Raport PwC Polska porównuje m.in. wysokość podatków i składek potrącanych od wynagrodzeń obywateli Unii Europejskiej. Polska słabo wypada na tle europejskich państw pod kątem porównania wynagrodzeń netto obywateli, czyli procentowego wskaźnika kwoty otrzymywanej przez pracownika w ramach wynagrodzenia za pracę.
Raport PwC – wynagrodzenia netto w Polsce mało konkurencyjne na tle krajów Unii Europejskiej
Wynagrodzenie netto, czyli kwota, jaką otrzymuje pracownik po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek, w Polsce wynosi 71-proc. pełnej pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego obywatela rozliczającego się indywidualnie i 77% w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszej edycji raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018”.
źródło raport PwC “Praca w UE. Podatki i składki”
Przeciętne wynagrodzenie netto osoby rozliczającej się indywidualnie w Unii Europejskiej wg raportu PwC wynosi 73-proc. Polska pod tym względem plasuje się na 15. miejscu (ex aequo z Chorwacją, Łotwą i Rumunią). Pierwsze trzy miejsca należą do Cypru (91-proc.), Malty (81-proc.) oraz ex aequo Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (80-proc.).
Gorzej sytuacja wygląda w przypadku polskich rodzin (77-proc. wynagrodzenia netto), które otrzymują mniej niż unijna średnia (79-proc.). Plasuje to Polskę dopiero na 18. miejscu (ex aequo ze Szwecją) spośród 28 państw Unii Europejskiej.
Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
“Wysokie opodatkowanie pracy i niska kwota wolna od podatku to główne bolączki polskiego systemu. Polska powinna czerpać wzorce z innych krajów Unii Europejskiej jak Irlandia czy Wielka Brytania, które stosują wyważone stawki opodatkowania pracy, oferując obywatelom jednocześnie wysokie kwoty wolne od podatku (odpowiednio 16 500 euro oraz 11 850 funtów). Wpływa to także na korzystne warunki do prowadzenia biznesu – w tych krajach biznes prowadzi się po prostu łatwiej” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Polska w samym tyle w zestawieniu kwot wolnych od podatku w Unii Europejskiej
Jak wynika z danych zebranych w raporcie PwC, mimo podwyżki kwoty wolnej od podatku do 6 600 zł w 2017 r., Polska nadal znajduje się w końcówce zestawienia krajów unijnych (21. miejsce). Spośród państw, które posiadają kwotę wolną, za Polską znajdują się tylko Włochy (22.), Łotwa (23.), Czechy (24.) i Rumunia (25.). Najwyższe kwoty wolne od podatku mają obywatele Cypru (ok. 82 tysiące złotych), Finlandii (ok. 71 tysięcy złotych), Irlandii (ok. 70 tysięcy złotych) oraz Wielkiej Brytanii (około 57 tysięcy złotych).
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Twórcy raportu pokazują najpopularniejsze kierunki emigracji zarobkowej Polaków. Niezmiennie prym wiedzie Wielka Brytania, w której pracuje 788 tysięcy Polaków (niektóre badania mówią o ponad 1 milionie Polaków na Wyspach). Dalej znajdują się Niemcy (687 tysięcy), Holandia (116 tysięcy) oraz Irlandia (112 tysięcy).
Od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 8 tys. zł, ale też w takiej wysokości jest dostępna jedynie dla ludzi najsłabiej zarabiających (dla osób otrzymujących pensję minimalną i zatrudnionych na max. 1/3 etatu). Dla porównania kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi niemal 57 tysięcy złotych, czyli niemal 7 razy więcej niż kwota wolna w Polsce.
Spółka w Wielka Brytanii – wysoka kwota wolna od podatku i przejrzyste podatki
Jak pokazuje raport PwC Wielka Brytania jest krajem, który pobiera od swoich obywateli relatywnie niskie podatki. Wielka Brytania kusi przedsiębiorców niskimi podatkami (19% podatku CIT), wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli około 57 000 złotych dla każdego pracownika firmy) oraz dodatkowymi możliwościami obniżenia podstawy opodatkowania spółki. System składek społecznych jest mniej opresyjny od polskiego, po 10 latach odprowadzania składek Dyrektor spółki nabywa prawo do brytyjskiej emerytury (jej wysokość wynosi około 3000 złotych).