Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością daje przedsiębiorcy szereg korzyści. W artykule porównamy warunki prowadzenia spółki limited (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii – krajach najczęściej wybieranych przez polskich przedsiębiorców przenoszących biznes za granicę. Firma w Irlandii czy firma w Wielkiej Brytanii – w artykule porównujemy korzyści prowadzenia działalności w tych krajach.
Dlaczego warto prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii?
Wielka Brytania cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców z Polski. 61,3-proc. badanych w ramach raportu Admiral Tax przyznało się do prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Wg danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad 60 tys. polskich przedsiębiorców prowadzi biznes w Wielkiej Brytanii. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w UK jest spółka limited.
Firmę do Wielkiej Brytanii najczęściej przenoszą:
- Przedstawiciele branży IT
- Freelancerzy, graficy
- Branża e-commerce
- Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)
- Blogerzy, muzycy
Firma w Wielkiej Brytanii – korzyści
Minimum formalności, przejrzyste przepisy
Rejestracja firmy w Anglii cechuje się prostotą i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie – cały proces możemy przeprowadzić online (samodzielnie lub korzystając z usług profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej). Rejestracja firmy w Anglii nie wymaga dużych nakładów, podstawowy pakiet kosztuje jedynie 79 funtów. Brytyjski system prawno-podatkowy cechuje się niską biurokracją, prowadzenie firmy wymaga minimum formalności. https://www.youtube.com/embed/enrms4d4peI
Wysoka kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi aż 11 850 funtów (około 57 tys. złotych), co oznacza iż, wynagrodzenie dyrektora spółki oraz jej pracowników do tej kwoty jest zwolnione z podatku. Dodatkowo udziałowiec spółki nie płaci żadnego podatku od dywidend do wysokości 2000 funtów (około 10 tys.) w ciągu roku. To pozwala wypłacić ponad 67 tys. złotych w ciągu roku bez konieczności zapłaty ani pensa podatku. Więcej informacji na temat możliwości wypłaty środków ze spółki limited bez podatku w tym artykule.
Składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu
Wysokość składki na ubezpieczenie (NI – National Insurance) dyrektora spółki limited jest zależna od wysokości osiąganego wynagrodzenia za pracę na rzecz spółki. Przy miesięcznych dochodach do wysokości 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci żadnych składek na ubezpieczenie. Składka na ubezpieczenie dyrektora spółki limited jest odprowadzana od zarobków powyżej 8424 funtów (około 40 tys. złotych) w skali roku (w wysokości 12-proc. nadwyżki ponad kwotę 8424 funtów). Przy zarobkach powyżej 46350 funtów (około 220 tys. złotych) dyrektor spółki płaci dodatkowe 2-proc. od nadwyżki ponad tę kwotę.
19-proc. podatku CIT
Podatek dochodowy spółek (CIT) w Wielkiej Brytanii wynosi 19-proc. Należny podatek należy zapłacić dopiero 9 miesięcy po upływie roku podatkowego. Księgowość spółki limited można powierzyć w całości profesjonalnej firmie księgowej.
Dlaczego warto prowadzić firmę w Irlandii?
Irlandia od lat zajmuje czołowe pozycję w rankingach tworzenia najlepszych warunków dla biznesu. Dzięki niskim podatkom Zielona Wyspa jest zagłębiem światowych korporacji – swoje europejskie siedziby w Irlandii zlokalizowały takie firmy jak Google, Amazon, Apple, Starbucks czy Facebook. Irlandię jako miejsca prowadzenia biznesu wybierają nie tylko korporacje. Firma w Irlandii to częsty wybór wśród polskich przedsiębiorców planujących ekspansję zagraniczną.
Zobacz także: Emerytury polskich przedsiębiorców będą bardzo niskie. Firma w Anglii to gwarancja wyższego świadczenia
Firmę do Irlandii najczęściej przenoszą:
- Startupy
- Sklepy e-commerce
- Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)
Firma w Irlandii – korzyści
Wysoka kwota wolna od podatku
Irlandia może się pochwalić jedną z najwyższych kwot wolnych od podatku w Europie. Obecnie jej wysokość wynosi aż 16 500 euro, czyli około 70 tys. złotych. Wynagrodzenia dyrektora spółki limited oraz jej pracowników do wysokości tej kwoty jest zwolnione z jakiegokolwiek opodatkowania.
Bardzo niski podatek CIT (12,5-proc.)
Stawka podatku CIT w Irlandii wynosi 12,5 % i jest tym samym jedną z najniższych stawek podatku od dochodów spółek w Europie. Poza tym przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w niektórych branżach nie muszą odprowadzać podatku CIT przez pierwsze 3 lata, jeśli jego przychody nie przekraczają w tym czasie 1 mln euro.
Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja
Niska biurokracja oraz proste i przejrzyste prawo to jedne z największych atutów Irlandii. Łatwość prowadzenia biznesu i niezwykle korzystne stawki podatkowe przyciągają do Irlandii firmy z całego świata. Raport Forbes 2011 “Best countries for business” sklasyfikował Irlandię na 1 miejscu w Europie i 4 miejscu na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Zaletą rejestracji spółki w Irlandii jest niewielka kwota wymaganego kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany (nie ma konieczności wnoszenia kapitału do spółki w momencie rejestracji firmy).
Firma w Wielkiej Brytanii vs Firma w Irlandii – Podsumowanie
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, gdzie łatwiej prowadzi się firmę jest bardzo trudne i wymaga analizy specyfiki danego biznesu. Wierzymy, że przedstawione korzyści pozwolą naszemu czytelnikowi na wyciągnięcie własnych wniosków i wybranie kraju do prowadzenia własnej firmy.
- Podatek CIT w UK 19-proc.
- Podatek CIT w Irlandii 12,5-proc.
- Waluta w UK – funt szterling
- Waluta w Irlandii – euro