Dzięki przynależności do Unii Europejskiej, Polacy nie tylko mogą korzystać z pomocy lekarza w innym kraju, ale także udać się do doktora w Polsce, jeśli wykupili ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii. Taką możliwość daje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Gdzie i kiedy można skorzystać z darmowych świadczeń?
Z darmowych świadczeń zdrowotnych w Polsce, mogą skorzystać Ci, którzy posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w placówkach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Na bezpłatną wizytę u lekarza mogą liczyć wszyscy ci, którzy potrzebują interwenci medycznej. Jest to warunek skorzystania z europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego.
Do którego lekarza można się udać?
Pacjent ma prawo skorzystać z bezpłatnej porady lekarza pierwszego kontaktu, a także z usług oferowanych przez lekarzy specjalistów, po otrzymaniu odpowiedniego skierowana.
Warto jednak pamiętać, że nie do każdego lekarza potrzebne nam osobne skierowanie. Bez tego dokumentu możemy na podstawie EKUZ udać się do ginekologa, położnika, okulisty, stomatologa, wenerologa, dermatologa, psychiatry.
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Oczywiście skierowanie nie jest wymagane również w przypadku nagłych zdarzeń, wypadków, urazów i kontuzji, z którymi udajemy się do szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zatrucie, stan zagrożenia życia, bardzo silne i niepokojące objawy, to kolejne sytuacje, w których nie trzeba starać się o skierowanie do szpitala.
Szpital
Pobyt w szpitalu jest bezpłatny zarówno w przypadku, gdy dostajemy skierowanie, jak również gdy jest on koniecznością ze względu na stan zdrowia. W szpitalu, a także w każdym innym przypadku, w którym chcemy skorzystać z darmowych świadczeń, należy przedstawić brytyjski odpowiednik EKUZ, czyli European Health Insurance Card (EHIC).
Leczenie planowane
Z reguły EHIC nie obejmuje leczenia planowanego. Nie daje więc ona możliwości wykonania darmowych badań diagnostycznych, rozpoczęcia i kontynuacji długoterminowego leczenia. Zawsze jednak można wystąpić do swojego ubezpieczyciela w Wielkiej Brytanii o udzielenie zgodny na podjęcie planowanego leczenia w innym państwie należącym do Unii Europejskiej. Po uzyskaniu formularza E112 z takiego leczenia można korzystać już bezpłatnie.
Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło
Lekarstwa
EHIC daje możliwość korzystania z refundowanych lekarstw, a także z objętej państwowym systemem zdrowotnym opieki stomatologicznej (choć w praktyce usługi dentystyczne są refundowane w bardzo niewielkim zakresie).