Polska ma najniższą kwotę wolną od podatku wśród wszystkich państwa należących do Unii Europejskiej. Wynosi ona 3091 złotych. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zwolnione od podatku są dochody równie około 41 336 złotych. Z drugiej strony podatki w Polsce nie należą wcale do najwyższych. Istnieją kraje, w których skarbówka zabiera ponad połowę dochodów najbogatszych obywateli.
Polskie podatki niewysokie
Media zasypują nas informacjami, które potwierdzają, że podatki w Polsce nie są wcale wysokie. Rzeczywiście na tle innych państw możemy pod tym względem wyjść całkiem nieźle. Warto jednak rozpatrzyć tę kwestię nieco szerzej. Dla przeciętnego obywatela bowiem nie jest najważniejsze, jak wiele płacą skarbówce najbogatsi rodacy. Z perspektywy typowego Kowalskiego, podatki w Polsce są naprawdę wysokie. Zarabiający średnią krajową Brytyjczyk, odda państwu znacznie mniej, niż jego kolega z Polski.
Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło
Kwoty wolne od podatku
Zaniżone są w Polsce kwoty zwolnione od podatku. Pod tym względem wypadamy na prawdę słabo. Niewiele ponad 3 tys. zł nie daje się porównać z przeszło 15 tys. euro (ok. 66 000 zł), które obowiązują w Finlandii. Nasza kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 7,5 % średniego rocznego wynagrodzenia, a wspomniana zwolniona suma w Finlandii to niemal połowa przeciętnego dochodu.
Najbiedniejsi płacą najwięcej
Podatki w Polsce nie należą do najwyższych. Z tym stwierdzeniem można się zgodzić. Dotyczą one jednak ogromnej liczby mieszkańców, co sprawia, że bywają bardzo uciążliwe. O ile większość państw europejskich stawia na zarabianie większych pieniędzy od tych, którzy mają ich najwięcej, o tyle w naszym kraju płaci każdy, nawet jeśli nie posiada dużych dochodów. Ustawa podatkowa nie była w RP waloryzowana od 2008 roku i dziś niestety to najbiedniejsi obywatele zobowiązani są do opłacenia najwyższych podatków.