Zjednoczone Królestwo to, bez wątpienia, jedna z najlepszych w świecie lokalizacji dla prowadzenia własnej firmy. Słynie ona między innymi z łatwości zakładania przedsiębiorstwa, przyjaznych urzędów oraz niskich podatków i składek ubezpieczeniowych. Niemniej, nawet w tak przyjaznej jurysdykcji obowiązują pewne przepisy i zasady, z którymi warto się zapoznać. Dzięki temu nie popełnimy, z pozoru błahych, błędów, które mogłyby w przyszłości zaowocować niespodziewanymi, przykrymi konsekwencjami. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę planując rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii.
Firma w Wielkiej Brytanii – rady dla zakładających biznes
- Upewnij się, że przeniesienie/założenie firmy w UK ma inne uzasadnienie ekonomiczne, niż tylko i wyłącznie chęć zapłaty niższych podatków. Jest to szczególnie istotne w świetle obowiązującej od lipca 2016 roku klauzuli o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania. W myśl jej przepisów, jeżeli rodzimy organ kontroli skarbowej stwierdzi, że przeniesienie biznesu za granicę dokonane zostało tylko w celu redukcji obowiązku podatkowego, ma prawo wymusić na firmie uiszczenie podatku w takiej wysokości, jaką osiągnąłby bez podjęcia tegoż kroku. Może więc okazać się, że „przeprowadzka” biznesu za granicę, po pierwsze nie opłaciła się, a po drugie, niepotrzebnie zwróciła na siebie uwagę Urzędu Skarbowego.
- Wybierz odpowiednią formę dla swojej działalności. Prawo Wielkiej Brytanii umożliwia tworzenie różnego typu struktur. Decydując się na którąkolwiek z nich, należy brać pod uwagę czynniki takie, jak zakres i rodzaj świadczonych usług, ilość partnerów w ramach firmy, potencjalna liczba osób zatrudnionych, spodziewane zarobki, stopień odpowiedzialności za zobowiązania spółki czy poziom ryzyka związany z ewentualnym niepowodzeniem. Przykładowo, dla jednej lub kilku osób (grupa przyjaciół, rodzina) świadczących nieskomplikowane usługi obarczone niskim prawdopodobieństwem upadłości, dobre będzie samozatrudnienie (self – employed), spółka zwykła partnerska (partnership) lub unlimited company. Jeśli chcemy wypłynąć na „szerokie wody” biznesu, gdzie ryzyko zatonięcia jest wyższe, lepszy będzie wybór jednego z kilku rodzajów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak LLP – (Limited Liability Partnership) – spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością czy LTD (Limited) – prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Zapoznaj się z najważniejszymi urzędami zajmującymi się rejestracją i kontrolą działalności gospodarczej, poborem podatków, czy składek ubezpieczeniowych. Zbadaj zakres ich kompetencji oraz znajdź najwygodniejszy sposób kontaktu. Należy też wiedzieć, jakie dokumenty będą niezbędne do rejestracji, a także późniejszego funkcjonowania spółki. Nie sposób prowadzić firmę na terenie Wielkiej Brytanii nie wiedząc, czym są Companies House, Inland Revenue, Articles of Association, Certificate of Incorporation lub Memorandum of Association.
- Dowiedz się, jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem księgowości firmy oraz które dokumenty, kiedy i gdzie należy złożyć. Warto również sprawdzić, możliwe konsekwencje niedopełnienia rzeczonych obowiązków. Niekiedy nie kończy się bowiem na upomnieniu lub karze finansowej, ale nawet na likwidacji firmy i odpowiedzialności karnej. W tym przypadku kluczowymi pojęciami będą Annual account, Annual return oraz Tax return.
- Jeżeli planujesz zatrudnianie jednej lub więcej osób, zasięgnij informacji, jakie są najważniejsze obowiązki pracodawcy wobec pracownika oraz jak je dokumentować. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najistotniejszych jest terminowe i pełne wypłacanie wynagrodzenia. Dlatego trzeba koniecznie wiedzieć czym jest payslip, payroll czy też co oznacza skrót PAYE.
- Chociaż wydaje się to trudne, dobrze jest spróbować przewidzieć, wysokość zysków, które w kolejnych latach będzie przynosić firma. Paradoksalnie, po przekroczeniu pewnego poziomu dochodu, korzystniej będzie prowadzić spółkę w Polsce, a to ze względu na brytyjski najwyższy próg podatkowy (większy niż w naszym kraju).
- Wybierz odpowiednią lokalizację dla konkretnego rodzaju biznesu. Przykładowo, otwarcie sklepu z polskimi wędlinami, (z których większość wytwarzana jest z wieprzowiny) w dzielnicy zamieszkałej przeważnie przez Muzułmanów, będzie krokiem co najmniej kontrowersyjnym. Podobnie, założenie kawiarni przy ulicy, na której kilka podobnych już funkcjonuje, również nie daje gwarancji sukcesu.
Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii – podsumowanie
Bez względu na rodzaj i formę działalności, które planujemy wdrożyć, należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy: w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z usług profesjonalnych, doświadczonych firm doradczych.
Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?
Pomogą one zarówno w założeniu, jak i prowadzeniu przedsiębiorstwa na Wyspach Brytyjskich. Taki krok odciąży w znacznych stopniu właścicieli spółek, pozwalając im lepiej koncentrować się na pracy, minimalizując jednocześnie ryzyko konsekwencji wynikających z pomyłek popełnionych podczas dokonywania czynności formalnych.
W przypadku chęci rozszerzenia wiedzy z tego artykułu, przypominamy, że komplet szczegółowych informacji na temat prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii można znaleźć w Poradniku Emigranta opracowanym przez Polish Express, pod patronatem Admiral Tax.