Site icon Admiral Tax

Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?

Flaga UE i UK

Okres przejściowy dobiega końca i Brexit wkrótce stanie się faktem. Jest już pewne, że nie będzie żadnej specjalnej umowy pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. Za chwilę rynek brytyjski będzie podlegał ogólnym brytyjskim przepisom regulującym wymianę handlową z partnerami zagranicznymi. Ograniczona zostanie też swoboda podróżowania, podejmowania pracy i osiedlania się w Wielkiej Brytanii.

Kampania informacyjna Check, Change, Go

Od początku trwania okresu przejściowego rząd brytyjski prowadzi kampanię informacyjną, której celem jest zapoznanie obywateli, rezydentów i przedsiębiorców prowadzących biznes w UK ze zmianami, jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2021. Kampania zwraca uwagę na istotne zmiany, do których warto przygotować się z wyprzedzeniem. Jednocześnie na stronach rządowych podkreśla się, że cały czas prowadzone są prace, których celem jest dostosowanie regulacji do nowej sytuacji tak, aby zapewnić solidne podstawy do owocnej współpracy z partnerami międzynarodowymi, w tym z krajami unijnymi. Wygląda na to, że na tym etapie przedsiębiorcy prowadzący firmę w Anglii powinni skupić się na dostosowaniu do regulacji, które zaczną obowiązywać już po nowym roku.

Życie, praca i firma w UK po Brexicie

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą na terenie Wielkiej Brytanii biznes, będą musieli posiadać stosowne zezwolenie na pobyt i pracę na terenie Zjednoczonego Królestwa. Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoje spółki LTD i podjęli pracę na terenie UK przed 31 grudnia 2020, a nie mają prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii na stałe lub na czas nieokreślony, muszą zdecydować o tym, czy zostają do połowy przyszłego roku. Ludzie ci mogą skorzystać z programu osiedleńczego EU Settlement Scheme. Ostateczny termin do aplikowania o prawo do pobytu i pracy w ramach procedury EU Settlement Scheme mija 30 czerwca 2021.

Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie

W ramach programu o pobyt mogą aplikować też członkowie rodzin przedsiębiorców. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku samozatrudnionych, którzy nie mieszkają w UK. W ich przypadku konieczne może okazać się uzyskanie stosownej wizy z pozwoleniem na pracę. Trzeba brać pod uwagę, że Brexit zmienia sporo też w kwestii swobody przemieszczania się pomiędzy Wielką Brytanią a Polską i innymi krajami wspólnoty europejskiej. Chociaż jeszcze przez jakiś czas po Brexicie można będzie wjechać na teren UK na podstawie polskiego dowodu tożsamości, to z czasem możliwość ta zostanie zniesiona.

Wizy dla pracowników z UE od 2021

W przypadku intencji podjęcia pracy konieczne jest uzyskanie odpowiedniej wizy z pozwoleniem na pracę. W większości przypadków do złożenia wniosku o wizę konieczne jest załączenie oferty pracy od brytyjskiej spółki LTD, która ma ważną licencję umożliwiającą zatrudnianie zagranicznych pracowników. Planując podróż do UK po Brexicie lepiej upewnić się, że nasz paszport lub dowód jest ważny. Jeżeli okres ważności dokumentu jest krótszy niż 6 miesięcy trzeba go odnowić. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednią polisę ubezpieczeniową, która pokryje koszt ewentualnego leczenia na wyspach. Podobne kroki muszą przedsięwziąć obywatele i rezydenci brytyjscy podróżujący do krajów europejskich.

Import towarów do UK

Przygotowując się na Brexit, trzeba także monitorować regulacje dotyczące obrotu towarami pomiędzy UK, a partnerami zagranicznymi. Każda spółka LTD importująca towary z UE do Wielkiej Brytanii powinna być przygotowana na składanie właściwych deklaracji celnych. Deklaracje można składać we własnym zakresie lub współpracować z profesjonalnym agentem celnym, lub operatorem usług spedycyjnych i kurierskich. Wybór właściwego partnera może okazać się kluczowy z punktu widzenia sprawnego realizowania obowiązku sprawozdawczego oraz monitorowania zmian w zasadach importowania określonych grup towarów. Jedną z ważniejszych modyfikacji w procedurze importu towarów z krajów Unii europejskiej na teren UK, która wchodzi w życie wraz z Brexitem, jest wymóg stosowania taryf celnych i zwolnień, które obowiązują w Wielkiej Brytanii.

Stawki ceł i odroczenie złożenia deklaracji

Prowadzenie biznesu w pierwszych miesiącach po zakończeniu okresu przejściowego może okazać się skomplikowane. Dlatego warto w tym zakresie współpracować z doświadczonymi partnerami, którzy na bieżąco monitorują zmiany brytyjskich stawek celnych i specjalizują się w sprawnej realizacji wszystkich istotnych formalności importowych. Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych grup produktów możliwe jest zastosowanie procedury uproszczonej, która pozwala na odroczenie złożenia deklaracji celnych nawet o sześć miesięcy. To może być spore ułatwienie dla przedsiębiorców importujących towary od partnerów z do niedawna jeszcze jednolitego rynku unijnego.

Eksport towarów z UK do Unii Europejskiej

Z nowym rokiem podobne zmiany jak w przypadku importu towarów na teren UK, wejdą w życie także w transakcjach eksportu produktów i usług z Wielkiej Brytanii do państw członkowskich UE. Brytyjskie spółki LTD eksportujące do Polski i innych państw wspólnoty powinny upewnić się, czy ich partnerzy są przygotowani na współpracę z podmiotem spoza Unii. Warto też sprawdzić, czy firma w Anglii eksportująca do innych państw europejskich może naliczać zerową stawkę podatku VAT i jeżeli tak, to w jakich przypadkach. Nie zaszkodzi również upewnić się, czy partnerzy zagraniczni dysponują określonymi licencjami lub certyfikatami, które są konieczne do obrotu danymi grupami produktów na rynku międzynarodowym i lokalnym.

Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?

Szykując się na Brexit, zdecydowanie warto skorzystać z doświadczenia i pomocy specjalistów firmy Admiral Tax. Biuro specjalizuje się w międzynarodowym doradztwie biznesowym oraz optymalizacji podatkowej i procedowaniu lokalnych, jak i międzynarodowych twardych procesów biznesowych. W gąszczu zmian i nowych regulacji nietrudno przeoczyć lub pominąć istotne obowiązki, jak i szanse na optymalizację ważnych procesów. Kluczem do utrzymania sprawności biznesowej po zakończeniu okresu przejściowego będzie nie tylko pełne dostosowanie do zmian, ale też otwarta komunikacja pomiędzy partnerami biznesowymi oraz elastyczne podejście do adaptowania nowych obowiązków i wymogów prawnych.

Udostępnij:
Exit mobile version