Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać.
[Aktualizacja: 29.09.2020 r.]
Przedsiębiorca, który decyduje się przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii i zatrudni się w swojej firmie, automatycznie staje się częścią brytyjskiego systemu emerytalnego, z którego może korzystać i w jego ramach będzie w przyszłości mógł pobierać odpowiednią emeryturę. Jeśli zarejestrowałeś na Wyspach spółkę LTD to po spełnieniu odpowiednich warunków nabędziesz prawo do pobierania tamtejszej emerytury.
Jak wygląda brytyjski system emerytalny?
System emerytalny w Wielkiej Brytanii składa się z trzech filarów:
- emerytura państwowa (New State Pension)
- emerytura firmowa (Workspace Pension)
- emerytura prywatna (Personal Pension).
Kto może się ubiegać o brytyjską emeryturę państwową?
Brytyjska emerytura państwowa przysługuje każdej osobie, która przepracowała na Wyspach przynajmniej 10 lat i osiągnęła wiek emerytalny. Ze względu na fakt, że w 2016 roku Wielka Brytania wprowadziła reformę systemu emerytur państwowych wiek jaki trzeba osiągnąć, aby przejść na emeryturę wzrasta z roku na rok, by ostatecznie osiągnąć pułap 68 lat zarówno dla mężczyzn i kobiet. W 2020 roku będzie on wynosił 66 lat, a w 2028 roku 67 lat. Na rządowej stronie można przy pomocy prostego kalkulatora obliczyć w jakim wieku nabyte zostanie prawo do przejścia na emeryturę.
Trzeba zaznaczyć, że mężczyźni urodzeni przed 6 kwietnia 1951 roku i kobiety urodzone przed 6 kwietnia 1953 roku otrzymują emeryturę na starych zasadach. W takim przypadku na state pension składają się: basic state pension oraz additional state pension.
Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?
- Basic State Pension jest podstawą emerytury i uzależniona jest wyłącznie od stażu pracy i nie bierze pod uwagę dochodów. Przed reformą mężczyzna mógł przejść na emeryturę, gdy osiągnął wiek 65 lat i posiadał 44 lata stażu pracy. Dla kobiet było to 60 lat i 39 lat stażu pracy. Jednakże po wprowadzeniu reformy wiek ten się co prawda podniósł, ale minimalny staż pracy został zmniejszony do 30 lat.
- Additional State Pension to dodatkowa kwota emerytury, która zależy od wysokości zarobków. Im wyższe zarobki tym wyższa składka emerytalna, a co za tym idzie wyższa kwota dodatkowa emerytury.
New state pension
Reforma z 2016 roku wprowadziła modyfikację powyższego systemu i osoby, które na emeryturę przejdą po 2016 roku, otrzymają ją już na poniższych zasadach. New state pension będzie wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego i zazwyczaj będzie do tego wymagane posiadanie minimum 10 lat podczas których opłacane były składki emerytalne. Dzięki podpisaniu przez Wielką Brytanię umowy o koordynacji świadczeń z krajami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii lata pracy w tych krajach także zostaną uwzględnione do brytyjskiej emerytury.
Polska emerytura wypłacana przez ZUS nie ma żadnego wpływu na wysokość emerytury w Wielkiej Brytanii i na odwrót. Z tego powodu oprócz polskiej emerytury można liczyć także na dodatkowe, niezależne świadczenie z Anglii. Pamiętajmy jednak, że można jednak płacić składek w dwóch krajach jednocześnie.
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
W przypadku obliczania lat zaliczanych do emerytury brytyjskiej ważna jest składka na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions), która musi odprowadzana przez cały rok. Wtedy i tylko wtedy zostanie on zaliczony do brytyjskiej emerytury. Jeden rok opłacania składek NIC oznacza 1/35 wysokości State Pension. Przewidywaną wysokość swojej brytyjskiej emerytury można sprawdzić na stronie rządowej.
Właściciele spółek LTD muszą pamiętać o samodzielnym opłacaniu składek NIC – w przeciwnym wypadku lata prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii nie będą zaliczone na poczet emerytury i w rezultacie nie będą mogli się o nią starać. Jeśli w ciągu roku zdarzyło się nie opłacić składek istnieje możliwość dopłaty do składek NIC.
Wysokość emerytury New State Pension
Wysokość emerytury państwowej jest identyczna dla kobiet i mężczyzn. Po przepracowaniu pełnych 35 lat z opłacanymi składkami NIC i osiągnięciu wieku emerytalnego wyniesie ona 168,60 funtów tygodniowo (2019). Przy czym kwota ta jest waloryzowana więc wraz ze zmianą inflacji będzie wzrastać lub spadać. Rząd w tym przypadku bierze pod uwagę dwa wskaźniki: średnio procentowy wzrost zarobków w Wielkiej Brytanii oraz procentowy wzrost cen mierzony indeksem CPI. Od tej kwoty można łatwo obliczyć jaka emerytura będzie przysługiwała osobie, która prowadziła spółkę LTD w Wielkiej Brytanii przez 8 lat. W takim przypadku tygodniowa emerytura wyniesie około 37,5 funta.
Informacje o emeryturze państwowej w Wielkiej Brytanii można uzyskać kontaktując się z Pension Service i International Pension Centre.
Jak zwiększyć emeryturę w przypadku prowadzenia spółki LTD?
Najlepszym sposobem na zwiększenie wysokości emerytury – poza odroczeniem wypłaty świadczenia – jest skorzystanie z trzeciego filaru brytyjskiego systemu emerytalnego czyli emerytury prywatnej. Przepisy w Wielkiej Brytanii pozwalają inwestować zgromadzone środki samodzielnie – jest to tzw. Self-Invested Personal Pension (SIPP). Kwota zwrotu w takim przypadku jest wysoka, ale jest to również obarczone wysokim ryzykiem.
Emerytura w miejscu pracy
Drugim filarem brytyjskiego systemu emerytalnego jest workplace pension czyli emerytura w miejscu pracy. Dotyczy ona jednak jedynie rezydentów brytyjskich.
Pracodawca zatrudniający pracowników z wyngarodzeniem wyższym niż 10 tys. funtów, rocznie muszą ich automatycznie zapisać do systemu workplace pension, o ile są rezydentami brytyjskimi. Osoby zarabiające mniej niż 116 funtów tygodniowo nie muszą odprowadzać składek na emeryturę w miejscu pracy, ale mogą dobrowolnie zgłosić się do tego programu.
W ramach workplace pension pracodawca pobiera minimum 5 proc. wartości pensji pracownika i sam dodaje 3 proc. jej wartości. Co ważne do tej kwoty państwo brytyjskie dodaje jeszcze 20 proc. W przypadku, gdy składka na workplace pension wynosi 40 funtów, to państwo brytyjskie dodaje do tej kwoty jeszcze 10 funtów. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z workplace pension już w wieku 55 lat. Wówczas bez płacenia podatku można wypłacić 25 proc. zgromadzonych środków.
Gdzie ubiegać się o brytyjską emeryturę?
Po osiągnięciu wieku emerytalnego nie trzeba udawać się do Wielkiej Brytanii, aby ubiegać się o brytyjską emeryturę. Można to zrobić w kraju aktualnego przebywania. Jeśli mieszka się w Polsce, należy zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania i pobrać formularz ZUS Rp-1E – dotyczy on przebiegu ubezpieczenia osoby wnioskującej. Do formularza należy dołączyć załączniki w postaci:
Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?
- formularza unijnego E 207 PL – to jest dokument, w którym wnioskodawca opisuje przebieg ubezpieczenia. W punkcie numer 7 tego formularza znajduje się rubryka dotycząca Wielkiej Brytanii
- potwierdzenie okresu składkowego – potwierdzeniem mogą być paski wypłat (payslipy), formularze P60, P45 czy National Insurance Record Statement
- potwierdzenie prawa do nabycia polskiej emerytury – jest to świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa
Składając wniosek o emeryturę należy pamiętać o dokładność w wypełnianiu dokumentów. Warto więc przed złożeniem jeszcze raz je przejrzeć. Trzeba też pamiętać, że polska emerytura wypłacana przez ZUS nie ma wpływu na wysokość emerytury brytyjskiej i na odwrót.
Brexit a emerytura w Wielkiej Brytanii
Wraz z zamieszaniem wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawiają się pytanie czy Brexit wpłynie na wypłacanie emerytur Polakom prowadzącym w Wielkiej Brytanii swoje spółki. Nie ma obecnie pewności jak będą wyglądać porozumienia w tej sprawie zawarte między Wielką Brytanią, a krajami Unii Europejskiej.
Nie mniej jednak ze względu na olbrzymią liczbę Brytyjczyków pracujących i pobierających emerytury w różnych krajach Unii Europejskiej, jak i obywateli Unii pracujących w UK, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której w wyniku Brexitu systemy emerytalne przestaną być skoordynowane, a Polacy, którzy nabyli prawa do emerytury w Wielkiej Brytanii nagle z dnia na dzień je utracą.