Ostatnia aktualizacja 13 grudnia, 2023 o 04:48 pm.
Dormant ltd company, czyli uśpiona spółka, jest to spółka, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie ma dochodu. Dyrektorzy spółek dormant, często uważają, że uśpienie firmy oznacza całkowity brak obowiązków wobec urzędów. Szczególnie, że spółka nie ma żadnych dochodów. Niestety to mylne przekonanie skutkuje karami i problemami dla dyrektorów. Poniżej prezentujemy przewodnik dla dyrektorów spółek dormant.
Spółka dormant co do zasady nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli nie świadczy usług, nie sprzedaje towarów, nie prowadzi czynności zarobkowych. Taka spółka również nie otrzymuje żadnych innych form dochodu. Jest to spółka nieaktywna, ale wciąż istniejąca w rejestrze spółek.
Companies House i HMRC mają trochę odmienne definicje dormant.
Spółka jest określana przez Companies House jako uśpiona, jeśli nie miała żadnych “znaczących” transakcji w roku obrotowym.
Dla Companies House znaczące transkacje nie obejmują:
W przypadku HMRC, urząd uzna spółkę za uśpioną dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli:
Spółka dormant nie może być zaangażowana w żaden rodzaj działalności handlowej, która obejmuje:
Pojawienie się jakiejkolwiek z wyżej wymienionych aktywności w spółce, oznacza, że przestaje ona posiadać status dormant. Gdy to nastąpi dyrektor nie musi informować Companies House o wznowieniu działalności. Wykaże to kolejne roczne sprawozdanie finansowe składane w Companies House.
Wymagania dotyczące nieaktywnej spółki w Companies House są zbliżone do tych, jakie mają spółki aktywne. Dyrektor musi co roku złożyć w Companies House:
Terminy na składanie dokumentów w Companies House przez spółki dormant, są takie same jak dla spółek aktywnych i również grożą im takie same kary za spóźnienia.
W HMRC spółka nie musi składać rozliczeń jeśli przez cały rok podatkowy była dormant.
Spółka musi również posiadać aktywny adres rejestrowy.
Jeśli spółka staje się nieaktywna, nie trzeba informować o tym Companies House, dopóki nie nadejdzie czas na złożenie rocznego sprawozdania finansowego. Wówczas składa się sprawozdanie dla spółek dormant, a Companies House nadaje odpowiedni status spółce w rejestrze. Należy jednak jak najszybciej powiadomić HMRC o tym, że spółka zaprzestała działalności.
Istnieje wiele powodów, dla których spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być uśpiona, np:
Spółki mogą pozostawać w stanie uśpienia przez dowolny okres czasu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że spółka taka generuje koszty w postaci opłat do Companies House oraz wydatków na przygotowanie sprawozdań. Jeśli korzysta z wykupionego adresu rejestrowego, musi również ponosić opłaty za adres.
Jeśli spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT i przechodzi w stan uśpienia musi rozważyć zasadność dalszego pozostawania płatnikiem VAT. Co do zasady, spółka, która nie zamierza ponownie handlować, powinna wyrejestrować się z VAT w ciągu 30 dni od uśpienia.
Jeśli jednak spółka planuje wznowić działalność handlową, musi wysyłać “zerowe” deklaracje VAT do HMRC, podczas bycia w stanie uśpienia.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 356
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.