Ostatnia aktualizacja 9 czerwca, 2022 o 08:08 am.
Duży odsetek Polaków pracujących na Wyspach Brytyjskich zatrudnionych jest branży budowlanej (ok. 20%). Ten rodzaj działalności opiera się o system CIS (Construction Industry Scheme) i wymaga spełnienia kilku warunków formalnych, o których trzeba wiedzieć.
Podstawową formą zatrudnienia osób pracujących w branży budowlanej jest self-employment, czyli samozatrudnienie. Jest ono oparte o tak zwane rozliczenie CIS i nakłada na podwykonawcę konkretne obowiązki. Najważniejszym z nich jest terminowe „rozliczenie”, czyli złożenie do HMRC rocznego rozliczenia podatkowego
Rejestracja do systemu CIS dokonywana jest w HM Revenue & Customs, czyli brytyjskim Urzędzie Skarbowym. Wymagane jest do tego posiadanie numeru National Insurance Number. W czasie rejestracji nadawany jest numer, którym osoba będzie identyfikowana w systemie.
W systemie CIS można być wykonawcą (contractor) lub podwykonawcą (subcontractor) lub jednym i drugim, jeśli jednocześnie zatrudnia się podwykonawców i przyjmuje zlecenia. Podwykonawca to ktoś świadczący usługi na rzecz innych podmiotów w branży budowlanej (czyli dla wykonawców). Podwykonawcą może być osoba samozatrudniona lub właściciel spółki limited, jeśli wykonuje usługi dla innych.
Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?
Wykonawca to podmiot opłacający pracę podwykonawców, czyli zlecający prace w branży budowlanej. Wykonawcą i podwykonawcą można być jednocześnie i wówczas należy się zarejestrować zarówno jako wykonawca jak i podwykonawca.
Pracując jako podwykonawca i będąc samozatrudnionym należy co roku rozliczać się z urzędem skarbowym HMRC, nawet jeśli nie posiada się innych dochodów niż wypłacane przez wykonawcę. W systemie CIS wykonawca (contractor) współpracujący z podwykonawcą potrąca 20% lub 30% na poczet podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne (National Insurance) i odprowadza je do urzędu. Subcontractor otrzymuje wynagrodzenie po potrąceniu podatku, co często mylnie jest traktowane przez podwykonawców jako rozliczenie podatkowe. Tymczasem pomimo płacenia regularnie podatku, podwykonwaca musi wysłać roczne rozliczenie podatkowe (Self Assessment).
Co bardzo ważne: subcontractor musi przekazać wykonawcy numer UTR oraz NIN przed otrzymaniem pierwszej płatności, te informacje są wykonawcy niezbędne do zweryfikowania podwykonawcy jako zarejestrowanego do systemu CIS, weryfikacja uprawnia wykonawcę do potrącenia standardowej kwoty 20% podatku, w przeciwnym razie potrącona zostanie kwota 30% .
Pracując jako wykonawca i zatrudniając osoby do wykonywania prac budowlanych, trzeba koniecznie zarejestrować się w systemie CIS jako wykonawca przed zatrudnieniem pierwszego podwykonawcy. Zatrudniając podwykonawców (subcontractors), każdorazowo należy weryfikować czy są oni zarejestrowani w systemie CIS, gdyż to wpływa na wysokość podatku jaki zostanie im potrącony. W przypadku jeżeli podwykonawca nie jest zarejestrowany do systemu CIS, bądź weryfikacja nie jest możliwa, kwota potrąconego podatku wyniesie 30%, w przypadku gdy jest zarejestrowany potrącenie wyniesie 20%.
Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?
Wykonawca wypłaca pensje podwykonawcom potrącając odpowiednio 20% lub 30% na poczet podatku i składek na ubezpieczenie i do 19 dnia każdego miesiąca musi wysłać miesięczne rozliczenie CIS zawierające informacje o wysokości pobranego podatku od podwykonawców oraz wpłacić odpowiednią kwotę na rachunek HMRC. Co roku wykonawca sporządza także rozliczenie CIS.
Uwaga: jeżeli firma zarejestrowana jest poza granicami Wielkiej Brytanii, rozliczenie CIS nadal obowiązuje w sytuacji, w której prace są wykonywane w Wielkiej Brytanii (w tym na jej wodach terytorialnych).
Podsumowując kwestie związane z obowiązkami wykonawcy wobec podwykonawców: pamiętajmy, że to pracodawca (wykonawca) powinien potrącić podatek i ubezpieczenie w stosunku do podwykonawcy. Stawka podatkowa wynosi 20% jeżeli podwykonawca jest zarejestrowany w CIS lub 30%, jeżeli nie jest.
Rozliczenie podatkowe to bardzo ważny obowiązek podwykonawcy. Osoba zgłos\ona do CIS jako podwykonawca jest zobowiązana do rozliczenia się z urzędem skarbowym, mimo że to wykonawca odprowadza za niego podatek.
Po zakończeniu roku podatkowego (po 5. IV) podwykonawca w oparciu o otrzymane od pracodawcy (wykonawcy) zaświadczenia składa w urzędzie skarbowym formularz Tax Return SA 100. Należy wtedy dopłacić należny podatek, lub też wystąpić o zwrot nadpłaconego. W przeciwnym stanie grożą kary finansowe.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.