Ostatnia aktualizacja 8 lutego, 2024 o 11:27 am.
Oferujemy kompleksowe rozliczenia podatku od handlu kryptowalutami w Wielkiej Brytanii. Bez względu na ilu giełdach trejdujesz i ile transakcji przeprowadziłeś w minionym roku podatkowym. Szczegółowa wycena usługi dostępna po wypełnieniu formularza.
Księgowa z wiedzą o specyfice rozliczeń transakcji kryptowalutami z różnych giełd i portfeli jest kluczem do poprawnego złożenia deklaracji w HMRC. Posiadamy know how i sprawny zespół księgowych, które rozliczają inwestorów.
Wypełnij formularz, aby uzyskać wycenę rozliczenia z HMRC:
Traderzy w Wielkiej Brytanii muszą co roku raportować transakcje oraz rozliczać zyski z kryptowalut w HMRC, tak jak rozlicza się zyski z innych inwestycji. Po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku dla zysków kapitałowych, konieczne jest zapłacenie podatku.
Wbrew obiegowym opiniom, handel kryptowalutami nie jest anonimowy, a Finance Act 2011 obliguje giełdy do udostępnienia danych użytkowników na żądanie HMRC. Miało to już miejsce w przypadku Coinbase, które udostępniło swoją bazę pod koniec 2021 roku oraz dwóch innych giełd będących pod nadzorem FCA.
Przepisy nakazują rozliczanie dochodów z handlu krypto, a dodatkowo istnieje szereg korzyści, dla których warto te dochody wykazać, a o których większość traderów nie wie.
Zyski z kryptowalut są traktowane w UK jako zyski kapitałowe, czyli Capital Gains i jako takie najczęściej wykazywane są na deklaracji podatkowej składanej raz do roku. Na deklaracji tej wykazuje się zyski zawsze za okres rozliczeniowy od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego.
Istnieje też możliwość zgłaszania dochodu z zysków poprzez “Capital Gains Tax real time service”, gdzie można wykazać zyski natychmiast po ich osiągnięciu. Często wykorzystuje się tę drogę do zgłaszania np. zysku ze sprzedaży udziałów, jednakże w przypadku przeprowadzania wielu transakcji kryptowalutami nie jest to zalecana metoda ze względu na jej niepraktyczność.
Opodatkowaniu CGT podlega szereg transakcji w obrębie krypto, tj:
– wymiana kryptowalut na waluty tradycyjne FIAT,
– wymiana kryptowalut na inne kryptowaluty,
– użycie kryptowalut do płacenia za towary/usługi (na przykład przez karty płatnicze połączone z portfelem),
– przekazywanie kryptowalut innym osobom za wyłączeniem współmałżonków.
Przygotowując się do rozliczenia należy wziąć pod uwagę wszystkie giełdy, na których dokonywało się transakcji w danym roku podatkowym i wszystkie transakcje w obrębie tych giełd. Większość platform oferuje możliwość eksportu danych.
Warto wspomnieć, że kopanie kryptowalut, otrzymywanie tzw. airdrops, czy otrzymywanie kryptowalut w zamian za usługę lub jako non-cash payment od pracodawcy nie są traktowane jako zyski kapitałowe, nie podlegają podatkowi CGT, ani nie muszą być wykazywane jako Capital Gains. Nie oznacza to jednak, że nie powinny być opodatkowane. W zależności od sposobu przekazania kryptowalut, takie czynności podlegają albo Income Tax, albo zarówno Income Tax, jak i składkom National Insurance (NI).
W celu obliczenia zarobku tradera, a więc podstawy opodatkowania, bierze się pod uwagę sam zysk z giełdy, czyli różnicę w cenie pomiędzy sprzedażą waluty, a jej zakupem. Pod uwagę bierze się również koszt związany z samą transakcją (opłata giełdy) i do opodatkowania wyciąga się czysty zysk tradera. Wpłaty na giełdę nie są brane pod uwagę do obliczania Capital Gain.
Zyski z handlu krypto podlegają opodatkowaniu podatkiem Capital Gains Tax, który wynosi 10% lub 20%. Stawka ta zależy od całkowitych dochodów uzyskanych w UK.
Rozliczenia dokonuje się za okres taki sam jak rok podatkowy osoby fizycznej, czyli czyli od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego.
Capital Gain Tax płaci się od zysków powyżej £12,300, czyli traderzy, których zyski z giełdy nie przekroczą tej kwoty nie zapłacą żadnego podatku (uwaga: dla małżeństw rozliczających się razem jest to kwota dwukrotnie większa). Jest to dobra wiadomość dla osób o mniejszych zyskach z giełd, gdyż można w każdym roku podatkowym zarobić do £12,300 z handlu krypto i nie zapłacić podatku.
Jeśli w danym roku podatkowym okaże się, że trader uzyskał stratę z handlu kryptowalutami, podatku do zapłaty oczywiście nie będzie. Natomiast warto stratę taką również wykazać. W kolejnych latach będzie można ją wykorzystać do obniżenia należnego podatku w przypadku zysków. Stratę można przenosić na kolejne lata, bez ograniczenia czasowego aż zostanie ona w całości wykorzystana. Również jeśli w jednym okresie podatkowym, dana osoba miała przychody z innych inwestycji niż kryptowaluty lub sprzedaży, strata na kryptowalutach obniży podatek CGT do zapłaty za zyski z innych źródeł.
Najpopularniejsze giełdy w UK, które podlegają pod nadzór FCA (Binance, Coinbase, Gemini, eToro czy Revolut) mają obowiązek przekazywać dane o traderach do HMRC, jeśli HMRC takich danych zażąda. Jednak traderzy mieszkający w UK muszą rozliczać z HMRC zyski ze wszystkich giełd na świecie. Na potrzeby kryptowalut za miejsce przechowywania kryptowaluty uznawane jest miejsce przebywania tradera, który jest właścicielem waluty.
Transakcje wymiany jednej kryptowaluty na drugą również podlegają rozliczeniu i opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Czyli podczas wymiany np. Bitcoin na Ethereum również dochodzi do powstania zysku lub straty w rozumieniu podatkowym. Oblicza się je przewartościowują obie kryptowaluty na walutę FIAT.
Kopanie kryptowalut podlega pod inny podatek niż inwestycje. Jeśli otrzymujesz tokeny jako wynagrodzenie w ramach kopania kryptowalut (także ramach innej pracy lub świadczenia usług), musisz zapłacić od nich Income Tax i wykazać je jako przychody. Zarobionych w ten sposób kryptowalut nie wykazujesz na potrzeby Capital Gains. Natomiast jeśli zarobione w ten sposób kryptowaluty zachowujesz, a potem sprzedajesz lub wymieniasz na giełdzie, zyski z tego będą już podlegały pod Capital Gains.
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Już za chwilę na Twoim mailu pojawi się wycena usługi rozliczenia podatku od handlu kryptowalutami.
Wypełnij formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.