Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna data, od której przestajesz przymusowo pracować na potrzeby rządu, a zaczynasz zarabiać wyłącznie dla siebie i swoich rodzin. W Polsce najczęściej wypada pomiędzy majem a lipcem. Niestety oznacza to, że prawie pół roku pracujesz na państwo.
Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna data, w której przeciętny podatnik w danym kraju przestaje pracować na rzecz państwa, a zaczyna zarabiać “na siebie”. Oznacza to, że od tego dnia wszystkie zarobione przez niego pieniądze trafiają już bezpośrednio do jego kieszeni, a nie na pokrycie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.
Jak wylicza się Dzień Wolności Podatkowej?
Obliczenia opierają się na udziale wszystkich wydatków sektora publicznego w Produkcie Krajowym Brutto (PKB). Im wyższy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, aby opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa.
W Polsce datę tą obliczana nieprzerwanie od 1994 Centrum Adama Smitha. Do poprawnych obliczeń służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych (budżet państwa, samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do produktu krajowego brutto.
Nominalne dane pochodzą z uzasadnienia do budżetu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów, konfrontowane z danymi Eurostatu, oraz z innych oficjalnych źródeł, jak budżety funduszy celowych.
Kiedy wypada Dzień Wolności Podatkowej w Polsce?
Data ta zmienia się co roku w zależności od wielkości wydatków publicznych i wysokości PKB. W 2023 roku Dzień Wolności w Polsce przypadł 21 czerwca i był to 172 dzień roku. Oznacza to, że Polacy pracowali na opłacenie wszystkich danin przez 171 dni.
Co nam daje znajomość tej daty?
Dzień Wolności Podatkowej to nie tylko symboliczne święto, ale również wskaźnik pokazujący poziom obciążenia fiskalnego w danym kraju. Im późniejszy dzień tym wyższy poziom obciążeń. Im niższe podatki, tym szybciej podatnik spłaci daniny i zacznie zarabiać na siebie.
Warto jednak pamiętać, że jest to uproszczony wskaźnik, który nie uwzględnia indywidualnej sytuacji każdego podatnika. Bowiem różne osoby o różnych dochodach i ulgach podatkowych mogą mieć swój własny “Dzień Wolności Podatkowej”.
Świętowanie tego dnia, to dobry moment, aby
- Zastanowić się nad własną sytuacją finansową i sposobem optymalizacji obciążeń podatkowych.
- Porównać poziom opodatkowania w Polsce z innymi krajami i rozważyć zmianę kraju rezydencji.
- Zadbać o edukację ekonomiczną i zwiększyć świadomość na temat systemu podatkowego.