Realizujesz transakcje handlowe z brytyjskimi kontrahentami? Upewnij się, że podmiot, z którym współpracujesz, jest VAT-owcem. Wynik weryfikacji nierzadko przesądza bowiem o sposobie rozliczeń i księgowania podatku od towarów i usług. Numer VAT jest także jednym ze sposobów uwiarygodnienia kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Firmy zarejestrowane do VAT są aktywnymi podatnikami tego podatku, a więc i prowadzą działalność. W artykule wyjaśnimy jak zweryfikować numer VAT z Wielkiej Brytanii.
Ze względu na fakt, że Wielka Brytania opuściła wspólnotę EU, zasady rozliczeń transakcji handlowych z brytyjskimi kontrahentami uległy zmianie. Od 1 stycznia 2021 wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i usług zastąpiły odpowiednio import i eksport. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorca, który chce zweryfikować numer VAT kontrahenta z Wielkiej Brytanii, nie skorzysta już z wyszukiwarki VIES. W jaki więc sposób sprawdzić, czy brytyjska firma posiada VAT ID?
Jak sprawdzić, czy brytyjski kontrahent jest VAT-owcem?
Aby sprawdzić, czy brytyjska firma posiada VAT ID, wejdź na https://www.gov.uk/check-uk-vat-number, a następnie:
- wpisz numer VAT firmy, którą chcesz zweryfikować. Składa się on z 9 lub 12 cyfr, czasami z literą “GB” na początku, jak 123456789 lub GB123456789.
- jeśli chcesz uzyskać dowód weryfikacji, zaznacz wskazane pole. Taka funkcja jest jednak dostępna wyłączenia dla firm zarejestrowanych jako podatnicy VAT w Wielkiej Brytanii, więc musisz być zarejestrowany do VAT. Jeśli firma figuruje w rejestrze, wraz z potwierdzeniem zyskasz dostęp do nazwy firmy oraz adresu, pod którym zarejestrowano działalność.
Jeśli firma figuruje w rejestrze, wraz z potwierdzeniem zyskasz dostęp do nazwy firmy oraz adresu, pod którym zarejestrowano działalność.
Skorzystaj z tej usługi, aby sprawdzić:
- czy numer rejestracyjny VAT w Wielkiej Brytanii jest ważny
- nazwę i adres firmy, na którą numer jest zarejestrowany.
Jeśli jesteś firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT w Wielkiej Brytanii, możesz również skorzystać z tej usługi, aby udowodnić, kiedy sprawdziłeś numer VAT w Wielkiej Brytanii. W tym celu będziesz potrzebował swojego własnego numeru VAT.
Zobacz także: Kup gotową spółkę z VAT UK
Co z firmami z Irlandii Północnej?
Weryfikacja numeru VAT UE kontrahentów z Irlandii Północnej (w zakresie dostaw i nabyć towarów) odbywa się obecnie na stronie Komisji Europejskiej i przez Biura wymiany Informacji Podatkowych, BWIP – za pomocą identyfikatora z prefiksem XI.
Brak weryfikacji numeru VAT podmiotu z UE oraz spoza wspólnoty może mieć niekorzystne dla przedsiębiorcy konsekwencje podatkowe. To, czy kontrahent jest aktywnym podatnikiem VAT-u, w wielu przypadkach decyduje bowiem o sposobie rozliczeń i księgowania podatku od towarów i usług. Jeśli prowadzisz transakcje z zagranicznymi podmiotami, weryfikacja numeru VAT powinna być niezbędnym elementem działań biznesowych.
Czym jest wyszukiwarka VIES?
Internetowy system wymiary informacji danych o VAT VIES (VAT Information Exchange System) to internetowa wyszukiwarka (nie baza danych), która pozwala zweryfikować numer VAT (VAT UE) podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. VIES nie gromadzi danych we własnym zakresie, a pobiera je z krajowych baz danych państw członkowskich. Weryfikując dane podmiotu w systemie VIES, dowiesz się, czy Twój kontrahent ma status czynnego podatnika VAT-UE. Korzystając z bazy VIES, sprawdzisz jednak wyłącznie status podmiotów z UE.
Aby zweryfikować dane firmy w systemie:
- wejdź na VIES,
- wybierz identyfikator kraju członkowskiego. Jeśli chcesz sprawdzić kontrahenta z Polski, będzie to oczywiście PL;
- wprowadź numer VAT. W przypadku polskich przedsiębiorstw jego odpowiednikiem będzie numer NIP;
- naciśnij przycisk Sprawdź. Gotowe!
Zobacz także: Księgowość w spółce LTD w Wielkiej Brytanii
Jeśli firma ma status podatnika VAT-UE, system wygeneruje komunikat potwierdzający aktywność numeru VAT wraz z dodatkowymi informacjami o podmiocie. Są to m.in.: numer KRS, numer NIP, numer REGON, numer PESEL, o ile podmiot posiada czy Data rejestracji do podatku VAT.