Lista dokumentów, które zostały ujawnione w tzw. aferze „Paradise Papers” może znacząco zaszkodzić wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że brytyjski rząd zacznie dokładnie przyglądać się rachunkom w spółkach offshore w rajach podatkowych. Czy słusznie?
Być może większość ludzi posiadające fundusze emerytalne, nie zdaje sobie z tego sprawy, ale większość z ich oszczędności inwestowanych jest właśnie w fundusze hedgingowe w spółkach offshore.
„Można się sprzeczać, czy jest to etyczne czy też nie. Niemniej jednak podstawowym pytaniem w tym przypadku jest – czy to źle, że pieniądze Brytyjczyków inwestowane są poza granicami Wielkiej Brytanii? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, mamy poważny problem związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – mówi James Quarmby, partner w kancelarii prawnej Stephenson Harwood w Singapurze.
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa w Anglii – jak wypadła na tle polskich rozwiązań antykryzysowych?
„Jednym z celów jaki ma wywołać Brexit jest danie Wielkiej Brytanii wolnej ręki w wyborze krajów, z którymi chce prowadzić kontakty handlowe. Jeśli więc inwestując w spółki offshore znajdziemy się na czarnej liście – jaki jest sens wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej?” – twierdzi Quarmby.
Niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung ujawnił ostatnio listę bogatych i wpływowych ludzi z całego świata, którzy transferują pieniądze do rajów podatkowych. Według “Paradise Papers” wśród znanych polityków i celebrytów korzystających z inwestycji w spółki offshore są także najwięksi światowi przywódcy, w tym brytyjska królowa Elżbieta II.
Księstwo Lancaster, które zajmuje się finansami i inwestycjami królowej, posiada fundusze na Kajmanach i na Bermudach. Niemiecka gazeta podaje, że 10 milionów dolarów prywatnych pieniędzy Królowej zostało zainwestowanych tam w spółki offshore.
Zobacz także: Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku
“Osoby odpowiedzialne za majątek królowej mają obowiązek maksymalizować zyski z inwestycji. Wielka Brytania jest jednym z 200 krajów na świecie. Nie wszystkie rozwiązania finansowe są tu dostępne” – mówi Quarmby.
„Prowadzimy szereg inwestycji, a kilka z nich to fundusze zagraniczne. Wszystkie nasze inwestycje są w pełni skontrolowane i legalne. Królowa dobrowolnie płaci podatek od wszelkich dochodów, które otrzymuje z Księstwa” – mówi rzecznik prasowy Księstwa Lancaster.
Fundusze zagraniczne to coraz popularniejsze sposoby inwestowania środków pieniężnych. Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych, które prowadziło śledztwo nie wspomina, żeby ktokolwiek wymieniony w „Paradise Papers” popełnił przestępstwo, koncentrując się raczej na pytanie o etyczną zasadność.