Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:10 pm.
Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania stała się odrębnym obszarem celnym i regulacyjnym. Taka zmiana wpłynęła na prawne i księgowe aspekty transakcji pomiędzy Wyspami a państwami UE. Prowadzisz spółkę LTD? Sprawdź, jak fakturować zagranicznych kontrahentów po brexicie.
23 czerwca 2016 był dniem, który na dobre zapisze się w historii Wielkiej Brytanii. To właśnie wtedy, w toku referendum „wyspiarze” zdecydowali o wyjściu swojego kraju z Unii Europejskiej. Do końca 2020 roku pomimo oficjalnego opuszczenia wspólnoty Wielka Brytania była traktowana jako jedno z państw członkowskich. 1 stycznia 2021 wszystko się zmieniło. Także dla brytyjskich przedsiębiorców i zarejestrowanych tam spółek, które realizują transakcje z kontrahentami ze wspólnoty.
Do końca 2021 roku transakcje handlowe pomiędzy Wielką Brytanią a państwami członkowski były realizowane na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i usług. Od 1 stycznia 2021 zastąpiły je import i eksport. W kolejnych akapitach wyjaśnimy, jak prawidłowo fakturować kontrahentów z UE po brexicie. Poniższe przepisy nie dotyczą transakcji dokonywanych pomiędzy UK a Irlandią Północną, gdzie nadal obowiązują unijne regulacje dotyczące podatku VAT, jednakże wyłącznie w odniesieniu do obrotu towarowego. Od 2021 r. dla celów transakcji towarowych Irlandia Północna będzie nadal traktowana jako terytorium UE, a przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów, a także prowadzący sprzedaż wysyłkową na/z terytorium Irlandii Północnej będą traktowani jak podatnicy UE.
Jeśli w ramach spółki Ltd sprzedajesz usługi, a spółka nie jest płatnikiem podatku VAT w Wielkiej Brytanii (nie została zarejestrowana do VAT – zwolnienie dotyczy firm osiągających obroty na terenie UK do limitu 85 000 funtów w skali roku):
Jeśli w ramach spółki Ltd sprzedajesz usługi, a spółka jest płatnikiem podatku VAT w Wielkiej Brytanii (jest zarejestrowana do VAT):
Aby spółka Ltd mogła sprzedawać towary do UE, musi mieć status czynnego podatnika podatku VAT. W obecnych realiach jest bowiem traktowana jako eksporter (od 1 stycznia 2021 pojęcie eksportu zastąpiło wewnątrzwspólnotową dostawę na terenie UE). Musi także dysponować numerem EORI UK.
Zobacz także: Brytyjska emerytura. Co zmienił Brexit?
Jeśli w ramach spółki Ltd sprzedajesz towary:
Jeśli spółka Ltd kupuje towary od kontrahentów z UE, staje się ich importerem. Aby móc realizować takie transakcje, musi posiadać numer VAT GB (importer) oraz EORI GB i EU.
Jak wynika z zapisów umowy o handlu z UE, podczas transakcji na linii UE – UK nie płaci się cła. Obowiązek odprowadzenia VAT-u spoczywa na importerze, czyli firmie brytyjskiej.
Specjalne zasady dla sprzedaży do Wielkiej Brytanii towarów o wartości poniżej 135 funtów
Wielka Brytania wprowadziła osobne zasady rozliczania importu towarów, których wartość nie przekracza 135 funtów. W uproszczeniu dla takich transakcji, sprzedawca z UE może naliczyć VAT UK w momencie sprzedaży i nie obciążać nabywcy koniecznością rozliczenia VAT, co może być istotne w przypadku sprzedaży towaru do osób prywatnych. W przypadku, gdy taki towar nabywa spółka ltd, otrzyma ona fakturę z naliczoną brytyjską stawką VAT, którą rozlicza tak jak inne faktury brytyjskie. Taka transakcja nie jest importem towarów i nie podlega rozliczeniu po stronie nabywcy.
Sposób fakturowania i rozliczania kosztów transakcji z kontrahentami z Wielkiej Brytanii jest uzależniony od tego, co jest jej przedmiotem — usługi czy towary.
Od 1 stycznia 2021 roku zakup usług od kontrahenta z Wielkiej Brytanii jest traktowany jako import usług spoza UE. W takich okolicznościach to nabywca jest zobowiązany do naliczenia podatku należnego VAT od danej transakcji. Przysługuje mu także prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia przy imporcie usług spoza UE tak jak w przypadku importu usług z UE jest związane bezpośrednio z miejscem świadczenia usług określonym w art. 28b ustawy o VAT.
Od 1 stycznia 2021 roku zakup towarów od kontrahenta z Wielkiej Brytanii jest traktowany jako import towarów spoza UE. W takich okolicznościach na Twoich barkach będzie obowiązek dopełnienia formalności związanych z transportem i ewentualnymi kontrolami.
Zobacz także: Umowa handlowa między Wielkiej Brytanią a Unii Europejską. Jakie zmiany dla brytyjskich spółek LTD wchodzą w życie 1 stycznia?
Podatek należny z tytułu importu towarów, którego miejscem opodatkowania jest Polska, może być rozliczany na trzy podstawowe sposoby. Może on zostać wykazany w
Podatek naliczony z tytułu importu towarów, przy założeniu, że podlega odliczeniu ze względu na związek z czynnościami opodatkowanymi, należy wykazać wyłącznie w deklaracji VAT-7/VAT-7K.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.