsiębiorstwo wspólnika w znaczeniu art. 7 Modelowej Konwencji OECD”
Uznanie, że uczestnictwo w spółce osobowej powoduje powstanie zakładu w państwie jej siedziby prowadzi do zakwalifikowania dochodu z udziału w tej spółce jako zysków przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Jak stanowi bowiem art. 10 ust. 4 UPO w przypadku powstania zagranicznego zakładu pierwszeństwo stosowania ma art. 7 UPO.
Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?
Wobec powyższego, osoba fizyczna, która jest wspólnikiem w zagranicznej spółce osobowej, osiąga z niej dochody kwalifikowane jako zyski przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Dochody te podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym spółka osobowa jest zarejestrowana.
Dla kogo spółka partnerska (limited partnership) w Wielkiej Brytanii?
Brytyjska spółka partnerska jest świetnym rozwiązaniem w szczególności dla firm z następujących branż:
- branży IT
- handlu międzynarodowego
- doradztwa
- marketingu
- dla działalności niewymagającej tworzenia zakładu w rozumieniu ustawy o CIT w Polsce
Jak zarejestrować spółkę partnerską w Wielkiej Brytanii?
Rejestracja spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej obecności na Wyspach. Rejestrację spółki można zlecić profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej, która przeprowadzi cały proces oraz będzie odpowiadać za niezbędne kontakty z brytyjskim rejestrem firm Companies House. Zamówienia usługi można dokonać online, eksperci Admiral Tax zajmą się resztą formalności.
Oferta Admiral Tax obejmuje pełen zakres usług związany z rejestracją spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii, w tym:
- rejestrację spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii
- adres rejestracyjny dla spółki
- tłumaczenia dokumentów rejestrowych
- rozliczenia roczne
- prowadzenie kadr