Coraz częściej Polacy posiadający konto bankowe w UK, otrzymują zapytania od polskich urzędów skarbowych w sprawie pieniędzy na nich posiadanych. Urząd skarbowy jest głównie zainteresowany źródłem posiadanych środków oraz kwestią tego czy został zapłacony właściwy podatek. Ponieważ napływa do nas coraz więcej zapytań od osób zaniepokojonych zapytaniami od urzędów skarbowych, wyjaśniamy najczęściej przewijające się wątpliwości.
Kim interesuje się urząd skarbowy?
Należy pamiętać, że polskie urzędy skarbowe interesują się swoimi podatnikami, a więc osobami, które uznają za rezydentów podatkowych w Polsce. Kluczową sprawą jest rozstrzygnięcie, gdzie dana osoba ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, czyli rezydencję podatkową. Jeśli jest to Polska, osoba taka powinna rozliczać podatki w Polsce i to sprawdza urząd. Rezydencja podatkowa to temat bardzo obszerny. Nie każdy Polak mieszkający za granicą, utracił rezydencję podatkową w Polsce, a tym samym nadal jest “na radarze” rodzimej skarbówki. Nie wystarczy uzyskać “certificate of residence” z HMRC, aby utracić polską rezydencję podatkową.
Przeczytaj: Jak zmienić polską rezydencję podatkową na inną?
Także powrót do kraju z emigracji może zmienić nasz kraj rezydencji podatkowej. Kolejnym problemem jest wskazanie w dowolnym banku, Polski jako kraju rezydencji podatkowej. Sprawi to, że skarbówka będzie się nami interesować. Kwestie zmiany rezydencji podatkowej należy rozpatrywać w każdym przypadku indywidualnie. Jeśli nasza sytuacja sprawia, że nabywamy rezydencji podatkowej w innym kraju niż Polska i jednocześnie tracimy polską rezydencję, powinniśmy o tym poinformować nasz US.
Skąd skarbówka ma dane kont zagranicznych?
To zagadnienie budzi najwięcej wątpliwości. Powszechnie panuje przekonanie, że polskie urzędy nie mogą posiadać wiedzy o zagranicznych kontach bankowych. Wiele osób myśli, że środki gromadzone na kontach zagranicznych są poza zasięgiem skarbówki. Nie jest to do końca prawdą. Sposobów, w jakie US może otrzymać informację, o tym, że dany podatnik posiada konto za granicą, jest wiele. W większości przypadków wiedzy takiej dostarczają sami podatnicy.
Analiza polskiego konta bankowego
Jeśli podatnik posiada polskie konto bankowe i przelewa na nie środki z własnego konta zagranicznego, może wzbudzić zainteresowanie skarbówki. Urząd będzie chciał sprawdzić, czy środki te, które mogą pochodzić z zagranicznego źródła, zostały opodatkowane właściwie. Od 1 lipca 2022 roku polski urząd skarbowy ma uprawnienie do bezpośredniego wglądu w polskie rachunki bankowe podatników. Nie musi w tym celu wszczynać postępowania podatkowego lub uzyskiwania postanowienia naczelnika urzędu. Oznacza to, że urząd skarbowy może sprawdzić stan i obroty na koncie podatnika w dowolnym momencie i bez podania przyczyny.
Wymiana informacji CRS
Innym sposobem jest skorzystanie z mechanizmu wymiany informacji finansowych między państwami Unii Europejskiej lub innymi krajami, które podpisały umowy o wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu należności podatkowych. Zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są stronami CRS. Wymiana informacji jest automatyczna. Wystarczy, że zakładając konto bankowe w dowolnych kraju należącym do CRS, podasz jako kraj rezydencji Polskę, a polski urząd skarbowy będzie otrzymywał informacje o stanie twojego konta bankowego z automatu. CRS jest umową, która sprawiła, że tajemnica bankowe właściwie przestała istnieć, a krajów, które nadal są poza CRS, jest niewiele.
Zapytanie do innych urzędów
Polski urząd skarbowy może również wystąpić do HMRC z wnioskiem o udostępnienie informacji o rachunkach bankowych podatnika, jeśli ma podejrzenie, że podatnik unika płacenia podatków lub ukrywa dochody. W ramach systemu CRS, o którym wspominaliśmy powyżej, skarbówka otrzymuje dane konta oraz jego saldo raz w roku, jednak może złożyć zapytanie o bardziej szczegółowe dane.
Płacenie polskich podatków z zagranicznych kont
Jeśli opłacamy podatki do urzędu skarbowego z konta zagranicznego z naszym imieniem i nazwiskiem, jest to również informacja dla US.
Fundusze inwestycyjne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe
Poza bankami większość finansowych instytucji także przekazuje dane swoich klientów do HMRC, a HMR w ramach CRS do US w Polsce.
Co urząd skarbowy może zrobić z danymi o zagranicznym koncie?
Jeśli urząd skarbowy stwierdzi, że podatnik nie wykazał w deklaracji PIT dochodów uzyskanych z konta bankowego za granicą, może wszcząć postępowanie. Celem postępowania jest przede wszystkim sprawdzenie, czy posiadane dochody należało opodatkować w Polsce. Jednak podatnik może również być wezwany do przedstawienia dokumentów potwierdzających źródła pochodzenia tych dochodów i potwierdzenie gdzie zostały one opodatkowane.
Dla osób posiadających środki w Wielkiej Brytanii potwierdzeniem rozliczenia podatkowego jest P60 (dla pieniędzy uzyskanych z tytułu pracy na umowę o pracę) albo potwierdzenie złożenia self-assessment dla innych dochodów. Kluczowe jest wykazywanie wszystkich dochodów w rozliczeniach z HMRC. Jeśli osoba pracuje na etacie, ale posiada inne przychody, na przykład z inwestycji, najmu, sprzedaży kryptowalut, musi je wszystkie wykazać. Dodatkowo jeśli jest się polskim rezydentem podatkowym, należy wykazać rozliczenie się z podatku w Polsce.
Co zrobić, aby nie mieć problemów z urzędem skarbowym?
Priorytetową kwestią jest rozliczanie się ze wszystkich dochodów posiadanych na koncie w Wielkiej Brytanii. O ile z zarobków otrzymywanych w ramach umowy o pracę, podatek odprowadza pracodawca, czego dowodem są payslipy i P60, o tyle inne dochody należy zadeklarować w HMRC samemu. Przychody z pracy dodatkowej, dywidend, handlu na portalach typu Etsy, najmu, sprzedaży kryptowalut, zyski kapitałowe i inne dochody deklaruje się na tzw. self-assesment. Jest to deklaracja podatkowa składana w HMRC raz do roku, w formie papierowej lub online. Dodatkowe dochody nie zawsze oznaczają zapłatę podatku, jednak wykazanie ich w deklaracji podatkowej pozwoli uniknąć problemów z urzędem.
Jeśli pozostajesz polskim rezydentem podatkowym, musisz w Polsce deklarować swoje dochody zagraniczne i je odpowiednio opodatkowywać. W przypadku dochodów z UK obowiązuje konwencja MLI, która służy do uniknięcia podwójnego opodatkowania. W uproszczeniu mówiąc, dochody z Wielkiej Brytanii rozlicza się metodą proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że rozliczając się w Polsce, będziesz mógł zmniejszyć należny podatek, o kwotę podatku, który zapłaciłeś w UK.
Jeśli nie jesteś polskim rezydentem podatkowym, tylko brytyjskim, upewnij się, że we wszystkich urzędach, bankach i innych instytucjach finansowych, w których posiadasz konta, twoje informacje są spójne. Oznacza to, że wszędzie podałeś Wielką Brytanię jako kraj rezydencji podatkowej. Dodatkowo należy powiadomić polski US o utracie polskiej rezydencji podatkowej.