Ostatnia aktualizacja 26 czerwca, 2022 o 09:21 am.
Jeśli Twoja firma zmaga się z chwilowymi problemami finansowymi, to jednym z narzędzi pozwalających rozwiązać ten problem jest zawieszenie działalności gospodarczej.
Zawieszając działalność gospodarczą, możesz całkowicie przerwać prowadzenie swojego biznesu. Dodatkowo zostaniesz zwolniony z konieczności płacenia składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Ograniczone zostają również Twoje obowiązki podatkowe względem urzędu skarbowego.
Zawieszenie działalności jest także doskonałym sposobem na walkę z sezonowością Twojego interesu. Polskie prawo nie limituje, ile razy w ciągu roku możesz skorzystać z tego przywileju. Obostrzenia dotyczą jedynie samego okresu zawieszenia, który musi wynosić przynajmniej 30 dni kalendarzowych.
Zobacz także: Jak zamknąć spółkę z o.o.?
Dzięki temu zawieszenie działalności pozwala Ci świadczyć usługi tylko wtedy, kiedy faktycznie masz szansę na zarobek. Jest to niezwykle często stosowane w przypadku branży turystycznej, gdzie klienci pojawiają się tylko przez kilka miesięcy w roku.
Zawieszenie działalności gospodarczej można również traktować jako swoistą formę urlopu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli planujesz długi wyjazd, lub wiesz, że z jakiegoś powodu nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu na prowadzenie własnej firmy.
Zawieszenie działalności nie będzie możliwe, jeśli swoich pracowników zatrudniasz w ramach umowy o pracę, spółdzielczą umowę o pracę lub na zasadzie powołania, wyboru czy mianowania. Dlatego też przed złożeniem wniosku CEIDG-1 musisz rozwiązać wszystkie obowiązujące umowy o pracę z Twoimi pracownikami i wyrejestrować ich z ZUS.
Nie musisz jednak wypowiadać umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło lub zlecenie. Powinieneś jednak o zamiarze zawieszenia działalności z wyprzedzeniem poinformować swoich kontrahentów oraz podwykonawców.
Pierwszą czynnością wymaganą do zawieszenia działalności jest wypełnienie formularza CEIDG-1. W polu zatytułowanym „Rodzaj wniosku” musisz zakreślić rubrykę „3 – wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”. W dalszej części dokumentu Twoim zadaniem będzie podanie wszystkich swoich danych oraz informacji dotyczących prowadzonej działalności.
Wniosek możesz złożyć osobiście w siedzibie gminy lub przesłać go pocztą. Jednakże ze względu na aktualne obostrzenia sanitarne preferowaną formą jest wypełnienie formularza CEIDG-1 przez internet. W tym celu będziesz potrzebować profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Nie martw się, jeśli jeszcze go nie posiadasz – jego założenie zajmuje zaledwie kilka minut. Dodatkowo bardzo często jest on tworzony automatycznie wraz z założeniem konta bankowego. Dzięki temu logowanie się do serwisu CEIDG staje się możliwe poprzez autentyfikację z poziomu firmowego rachunku na platformie internetowej Twojego banku.
Po wypełnieniu formularza CEIDG-1 ZUS automatycznie przygotuje dla Ciebie wniosek ZUS ZWPA (niezbędny do wyrejestrowania Cię jako płatnika składek).
Jeśli przed zawieszeniem działalności zatrudniałeś pracowników i w związku z tym rozwiązałeś z nimi umowę o pracę, to konieczne będzie również wyrejestrowanie ich przy pomocy formularza ZUS ZWUA oraz ZUS ZCNA.
Zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia Cię z opłacania ZUS-u za okres czasu, w którym Twoja firma nie będzie funkcjonować. Musisz jednak uregulować należności za obecny miesiąc.
Zobacz także: Jak zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą?
Składka zdrowotna musi zostać zapłacona w pełnej wysokości, dlatego że do końca miesiąca będziesz jeszcze nią objęty. Natomiast składka na ubezpieczenia społeczne opłacana jest proporcjonalnie do czasu, w jakim Twoja firma działała w danym miesiącu.
Podczas okresu, w którym Twoja działalność jest zawieszona, nie będziesz musiał płacić zaliczek na podatek dochodowy. Nie musisz również składać deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, ani wysyłać pliku JPK. Musisz natomiast uregulować wszystkie powstałe wcześniej zobowiązania podatkowe. Dotyczy to także obowiązku uiszczenia podatku VAT, jeśli jesteś jego płatnikiem.
Co można, a czego nie można robić podczas zawieszenia działalności?
Zgodnie z prawem na Twoje firmowe konto mogą wpływać środki należne Ci za sprzedane przez Twoją firmę usługi lub towary przed zawieszeniem działalności. W razie potrzeby możesz również sprzedać majątek firmy oraz regulować zobowiązania powstałe wobec Twoich kontrahentów.
Dopóki nie wznowisz działalności, nie będziesz mógł świadczyć żadnych usług ani osiągać przychodów. Zawieszenie firmy nie zwalnia Cię jednak z obowiązku prowadzenia księgowości i składania rocznych zeznań podatkowych. Możesz być również pociągnięty do odpowiedzialności za powstałe wcześniej zadłużenie firmy.
Aby ponownie uruchomić swoją firmę, niezbędne będzie ponowne wypełnienie formularza CEIDG-1. W rubryce „Rodzaj wniosku” zakreślasz tym razem okienko „4 – wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej”.
Wniosek możesz złożyć przez internet, dostarczyć osobiście do siedziby gminy lub wysłać go pocztą. Działalność firmy zostanie wznowiona w ciągu dwóch dni roboczych od dostarczenia dokumentów.
Jeśli chciałbyś wiedzieć czy Twoją firmę można przenieść za granicę – skorzystaj z konsultacji Admiral Tax.
Udzielimy Ci jej bezpłatnie – zadzwoń: +48 12 44 66 333
Przydatne linki:
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.