Ostatnia aktualizacja 20 czerwca, 2023 o 01:39 pm.
W Polsce domyślnie jako pierwszą formę działalności freelancerzy najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), która dzięki stosunkowo niskiemu ZUS i stosunkowo wysokiej kwocie wolnej od podatku wydaje się korzystna. Jednak przed podjęciem decyzji o założeniu JDG warto poznać zalety brytyjskiej spółki limited (LTD). Firma limited pod wieloma względami jest korzystniejsza i bardziej opłacalna zarówno jako pierwsza firma zakładana przez początkującego freelancera, jak i jako etap rozwoju dla osoby, która zaczynała od JDG.
Dla wielu freelancerów posiadania spółki wydaje się być trochę na wyrost, podczas gdy działalność gospodarcza jest im bardziej znana i bliska. Często nie wiedzą, co w ogóle oznacza posiadanie spółki, nie mówiąc już o spółce zagranicznej. Mówiąc najprościej, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a taką spółką jest limited, zapewnia oddzielenie właściciela firmy od samej firmy. Oznacza to, że firma ma tożsamość prawną i właściciel nie ponosi osobistej odpowiedzialności za żadne długi lub zobowiązania firmy. Jako forma działalności dla freelancera posiada niezmiernie dużo zalet, które poniżej prezentujemy.
Firma płaci podatek dochodowy od osób prawnych. Właściciel wypłaca wynagrodzenie w formie pensji plus dywidendy, co może okazać się bardziej efektywne podatkowo w porównaniu do bycia jednoosobowym przedsiębiorcą. Dywidenda nie pociąga za sobą konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Zazwyczaj ustala się, że właściciel otrzymuje kwotę wolną od podatku za pośrednictwem PAYE (czyli pensji do kwoty około 12 500 funtów rocznie), a następnie resztę dochodu w formie dywidendy. Dywidendy powyżej 2 000 funtów są opodatkowane stawką 7,5%, która wzrasta do 32,5% powyżej 50 000 funtów. Pierwsze 2 000 funtów wypłacanej na podstawie dywidendy jest nieopodatkowane.
W przeciwieństwie do polskiego fiskusa, który skrupulatnie określa, co może stanowić koszty prowadzonej działalności, fiskus brytyjski jest o wiele bardziej liberalny. W przypadku sprzedaży usług, szczególnie w zakresie usług o charakterze pracy twórczej, m.in.programiści, copywriterzy, graficy i marketerzy, polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność na osobę fizyczną, mogą mieć kłopot z udowodnieniem, że niektóre koszty, np.związane ze podróżami czy reprezentacją, były konieczne do uzyskania przychodu. W Wielkiej Brytanii urzędnicy nie mają zwyczaju kwestionować większości wydatków, ufając, że to przedsiębiorca wie, jakie kroki podjąć, by pozyskać, obsłużyć i utrzymać klienta.
Dla wielu freelancerów separacja prawna od biznesu jest kluczowa. Jeśli wydarzy się coś niepożądanego, nie chcą być w sytuacji, w której będą odpowiadać własnym majątkiem za zobowiązania firmy i na przykład stracą dom. Jest to bardzo słuszne podejście, szczególnie w obecnych trudnych czasach, gdzie w Polsce systematycznie rosną obciążenia przedsiębiorców, niekorzystne przepisy są wprowadzane bez konsultacji z przedstawicielami biznesów, a ustawy pisane na przysłowiowym kolanie. Nawet przy pełnym zaangażowaniu, biznes może pójść nie tak, długi mogą przerosnąć możliwości firmy i w takiej sytuacji ograniczona odpowiedzialność właściciela firmy, okaże się zbawienna.
LTD w Wielkiej Brytanii nie wymaga więcej zaangażowania od właściciela niż JDG w Polsce, formalności jest wręcz mniej. Bardziej uproszczone są też rozliczenia, gdyż brytyjski urząd skarbowy (HMRC), nie domaga się comiesięcznych deklaracji i zaliczek na podatek dochodowy, a spółka rozlicza się raz w roku.Jedynie raz do roku odprowadza się należny podatek.
Wiadomo, że niezależnie od tego czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, poziom świadczonych usług będzie ten sam, jednak spółka może sprawiać wrażenie, że jesteś postrzegany jako bardziej profesjonalny, co czasami ułatwia zdobycie zlecenia. Spółka, jako bardziej zaawansowana forma działalności, wydaje się być bardziej stabilna i wiarygodna dla kontrahentów. W wielu sektorach klienci nie będą współpracować z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą.
Po zarejestrowaniu firmy limited w Companies House żadna inna spółka nie może używać tej samej nazwy, ani innej zbyt podobnej do już zarejestrowanej. W przypadku, gdy chcesz prowadzić firmę pod konkretną marką, a nie własnym imieniem i nazwiskiem, jest to marketingowo dość istotne, aby nikt nie założył firmy o takiej samej nazwie.
Posiadając firmę limited, można dołączyć do niej współmałżonka lub partnera jako dyrektora, lub jako udziałowca i wypłacać im pensję i/lub dywidendę. Taki krok również obniża zobowiązania podatkowe spółki ze względu na zwiększenie kosztów mających wpływ na wysokość zysku. W przypadku spółek limited łatwiej jest wprowadzić inne osoby do biznesu, poprzez np. sprzedaż udziałów i tym samym rozwijać firmę.
Spółka musi posiadać własne konto bankowe, poprzez które przeprowadza operacje finansowe dotyczące prowadzonej działalności.Dzięki temu jasno widać, jaka jest finansowa sytuacja spółki w kontekście przepływów gotówki (cash flow). W przeciwieństwie do JDG, gdzie właściciel może wykorzystywać tylko jedno konto bankowe zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. Powoduje to trudność we właściwej ocenie kondycji biznesu.
Reasumując, przejście na pracę na własny rachunek to dla wielu osób duże wyzwanie. Oznacza większą odpowiedzialność i konieczność zarządzania swoimi zobowiązaniami, ale jednocześnie daje możliwość optymalizacji podatków, czego nie mają osoby pracujące w oparciu o umowy cywilno-prawne. Pod kątem maksymalizacji korzyści płynących z posiadania firmy, zagraniczne spółki limited wypadają o wiele lepiej niż działalność na osobę fizyczną w Polsce.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 9
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.