Jeśli myślisz o otworzeniu biznesu w Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej lub Walii, powinieneś najpierw zastanowić się, jaka forma działalności będzie dla Ciebie najwygodniejsza. W Zjednoczonym Królestwie masz do wyboru kilka rodzajów spółek, które mimo że mają swoje polskie odpowiedniki, trochę się od nich różnią.
Self-employed
Najprostszą formą własnej działalności jest self-employed, czyli samozatrudnienie. Jeśli zdecydujesz się na założenie tego typu biznesu, nie ponosisz żadnych kosztów rejestracji, którą możesz przeprowadzić nawet telefonicznie. Wypracowane przez Ciebie zyski możesz zachować dla siebie, z drugiej jednak strony za długi firmy odpowiadasz swoim osobistym majątkiem, finansujesz ją z własnej kieszeni, ponosisz także odpowiedzialność za jakość świadczonych sług. Jako samozatrudniony możesz zatrudniać inne osoby i wystawiać faktury. Jeżeli Twoje dochody przekroczą 76 tysięcy funtów, musisz zarejestrować się jako płatnik VAT.
Partnership
Osoby, które chcą, by ich firma rozwijała się i przynosiła coraz większe zyski, mogą zainteresować się inną formą działalności, czyli spółką. W najprostszej formie Partnership nie podlega obowiązkowi rejestracji w brytyjskim Companies House. Według przepisów, spółka nie jest osobą prawną, jej polskim odpowiednikiem jest spółka cywilna. Każdy wspólnik powinien zarejestrować się jako samozatrudniony, a ich maksymalna liczba nie może przekroczyć 20 osób. Za zobowiązania spółki odpowiadają wszyscy wspólnicy, ale każdy z nich płaci osobny podatek dochodowy, zależny od ich udziałów w przedsiębiorstwie.
Zobacz także: Jak zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii?
Należy pamiętać, że w Szkocji zwykła spółka partnerska posiada osobowość prawną. Nazywana jest wówczas „firm”. Jest odrębna od tworzących ją partnerów, którzy wciąż jednak odpowiadają za zadłużenia spółki.
Spółka Limited Liability Partnership
LLP to coś w rodzaju spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. Zawiera w sobie zarówno cechy spółki z o. o., jak i spółki partnerskiej. Ten typ działalności jest już osobą prawną. Udziałowcy odpowiadają za zobowiązania firmy do wysokości wniesionego majątku. W ramach przedsiębiorstwa musi istnieć minimum 2-óch członków, którzy mogą być zarówno osobami prywatnymi, jak i innymi przedsiębiorstwami. LLP musi zostać zarejestrowana w Companies House, a podatek dochodowy każdy z partnerów płaci osobno.
Spółka Limited Company
LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka firma jest osobą prawną, a udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa własnym majątkiem. W tym przypadku nie ma żadnej minimalnej kwoty kapitału początkowego. Spółka musi zostać zarejestrowana w Companies House.
Zobacz także: Czym jest rezydencja podatkowa?
Podatki od uzyskanego dochodu płacone są przez osobowość prawną. Wszystkie rachunki, broszury i formularze wystawiane przez firmę muszą zawierać jej pełną nazwę, adres i numer rejestracyjny. Tego typu przedsiębiorstwa są najpopularniejszymi na Wyspach spółkami.
Spółka akcyjna Public Limited Company
PLC jest podobne do naszej spółki akcyjnej, gdzie akcje firmy są dostępne na wtórnym rynku kapitałowym. Spółka jest osobą prawną, a akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa własnym majątkiem. Zysk spółki objęty jest podatkiem dla osób prawnych. PLC ma określoną minimalną kwotę kapitału początkowego, która wynosi 50 tysięcy funtów. Jeśli wówczas właściciele firmy zdecydują się wyjść na giełdę, wszystkie akcje firmy muszą zostać przyznane akcjonariuszom, a na koncie spółki musi znaleźć się 25 procent kapitału. Stopień odpowiedzialności za zobowiązania zależy oczywiście od wniesionego wkładu, czyli posiadanych akcji.