Obecność Polski w Unii Europejskiej pozwala na swobodny przepływ towarów i usług. Specyfika transakcji gospodarczych wewnątrz Unii Europejskiej nakłada na przedsiębiorców obowiązek prawidłowego rozliczenia transakcji. W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zakup usług z Wielkiej Brytanii?
Import usług z Wielkiej Brytanii
W przypadku zakupu usługi przez polskiego podatnika od kontrahenta z Wielkiej Brytanii
kluczowym dla określenia czy mamy do czynienia z importem usługi jest prawidłowe określenie miejsca jej wykonania. Zgodnie z przepisami dot. podatku VAT miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Aby zakup usługi mógł zostać uznany za import usług, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:
- miejscem świadczenia stosownie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług lub rozporządzenia jest terytorium Polski;
- usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego, czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium;
- usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, zobowiązana do rozliczania w polskim urzędzie skarbowym;
- usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy (z Polski)
Ustawodawca określił jednak wyjątki dot. ustalenia miejsca opodatkowania dla następujących usług:
- usługi pośrednictwa (art. 28d)
- usługi związane z nieruchomościami (art. 28e)
- usługi transportu pasażerów (art. 28f)
- usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne na rzecz podatnika (art. 28g)
- usługi pomocnicze do usług transportowych oraz usługi na ruchomym majątku rzeczowym (art. 28h)
- usługi restauracyjne i cateringowe (art. 28i)
- usługi krótkoterminowego wynajmu środków transportu (art. 28j)
- usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze i usługi elektroniczne na rzecz osób prywatnych (art. 28k)
Aby polski podatnik mógł dokonywać transakcji z kontrahentami z Unii Europejskiej, konieczna jest rejestracja do VAT-UE. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R. Obowiązek rejestracji do VAT-UE dotyczy także podatników zwolnionych z podatku VAT (wg kryterium obrotu).
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
Jak prawidłowo rozliczyć import usług z Wielkiej Brytanii?
- Dostawca usługi (brytyjski kontrahent) wystawia fakturę na kwotę netto (stawka VAT NP), dodając adnotację, że VAT rozlicza nabywca usługi (VAT reverse charge). Faktura powinna zawierać NIP UE nabywcy.
- Nabywca usługi (polskie przedsiębiorstwo) ma obowiązek rozliczyć należny podatek VAT, wg stawki właściwej dla importowanej usługi w Polsce.
- Import usług od kontrahenta z Wielkiej Brytanii jest neutralny podatkowo dla polskiego nabywcy, ponieważ od faktury można odliczyć VAT naliczony.
- Ustalając moment powstawania obowiązku podatkowego VAT należy wziąć pod uwagę datę wykonania usługi lub dostawy towarów. Do przeliczenia importu usług należy zastosować kurs z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.
Przykład:
Polska spółka z o.o. dokonała zakupu usługi reklamowej od brytyjskiego kontrahenta (spółki limited), wartość usługi 1000 złotych.. Zakup usługi zgodnie z przepisami dla podatku VAT będzie opodatkowany w kraju nabywcy usługi (czyli w Polsce). Brytyjska spółka limited wystawia fakturę na kwotę netto 1000 złotych, ze stawką VAT NP oraz adnotacją VAT reverse charge. Polska spółka z o.o. zobowiązana jest naliczyć należny podatek VAT w wys. 23-proc., a następnie wykazać 230 złotych w Rejestrze zakupu VAT i Rejestrze sprzedaży VAT.