Ostatnia aktualizacja 17 maja, 2021 o 11:23 am.
Minister polskiego rządu Jadwiga Emilewicz podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska przytoczyła statystyki dot. polskiego biznesu na Wyspach. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Dlaczego polski biznes ucieka zagranicę? Czy kierunek brytyjski to przypadek?
Dane przytoczone przez Jadwigę Emilewicz powinny zaalarmować polskich rządzących. Polscy przedsiębiorcy od wielu lat korzystają z ułatwień i przenoszą swoje firmy zagranicę. Raport Admiral Tax przygotowany we wrześniu 2017 roku pokazuje, że głównym problemem dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Polsce była wysoka biurokracja oraz nieprzejrzyste prawo. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców biorących udział w badaniu Admiral Tax. Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%).
Zobacz także: Emerytury polskich przedsiębiorców będą bardzo niskie. Firma w Anglii to gwarancja wyższego świadczenia
“Mimo szumnych zapowiedzi polskiego rządu prowadzenie biznesu w Polsce w dalszym ciągu jest trudniejsze niż w krajach takich jak Wielka Brytania czy Irlandia. Polski przedsiębiorca oczekuje niskiej biurokracji oraz przejrzystego prawa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii jest po prostu łatwiejsze i bardziej opłacalne” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Więcej na temat Raportu Admiral Tax dowiesz się klikając w ten link.
Jedną z poruszanych kwestii podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska była kwestia Brexitu. Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała:
“Jesteśmy zainteresowani, aby te relacje zostały jak najbliższe. Aby relacje celne, handlowe, swobodny przepływ osób, towarów i usług pozostał na możliwie najwyższym poziomie”.
Jednocześnie minister Emilewicz uspokajała, że polskie firmy, które działają dzisiaj w Wielkiej Brytanii “nie są w żadnej mierze z zagrożone” Brexitem:
“Korzystają z przywilejów bycia na rynku, są płatnikami podatków, zatrudniają osoby w Wielkiej Brytanii” – dodała minister.
Zobacz także: Dostajesz 4000 PLN lub więcej na rękę? Lepiej załóż spółkę LTD w Anglii lub Irlandii
Zbliżający się Brexit dodatkowo motywuje brytyjski rząd do tworzenia preferencyjnych warunków dla biznesu. Wielka Brytania zapowiedziała obniżenie stawki podatku od osób prawnych (CIT) z poziomu 19-proc. do 17-proc. w roku 2019, co w połączeniu z wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli prawie 58 tys. złotych) stwarza świetne warunki dla prowadzenia biznesu.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.