Wielka Brytania to ogromny rynek (67 mln mieszkańców) dla sklepów e-commerce. Zakupy online są niezwykle popularną formą aktywności w Wielkiej Brytanii, co w konsekwencji przyciąga firmy z całego świata. Zasady rejestracji do VAT GB i rozliczenie podatku VAT to jedne z najczęstszych pytań od przedsiębiorców sprzedających na brytyjskim rynku. W artykule przedstawimy kiedy występuje obowiązek rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii oraz zasady jego rozliczenia.
Rejestracja do VAT w UK – podstawowe zasady
Sprzedaż na brytyjskim Ebayu czy Amazonie jest niezwykle popularna wśród polskich firm. Niestety nie wszystkie firmy są świadome obowiązków podatkowych, które się z tym łączą.
Jeżeli sprzedajesz towary do klientów w Wielkiej Brytanii, to musisz zarejestrować się do VAT GB w następujących sytuacjach:
- Import towarów do Wielkiej Brytanii – masz siedzibę poza Wielką Brytanią i wysyłasz towary do Wielkiej Brytanii. Na przykład sprzedawca z siedzibą w Chinach wysyła towary z Chin do centrum realizacji zamówień w Wielkiej Brytanii.
- Magazynowanie towarów w Wielkiej Brytanii. Przechowywanie towarów obejmuje przechowywanie we własnych magazynach lub np. magazynach Amazona czy innej firmy. (Oznacza to, że bycie
zarejestrowanym w brytyjskim programie FBA lub ogólnoeuropejskim programie FBA, który pozwala Amazon na dystrybucję towarów na rynku brytyjskim, powoduje wymóg rejestracji VAT w odpowiednich krajach). - Sprzedaż klientom biznesowym z Wielkiej Brytanii – jeśli sprzedajesz do firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii
- Sprzedaż krajowa przez sprzedawcę z siedzibą w Wielkiej Brytanii – jeśli Twoja firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i sprzedajesz klientom w Wielkiej Brytanii, a Twoja sprzedaż przekracza “próg sprzedaży krajowej” wynoszący 85 000 GBP, możesz być zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT w tym kraju.
Czy Amazon rozlicza VAT?
Jeśli sprzedajesz towary do konsumentów prywatnych przez Amazon, Amazon zazwyczaj odprowadzi podatek VAT za Ciebie, a Ty otrzymasz kwotę netto zapłaconą przez klienta. Jeśli sprzedajesz poprzez własną stronę internetową ze sklepem, musisz sam naliczać VAT w odpowiednich stawkach i pobierać g od klientów. W obu przypadkach musisz składać deklaracje VAT w Wielkiej Brytanii co 3 miesiące.
Limit 135 funtów
Rząd brytyjski wprowadził prostsze zasady dla sprzedaży wysyłkowej B2C dla przesyłek o wartości poniżej 135 GBP. W przypadku tych przesyłek podatek import VAT nie jest już pobierany w momencie przekraczania granicy. Musi on być naliczany przez sprzedawcę w momencie sprzedaży. W zależności od rodzaju transakcji (i odbiorcy!), możliwe jest również zastosowanie odwrotnego obciążenia przez odbiorcę towaru, zarejestrowanego do VAT w Wielkiej Brytanii.
Rozliczenie VAT w UK
Posiadając numer VAT GB do obowiązków należy:
- naliczać VAT dla wszystkich transakcji w Wielkiej Brytanii wg stawek dla konkretnych produktów.
- rozliczać i płacić należny podatek VAT do brytyjskiego urzędu skarbowego HMRC.
Rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii dokonywane są raz na 3 miesiące.
Brak stosowania się do brytyjskich przepisów podatkowych o VAT może skutkować grzywną nałożoną przez HMRC oraz wystosowaniem wniosku o usunięcie z portali jak Ebay czy Amazon.
Spółka w Anglii – sprzedaż w UK
Rozwiązaniem dla firm sprzedających swoje produkty w Wielkiej Brytanii jest jednak rejestracja firmy w Anglii – spółka limited jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez przedsiębiorców na Wyspach Brytyjskich.
Rejestracja spółki w Anglii dla sprzedających towary w Wielkiej Brytanii niesie ze sobą wiele korzyści. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Spółka limited pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku. Dyrektor spółki może skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku (aktualnie 11 850 funtów, czyli około 58 tysięcy złotych), mniejszych obciążeń na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo można wypłacać środki ze spółki bez podatku korzystając z dywidendy, kilometrówki czy zwrotów kosztów delegacji.
Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii:
- Wysoka kwota wolna od podatku (11850 funtów, czyli około 58 tys. złotych)
- Składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od dochodu (brak stałej składki, w przeciwieństwie do ZUS w Polsce)
- 19-proc. podatku CIT, należny podatek należy zapłacić dopiero 9 miesięcy po upływie roku podatkowego
- Po 10 latach prowadzenia spółki nabywa się prawo do brytyjskiej emerytury
- Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja