Admiral Tax

Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do spełnienia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze przeniesienie firmy do Anglii pozwoli nam uniknąć konieczności rejestracji do podatku VAT w Polsce. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję sprzedaży usług i towarów na rzecz osób fizycznych w Polsce? Zapraszamy do lektury!

Sprzedaż towarów i usług dla osób fizycznych w Polsce

Wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zarejestrowanie firmy w Anglii, sprzedaje swoje produkty lub usługi osobom posiadającym miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej.

Jeżeli nabywcą naszych produktów są osoby fizyczne z Polski, to spółka LTD powinna dokonać rejestracji do VAT-u w Polsce, a co za tym idzie rozliczyć podatek od towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej. Przepisy nakładają na brytyjskich przedsiębiorców taki obowiązek niezależnie od tego jaki rodzaj usług czy towarów sprzedają, bez znaczenia jest też ewentualne miejsce wysyłki towarów. Rejestracja do polskiego VAT-u powinna nastąpić przed zawarciem pierwszej transakcji sprzedaży z osobą fizyczną zamieszkałą na terenie Rzeczypospolitej.

Zwolnienie z VAT w Polsce

Warto wiedzieć, że polskie przepisy dopuszczają możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług do limitu obrotów 200 000 zł w skali roku. Oznacza to, że sprzedając towary czy usługi na rzecz osób fizycznych w Polsce, transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Rzeczypospolitej, ale możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z tego podatku.

W celu zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT, czyli do wspomnianego limitu obrotów wystarczające jest, że spółka nie świadczy usług ani nie sprzedaje towarów wykluczonych z tej preferencji. Na podstawie art. 113 ust. 13 pkt. 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączona ze zwolnienia podmiotowego w Polsce jest m.in. sprzedaż: wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, nowych środków transportu, usług prawniczych, doradczych czy jubilerskich.

Sprawdź również: Obowiązki Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

Rejestracja spółki LTD do VAT-u w Polsce

Rejestracja spółki Limited do VAT-u w Polsce wiąże się z koniecznością wypełnienia formularzy NIP-2 oraz VAT-R, które należy dostarczyć do urzędu skarbowego w Warszawie. Wymagane jest także przedstawienie następujących dokumentów:

– szczegółowy zakres czynności świadczonych na terenie Polski w ramach prowadzonej spółki LTD,
– informacje o tym czy spółka Limited posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce lub ewentualne zaplecze osobowe, techniczne i biurowe.

Ważne: dokumenty przedstawiane w polskim urzędzie skarbowym (oryginały lub poświadczone notarialnie kopie) powinny zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Brytyjska spółka limited

Udostępnij:
Exit mobile version