Jeżeli posiadasz spółkę ltd i w ramach działalności przewozisz towary pomiędzy Wielką Brytanią i Europą musisz wypełniać deklaracje celne i spełnić inne formalności. Regulacje te mają zastosowanie do wszystkich europejskich transakcji handlowych z UK. Wprowadzono opłaty celne, a także zmienił się sposób rozliczania VAT od towarów. Jest więcej formalności niż przed Brexitem.
Poniższy tekst odnosi się do sytuacji, kiedy jako spółka brytyjska, przewozisz towary pomiędzy UK a UE.
1. Sprawdź, kiedy płaci się cło
Jeżeli chcesz kupić, sprzedać lub przewieźć towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 r., będziesz musiał złożyć deklaracje celne.
Jeżeli importujesz towary niekontrolowane (standardowe) z krajów Unii Europejskiej, możesz opóźnić składanie deklaracji celnych do sześciu miesięcy. Żeby to zrobić, będziesz musiał dokonać wpisu do własnej ewidencji handlowej. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.uk/hmrc/delay-import-declarations
Jeżeli importujesz towary kontrolowane: musisz uzupełniać deklaracje importowe. Proces będzie działał tak samo, jak w przypadku handlu z resztą świata. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.uk/import-goods-outside-eu
Jeśli eksportujesz standardowe lub kontrolowane towary, od 1 stycznia będziesz zobowiązany do wypełnienia deklaracji eksportowych i złożenia pełnych deklaracji. Będzie Cię obowiązywał ten sam model, który jest stosowany w przypadku handlu z resztą świata.
Więcej informacji znajdziesz na www.gov.uk/export-goods-outside-eu
2. Przygotuj się do złożenia deklaracji celnych
Powinieneś zdecydować, czy jesteś sam w stanie złożyć deklaracje, czy może potrzebujesz w tym zakresie wsparcia specjalisty. Deklaracje celne są skomplikowane, a ich wypełnienie wymaga czasu. Dlatego właśnie większość przedsiębiorców korzysta z pomocy specjalisty, np. spedytora albo operatora szybkich przesyłek.
Jeżeli chcesz skorzystać ze wsparcia specjalisty, musisz:
- znaleźć osobę, która Ci pomoże. Listę specjalistów, którzy mogą udzielić wsparcia, znajdziesz na www.gov.uk/guidance/list-of-customs-agents-and-fast-parcel-operators
- upewnić się, że rozumiesz, jakie są Twoje obowiązki i jakich informacji będziesz musiał udzielić osobie, która pomoże Ci w złożeniu deklaracji.
- współpracować z wybranym przez Ciebie specjalistą i upewnić się, że jesteś przygotowany do prowadzenia handlu z UE od 1 stycznia 2021 r.
Jeżeli zamierzasz handlować z UE radzimy, żeby w przygotowaniu deklaracji pomógł Ci specjalista. Jeżeli mimo tego chcesz przygotować deklaracje samodzielnie, musisz:
- sprawdzić, czy w ramach Twojej spółki masz odpowiednie kompetencje i wiedzę do uzupełnienia deklaracji celnych.
- kupić specjalistyczne oprogramowanie i licencje potrzebne do interakcji z
Systemami HMRC (Urzędu Skarbowego i Podatkowego w Wielkiej Brytanii). - zawnioskować o dostęp do CHIEF, systemu IT do składania deklaracji podatkowych w HMRC.
- złożyć wniosek o odroczenie cła, jeżeli planujesz przedstawić deklaracje później,
dla wwożonych towarów niekontrolowanych do 30 czerwca 2021 r. - sprawdzić, jakie dokumenty dla importowanych towarów musisz dołączyć do deklaracji.
3. Upewnij się, że łańcuch dostaw jest gotowy
Prześlij te informacje do wszystkich uczestników Twojego łańcucha dostaw, żeby wiedzieli, jakie zmiany są od Was wszystkich wymagane.
Radzimy, żebyś skierował swojego partnera handlowego z UE na stronę www.gov.uk/eubusiness w celu sprawdzenia, jakie kroki powinien podjąć.
Więcej informacji znajdziesz na www.gov.uk/transition