Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:11 pm.
Parlamentarna większość odrzuciła projekt zmian podatku dla przedsiębiorców z 19% do 15%. Proponowane zmiany dotyczyły osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Polska po raz kolejny straciła szansę zbliżenia się do krajów przyjaznych podatkowo. W Europie niepodzielnie króluje nadal Irlandia.
W Sejmie we wtorek odbyło się pierwsze czytanie złożonego przez klub Kukiz‘15 projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), proponującego obniżenie obecnie obowiązującej liniowej stawki 19 proc. do stawki 15 proc. dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. “Zrównanie zasad opodatkowania dla wszystkich przedsiębiorców powinno być priorytetem polskiego rządu. Niestety po raz kolejny polski Sejm nie wykorzystuje szansy, by stworzyć przyjazne warunki dla małych i średnich firm. To co dla polskiego przedsiębiorcy jest w dalszym ciągu w sferze marzeń, od dawna jest standardem w takich krajach jak Irlandia” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Zobacz także: Dostajesz 4000 PLN lub więcej na rękę? Lepiej załóż spółkę LTD w Anglii lub Irlandii
Proponowane rozwiązanie miało doprowadzić do „zrównania zasad opodatkowania wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego czy od uzyskiwanych dochodów rozliczają oni PIT, czy CIT”. 1 stycznia 2017 r. wprowadzono obniżoną stawkę podatku CIT dla małych firm w wysokości 15 proc. (zamiast dotychczasowej stawki 19%). Zmiana ta miała na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorców.
Obniżenie stawki podatku PIT dla małych i średnich przedsiębiorców powinno być posunięciem równie istotnym, bo większość małych firm jest podatnikami PIT, a nie CIT. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu wypowiedział się jednak dysponujący parlamentarną większością klub PiS. Po raz kolejny polscy przedsiębiorcy zostali pozostawieni z niespełnionymi obietnicami.
Pamiętamy doskonale zapewnienia o uczynieniu z Polski drugiej Irlandii – zielonej wyspy. Niestety kolejne rządy nie robią nic, by zbliżyć polski system podatkowy do obowiązującego od lat w wielkiej Irlandii. Nie bez powodu Irlandia stała się w ostatnim czasie niezwykle najpopularniejszym kierunkiem dla osób prowadzących działalność za granicą. Potwierdza to raport “The World Bank’s ‘Doing Business”, Irlandia jest absolutnym numerem jeden pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju.
Zobacz także: Emerytury polskich przedsiębiorców będą bardzo niskie. Firma w Anglii to gwarancja wyższego świadczenia
Atrakcyjne stawki opodatkowania i liberalne przepisy prawne sprawiły, że Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla międzynarodowych korporacji, ale także dla małych i średnich firm. Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej działalności do Irlandii i założenie irlandzkiej spółki LTD (odpowiednik polskiej sp. z o.o.). Jako główne powody wymieniają trzy powody dla których podjęli swoją decyzję.
Pierwszym z nich jest podstawowa stawka podatku CIT, która w Irlandii wynosi 12,5 % i jest tym samym najniższą stawką podatku od dochodów spółek w Europie. Poza tym każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność w Irlandii nie musi odprowadzać podatku CIT przez pierwsze 3 lata, jeśli jego przychody nie przekraczają w tym czasie 1 mln euro. Kolejnym czynnikiem jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 68 000 zł, przysługująca każdemu z dyrektorów spółki z osobna.
Minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu są dodatkową zachętą dla przedsiębiorców szukających optymalizacji kosztów. Jeżeli przedsiębiorca nie wykazuje zysku – jest zwolniony z opłaty składek, w przeciwieństwie do stałej kwoty składek ZUS dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.
Jeśli spółka zarejestrowana w Irlandii prowadzi działalność w innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, to podatek dochodowy odprowadzany jest w Irlandii. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Admiral Tax.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.