Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:09 pm.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez platformę handlową Gemini 18 proc. Brytyjczyków ma w swoich portfelach inwestycyjnych kryptowaluty. Jeśli Ty także planujesz obracać Bitcoinem, Ethereum czy innymi cyfrowymi coinami lub już to robisz, dowiedz się, jak opodatkować zysk z transakcji.
Dane udostępnione przez Financial Conduct Authority (FCA) wskazują, że w 2021 roku kryptowaluty posiadało w Wielkiej Brytanii jedynie od 3,9 proc. do 4,4 proc. osób. Obecnie wskaźnik ten wynosi aż 18%! Co więcej, niemal połowa posiadaczy wirtualnych walut zadeklarowała, że po raz pierwszy w życiu kupiła je dopiero w zeszłym roku. Jak wskazuje szef Gemini Blair Halliday cytowany przez portal polishexpress.co.uk – zaufanie do kryptowalut i wiedza na ich temat dramatycznie wzrosły. 2021 rok był więc rokiem ogromnej popularności wirtualnej waluty na wyspach.
Z podatkowego punktu widzenia aktywa kryptowalutowe są traktowane podobnie jak akcje. W jakich okolicznościach uiszczenie podatku od transakcji wirtualną walutą jest niezbędne? Istnieje kilka rodzajów działalności związanej z kryptowalutami, które podlegają opodatkowaniu. O jakie działalność chodzi?
Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w kryptowalucie za pracę lub świadczenie usług na rzecz firmy lub osoby, , będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne. Twoim obowiązkiem będzie zadeklarowanie wysokości zarobku i opłacenie podatków i składek.
Wydobywanie kryptowaluty może być traktowane jako hobby lub jako działalność gospodarcza służąca zarobkowaniu. Na sposób klasyfikacji wpływają przede wszystkim:
Jeśli kopanie kryptowalut zostanie uznane za działalność gospodarczą, dochód z wydobycia zostanie dodany do zysków z działalności gospodarczej i będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W przypadku zbycia coinów wzrost wartości od momentu nabycia zostanie dodany do zysków z działalności gospodarczej, a transakcja może podlegać opodatkowaniu NICs (National Insurance contributions).
Jeśli wykopujesz kryptowanuty hobbystycznie, wszelkie dochody uzyskane z tego tytułu musisz zadeklarować w rubryce “Miscellaneous income” podczas wypełniania zeznania podatkowego. Do dochodu podlegającego opodatkowaniu niezbędne jest także doliczenie wszelkich nagród czy profitów finansowych otrzymanych z tytułu działalności wydobywczej.
Zgodnie ze stanowiskiem HMRC, wartość (w GBP) wszelkich tokenów przyznanych w momencie ich otrzymania będzie podlegać opodatkowaniu jako dochód różny. Wszelkie uzasadnione wydatki mogą zostać zaliczone jako koszt uzyskania przychodu, zmniejszając tym samym kwotę podlegającą opodatkowaniu. Osoby fizyczne mogą potraktować ten dochód jako dochód z oszczędności i ubiegać się o ulgę podatkową, aby jeszcze bardziej obniżyć kwotę należnego podatku.
Stawka podatku zależy od rodzaju opodatkowania transakcji z wykorzystaniem wirtualnych walut.
Obowiązek uiszczenia podatku dochodowego mają z reguły osoby kupujące i sprzedające kryptowanuty jako traderzy. W zależności od progu obrotu, zyski netto będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 20%, 40% lub 45% (w zależności od przedziału podatkowego, do którego zalicza się Twój dochód) oraz ubezpieczeniu społecznemu w wysokości 12% i 2%.
Większość osób fizycznych nie spełnia jednak kryteriów tradera dla celów podatku dochodowego. Jeśli handlujesz wyłącznie na własny rachunek, bardzo prawdopodobne jest, że zysk z transakcji będziesz podlegał opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych.
Osoby fizyczne płacą podatek od zysków kapitałowych od całości zysków powyżej rocznej kwoty wolnej od podatku wynoszącej 12 570 GBP. Wszelkie zyski powyżej tego limitu będą opodatkowane według stawki 10% do poziomu podstawowej stawki podatkowej (jeśli jest dostępna) i 20% od zysków według wyższej i dodatkowej stawki podatkowej.
Istnieją pewne okoliczności, które zdejmują z osob fizycznych konieczność uiszczania podatku od kryptowalut.
Airdrop to narzędzie, które umożliwia pozyskiwanie wirtualnych walut w zamian za dokonywanie pewnych czynności lub zadań np. ich kopanie. Za zrzucane z powietrza (ar-drop) kryptowanuty nie zapłacisz podatku, jeśli:
Jeśli dostaniesz coiny w zamian za wykonanie usługi lub czynności, będą one w rzeczywistości podlegać opodatkowaniu i będą klasyfikowane jako różne dochody lub zyski z działalności handlowej (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).
Jeśli otrzymasz zrzutkę jako przedsiębiorca lub firma handlująca kryptowalutami, każdy wzrost wyceny zostanie dodany do zysków z działalności handlowej i będzie podlegał podatkowi dochodowemu, a także składkom na ubezpieczenie społeczne. Jeśli jednak otrzymasz coiny jako osoba fizyczna, będzie ona podlegać podatkowi od zysków kapitałowych w momencie zbycia.
Inne transakcje kryptowalutowe, które nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych i podatkowi dochodowemu w Wielkiej Brytanii to:
Inwestorzy kryptowalutowi muszą zgłosić zyski z kryptowalut w swoim rocznym zeznaniu podatkowym self-assessment. Mogą również skorzystać z usługi HMRC polegającej na zgłaszaniu zysków kapitałowych w czasie rzeczywistym. Zgodnie ze stanowiskiem HRMC muszą zadeklarować następujące informacje:
Ważne: pamiętaj, że kwota należnego podatku może być odmienna, jeśli nie jesteś rezydentem Wielkiej Brytanii.
4 kwietnia 2022 r., brytyjskie Ministerstwo Skarbu (HMT) potwierdziło, że wprowadzi stablecoiny (wirtualne waluty, których wartość jest odporna na wahania kursowe i trwale powiązania z wartością tradycyjnych walut lub kruszców)jako środek płatniczy, do parametrów regulacyjnych Wielkiej Brytanii. Dzięki temu staną się one uznaną formą płatności. W raporcie wydanym w kwietniu po ponad 12 miesiącach badań brytyjski rząd potwierdził, że oparte na fiatach stablecoiny mają potencjał, by potencjalnie stać się powszechnym środkiem płatniczym. Nie ulega wątpliwości, że taka decyzja jest milowym krokiem na drodze do upowszechnienia płatności kryptowalutami i zwiększenia znaczenia wirtualnych pieniędzy.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.