Site icon Admiral Tax

Jak rozliczyć zakup usług z Wielkiej Brytanii?

Budka telefoniczna

Obecność Polski w Unii Europejskiej pozwala na swobodny przepływ towarów i usług. Specyfika transakcji gospodarczych wewnątrz Unii Europejskiej nakłada na przedsiębiorców obowiązek prawidłowego rozliczenia transakcji. W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zakup usług z Wielkiej Brytanii?

Import usług z Wielkiej Brytanii

W przypadku zakupu usługi przez polskiego podatnika od kontrahenta z Wielkiej Brytanii

kluczowym dla określenia czy mamy do czynienia z importem usługi jest prawidłowe określenie miejsca jej wykonania. Zgodnie z przepisami dot. podatku VAT miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Aby zakup usługi mógł zostać uznany za import usług, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:

Ustawodawca określił jednak wyjątki dot. ustalenia miejsca opodatkowania dla następujących usług:

Aby polski podatnik mógł dokonywać transakcji z kontrahentami z Unii Europejskiej, konieczna jest rejestracja do VAT-UE. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R. Obowiązek rejestracji do VAT-UE dotyczy także podatników zwolnionych z podatku VAT (wg kryterium obrotu).

Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie

Jak prawidłowo rozliczyć import usług z Wielkiej Brytanii?

  1. Dostawca usługi (brytyjski kontrahent) wystawia fakturę na kwotę netto (stawka VAT NP), dodając adnotację, że VAT rozlicza nabywca usługi (VAT reverse charge). Faktura powinna zawierać NIP UE nabywcy.
  2. Nabywca usługi (polskie przedsiębiorstwo) ma obowiązek rozliczyć należny podatek VAT, wg stawki właściwej dla importowanej usługi w Polsce.
  3. Import usług od kontrahenta z Wielkiej Brytanii jest neutralny podatkowo dla polskiego nabywcy, ponieważ od faktury można odliczyć VAT naliczony.
  4. Ustalając moment powstawania obowiązku podatkowego VAT należy wziąć pod uwagę datę wykonania usługi lub dostawy towarów. Do przeliczenia importu usług należy zastosować kurs z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przykład:

Polska spółka z o.o. dokonała zakupu usługi reklamowej od brytyjskiego kontrahenta (spółki limited), wartość usługi 1000 złotych.. Zakup usługi zgodnie z przepisami dla podatku VAT będzie opodatkowany w kraju nabywcy usługi (czyli w Polsce). Brytyjska spółka limited wystawia fakturę na kwotę netto 1000 złotych, ze stawką VAT NP oraz adnotacją VAT reverse charge. Polska spółka z o.o. zobowiązana jest naliczyć należny podatek VAT w wys. 23-proc., a następnie wykazać 230 złotych w Rejestrze zakupu VAT i Rejestrze sprzedaży VAT.

Udostępnij:
Exit mobile version