Jesteś samozatrudniony i zastanawiasz się jakie koszty transportu możesz odliczyć? Poniżej tłumaczymy!
Kiedy wydatki na transport możesz odliczyć?
Wydatek jest dopuszczalny jako odliczenie tylko wtedy, gdy został poniesiony całkowicie i wyłącznie w celach biznesowych. Oznacza to, że koszty komunikacyjne są klasyfikowane jako dopuszczalne wydatki, jeśli podróż jest poświęcona wyłącznie celom biznesowym.
Odliczenie może obejmować podróż do tymczasowego miejsca pracy, ale nie obejmuje:
• Codziennej podróży między domem (lub innym miejscem, które nie jest miejscem pracy) a Twoim stałym miejscem pracy.
• Prywatnej podróży.
Obliczanie wydatków komunikacyjnych
HMRC pozwala na obliczanie kosztów komunikacyjnych osobom self-employed na dwa sposoby:
• Stała stawka za każdą milę przejechaną w interesach, z wykorzystaniem „uproszczonych wydatków” HMRC, tzw.milówka (mileage).
• Rzeczywiste wydatki, z wykorzystaniem szczegółowej ewidencji przebiegów służbowych i prywatnych (metoda kosztów rzeczywistych).
Uproszczone wydatki
Korzystając z uproszczonych wydatków, możesz ubiegać się o zryczałtowaną stawkę zwrotu za przejechane kilometry w czasie pracy. Możesz skorzystać z uproszczonych wydatków na samochody osobowe, dostawcze lub motocykle.
Pamiętaj! Jeśli korzystasz z wydatków uproszczonych, nie możesz również ubiegać się o zwrot kosztów komunikacyjnych (takich jak ubezpieczenie, czy paliwo). Nie możesz ubiegać się o uproszczone wydatki także, gdy złożyłeś już wniosek o ulgę kapitałową na zakup pojazdu.
Stawki wynoszą:
1. Dla pierwszych 10 000 mil biznesowych w roku podatkowym:
Samochody osobowe i dostawcze – 45p/1mila.
Motocykle – 24p/1mila.
2. Każda mila biznesowa powyżej 10 000 w roku podatkowym:
Samochody osobowe i dostawcze – 25p/1mila.
Motocykle – 24p/1mila.
Pamiętaj, aby w przypadku korzystania z tej metody prowadzić szczegółowy rejestr wszystkich podróży, w tym datę, cel i miejsce docelowe.
Metoda kosztu rzeczywistego
Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie metody kosztu rzeczywistego, musisz prowadzić ewidencję wszystkich kosztów obsługi pojazdu.
Może to obejmować:
- paliwo/olej,
- ubezpieczenie,
- podatek od pojazdów,
- naprawy/serwisy,
- części,
- przegląd.
Jeśli pojazd jest używany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, możesz ubiegać się tylko o część kosztów związanych z użytkowaniem służbowym. Dlatego musisz również notować przebieg działalności swojej firmy w ciągu roku w porównaniu z całkowitym przebiegiem w ciągu roku. Dzięki temu uzyskasz proporcję kosztów związanych z użytkowaniem biznesowym. W przypadku korzystania z tej metody należy zanotować odczyt przebiegu na początku i na końcu okresu rozliczeniowego.
W ramach metody kosztów rzeczywistych (ale nie metody stawki za przebieg) można również ubiegać się o ulgi kapitałowe, ale są one ograniczone do użytku służbowego pojazdu. Na przykład, jeśli samochód jest używany w równym stopniu do użytku służbowego i prywatnego, możesz ubiegać się tylko o 50% pełnej kwoty ulgi kapitałowej.
Rower jako środek transportu – a zwroty
Jeśli korzystasz z roweru w swojej firmie, możesz w ten sam sposób ubiegać się o rzeczywiste wydatki i ulgi kapitałowe. Nie możesz skorzystać z uproszczonych wydatków, aby ubiegać się o zwrot mil za służbowe użytkowanie roweru.
Uwaga! Zaleca się, aby przez pierwszy rok każdego nowego pojazdu lub nowej firmy śledzić zarówno przebieg swojej firmy, jak i rzeczywiste wydatki na samochód, aby ustalić, której metody użyć.