Ostatnia aktualizacja 19 września, 2023 o 08:11 am.
Do 31 grudnia 2020 roku mimo brexitu Wielka Brytania była traktowana jako państwo członkowskie. Od 1 stycznia 2021 stała się odrębnym obszarem celnym i regulacyjnym. Z tego powodu zasady rozliczeń podatkowych i fakturowania uległy zmianie. Sprzedajesz towary lub świadczysz usługi dla brytyjskich kontrahentów? W artykule wyjaśnimy, jak wystawiać faktury po brexicie.
23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. 1 lutego 2020 weszły w życie zapisy umowy o wystąpieniu z 11-miesięcznym okresem przejściowym. W okresie od lutego do końca 2020 roku, pomimo oficjalnego opuszczenia wspólnoty relacje między Wielką Brytanią a UE były pozostawały bez zmian. Po upływie okresu przejściowego, od 1 stycznia 2021 ojczyzna Szekspira i państwa należące do Unii Europejskiej stanowią odrębne obszary celne i regulacyjne. W praktyce oznacza to, że wraz z nowym rokiem przestały obowiązywać dotychczasowe zasad fakturowania brytyjskich kontrahentów.
Do 31 grudnia zasady rozliczeń podatkowych pomiędzy Polską a pozostałymi krajami UE (także Wielką Brytanią) nie były skomplikowane. Po upływie okresu przejściowego jest ona traktowana jako państwo trzecie, co w dużej mierze zmienia zasady rozliczeń podatkowych i fakturowania. Wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowe dostawy zastąpią import i eksport. Przesunięcie towarów poza UE, czyli eksport do UK i przywiezienie towarów do Polski będzie podlegać dodatkowym procedurom i kontrolom. A to wiąże się nie tylko z konieczności posiadania odpowiedniej dokumentacji.
Zobacz także: Umowa handlowa między Wielkiej Brytanią a Unii Europejską. Jakie zmiany dla brytyjskich spółek LTD wchodzą w życie 1 stycznia?
Ważne: zgodnie z polityką podatkową wymiana handlowa między krajem trzecim — UK a państwami członkowskimi powinna się odbywać z uwzględnieniem procedur celnych. W ostatnich dniach 2020 roku przedstawiciele Wielkiej Brytanii i UE doszli jednak w tej kwestii do porozumienia. Na mocy podpisanego przez nich dokumentu handel pomiędzy wyspami a państwami członkowskimi będzie się odbywał bez ceł i ograniczeń ilościowych.
Brexit przyniósł za sobą nie tylko zmiany podatkowe, ale także zmiany zasad fakturowania.
Od 1 stycznia 2021 roku wystawiając fakturę kontrahentowi z Wielkiej Brytanii, nie musisz już wskazywać w dokumencie jego numeru VAT-UE. Ten był bowiem niezbędny jedynie do celów transakcji unijnych.
Zgodnie z prawem miejscem świadczenia usług dla klienta z kraju trzeciego jest kraj nabywcy. To właśnie on ma obowiązek naliczenia podatku VAT. Jeśli wykonujesz usługi dla klienta w UK, są one opodatkowanie w Wielkiej Brytanii. Wystawiając fakturę, konieczne umieść na niej adnotację „odwrotne obciążenie.
Jeśli to kontrahent z Wielkiej Brytanii wykonuje usługi dla Ciebie, dostaniesz fakturę opodatkowaną zgodnie z zasadami brytyjskiego prawa. Od 1 stycznia 2021 roku nie traktujesz jednak takiej faktury tak jak dotychczas, czyli jako wewnątrzwspólnotowego nabycia usług. Odliczenie podatku VAT nie będzie więc możliwe.
Biorąc pod uwagę fakt, że na skutek brexitu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stało się eksportem, wystawiając fakturę, zastosuj stawkę VAT 0%.
Jeśli kupujesz produkty od klientów z UK, w myśl nowego prawa dochodzi nie do wewnątrzwspólnotowe dostawy, ale do importu. Choć w takiej sytuacji to nie Ty wystawiasz fakturę, Twoim obowiązkiem będzie dopełnienie niezbędnych formalności związanych z transportem i ewentualnymi kontrolami.
– „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” i
– „w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy”.
W nowej rzeczywistości niezbędne będzie wskazanie usługi jedynie w punkcie „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.
Zobacz także: Jak rozliczyć zakup lub import usług z Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Nie wiesz jak zafakturować transakcje z brytyjskimi kontrahentami? Chcesz otrzymać praktyczne, przejrzyste wskazówki? Skontaktuj się z nami! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i kompleksowej wiedzy na temat polskiego i brytyjskiego prawa podatkowego, w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnimy wszelkie nieścisłości, rozwiejemy wątpliwości i krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces fakturowania.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 12
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.