
Ostatnia aktualizacja 22 marca, 2023 o 06:34 pm.
Pomimo niepewności, jaką przyniosły na rynku kryptowalut ostatnie miesiące przełomu 2022 i 2023 roku, inwestowanie w wirtualne waluty i tokeny cieszy się niesłabnącą popularnością. Rynek ten przyciąga wielu nowicjuszy, dla których technologia blockchain oraz mechanizmy rządzące kryptowalutami nie są jasne, przez co stają się oni łatwą ofiarą dla wszelkich oszustów i wyłudzaczy. Poniżej opisujemy jeden z najnowszych sposobów wyłudzania pieniędzy od traderów kryptowalutami, który polega na wyłudzaniu fałszywego podatku od kryptowalut (tzw. krypto tax scam). Mamy coraz więcej zgłoszeń od osób, które padły ofiarę tego oszustwa lub chcą się upewnić, że wezwanie podatkowe jest fałszywe.
Jest to na zakrojony na szeroką skalę schemat oszustwa. W uproszczeniu mówiąc fałszywa giełda lub aplikacja krypto, do złudzenia przypominająca autentyczną, w pewnym momencie pokazuje duży zysk na koncie tradera, aby potem wyłudzić od niego znaczący podatek od tego zysku. Oczywiście zarówno zyski, jak i podatek są fałszywe. Kwota podatku zwykle jest tak duża, że trader nie ma możliwości jej zapłacić, ale scam nie kończy się w tym momencie. Oszuści oferują traderowi pożyczkę na wysoki procent, za którą będzie mógł spłacić podatek. Jeśli ofiara zapłaci wymagany podatek, giełda zaczyna mnożyć trudności w wypłacie środków, bardzo często twierdząc, że trader zakupił niepewne lub zablokowane kryptowaluty. W efekcie nigdy nie dochodzi do wypłaty środków z giełdy i ofiara zostaje z niczym.
Wszystko zaczyna się w social mediach lub w aplikacjach randkowych, gdzie osoby są zachęcane do założenia konta na takiej giełdzie lub przesłania na nią kryptowalut trzymanych na innych giełdach. Dzieje się to mimochodem, niejako przy okazji rozmów na inne tematy. Oszuści nawiązują relację i zdobywają zaufanie potencjalnych ofiar, a potem polecają im giełdy krypto, na których można szybko zarobić.
Informację konieczności zapłaty podatku, zwykle w wysokości 19% lub 20%, ofiary tego oszustwa otrzymują w momencie, gdy chcą wypłacić pieniądze z giełdy lub zamknąć konto. Środki, które “posiadają” na giełdzie, zostają zablokowane na koncie i trader otrzymuje komunikat, że nie może ich wypłacić, dopóki nie uiści należnego podatku. Kwota podatku jest oczywiście fikcyjna, a dane dotyczące konta do zapłaty podatku należą do oszustów. Informacja o wysokości kwoty, jaką dany trader ma na koncie też zazwyczaj jest fałszywa. Aplikacja pokazuje znacznie zawyżone dochody, tak aby kwota podatku była również wysoka.
Przydaje się tutaj znajomość przepisów dotyczących rozliczania podatku od kryptowalut. W większości krajów podatek od kryptowalut oblicza się i deklaruje, składając deklarację podatkową do lokalnego urzędu skarbowego w miejscu swojej rezydencji podatkowej. Deklaracji nie składa się w kraju rejestracji giełdy krypto ani w kraju niezwiązanym z naszą rezydencją. Rozliczenie podatkowe obejmuje transakcje, jakie są robione na wszystkich giełdach przez danego inwestora. Żadna pojedyncza krypto giełda nie posiada wystarczających informacji, aby móc wyliczyć podatek dla tradera. W UK podatek od kryptowalut to Capital Gains Tax, który jest płacony również od innych inwestycji i sumarycznie deklarowany na Tax Return tak więc nie ma możliwości, aby wyliczyła go giełda lub aplikacja na podstawie swoich tylko transakcji.
Dodatkowo bardzo istotny jest fakt, że kwota podatku jest wyliczana dla zysków, jakie osiągnął trader, a nie od całości środków zgromadzonych na giełdzie, tak jak tego żądają oszuści.
Innymi sposobami na wyłudzenie podatku są SMSy oraz maile, których treść nakazuje zapłatę podatku od krypto pod groźbą zablokowania konta na giełdzie lub środków posiadanych w krypto. Mamy również informację o tym, że traderzy otrzymują wiadomości wyglądające jak pochodzące od oficjalnych urzędów podatkowych sugerujące, że osoba jest podejrzewana o unikanie podatku od kryptowalut i musi połączyć swój portfel krypto z urzędem i podać dane osobiste.
Należy inwestować tylko na znanych, dużych giełdach, które są regulowane przed odpowiednie urzędy w danym kraju. W UK jest to licencja nadawana przez FCA. Nie należy odpowiadać na żadne SMS-y oraz maile. Nie należy ufać aplikacjom i stronom internetowym polecanym przez osoby poznane online, szczególnie jeśli oferują bardzo duże zyski. Trzeba pamiętać, że to trader jest odpowiedzialny za złożenie deklaracji podatkowej i zapłatę podatku w swoim urzędzie skarbowym, a giełdy nie pobierają podatku przed wypłatą środków.
Giełdy i firmy zajmujące się krypto, które działają pod nadzorem brytyjskiej FCA, można znaleźć tutaj: https://register.fca.org.uk/
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Admiral Tax is a brand within a group of esteemed accounting companies, including ZD Consulting Ltd, LMS Consulting Ltd, and Sepera College. Copyright 2025 by ZD Consulting Limited. All Rights Reserved.