Każda osoba, która przepracowała legalnie w Wielkiej Brytanii przynajmniej jeden cały rok, może czas ten wliczyć do swojej emerytury. Obecnie emeryturę na Wyspach można otrzymać już po 10 latach pracy w tym państwie, co upoważnia do otrzymywanie minimalnej stawki.
Każdy przepracowany rok w Wielkiej Brytanii będzie liczył się do emerytury, bez względu na to, czy pozostaniemy na Wyspach, czy wrócimy do Polski. Za lata przepracowane w Anglii otrzymamy oczywiście brytyjską stawkę.
Emerytura państwowa
Podstawowym świadczeniem w Wielkiej Brytanii jest emerytura państwowa (Basic State Pension), choć Brytyjczycy traktują ją raczej jako punkt wyjścia, niż jako jedyne źródło gotówki. Aby otrzymywać taką emeryturę, wystarczy:
- legalnie pracować na Wyspach,
- posiadać odpowiednią dokumentacje potwierdzającą staż pracy oraz otrzymywane wypłaty,
- opłacać składki na ubezpieczenie społeczne,
- uzyskać minimalny wymagany czas pracy na terenie całej Unii Europejskiej (11 lat dla mężczyzn oraz 9 lat i 9 miesięcy dla kobiet),
- osiągnąć minimalny wiek emerytay (65 lat dla kobiet i mężczyzn).
- Wysokość państwowej emerytury zależy od liczby przepracowanych lat oraz zarobków w trakcie całego stażu pracy.
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
Oprócz emerytury, osoba, która przepracowała odpowiednią ilość lat na Wyspach może być również uprawniona do uzyskania pomocy społecznej, na przykład pieniędzy na opłacenie mediów, zniżek autobusowych, dodatków emerytalnych z tytułu osiągniętego wieku.
Dodatkowa Emerytura Państwowa
Osoby, które ukończyły 22 rok życia i zarabiają co najmniej 5564 funtów rocznie, mogą liczyć na dodatkową emeryturę państwową (Additional State Pension). Kolejnym wymogiem jest pobieranie z tytułu opieki nad dziećmi Child Benefit przez okres minimum 12 lat lub pobieranie Carer’s Credit z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną czy chorą przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. Na ten typ świadczenia mogą liczyć także osoby niepełnosprawne i chore.
Emerytura Zakładowa i Emerytura Prywatna
W przypadku emerytury zakładowej (Company Pension) składki są odprowadzane przez zakład pracy do firmy ubezpieczeniowej, albo do programów państwowych takich jak National Saving Trust. Emerytura prywatna (Personal Pension) to wszystkie pieniądze, które gromadzimy na własną rękę, korzystając z usług prywatnych ubezpieczycieli.
Zobacz także: Nie będzie bonusu w marcu 2021 roku. Brytyjski rząd przedłuża jednak program Coronavirus Job Retention Scheme
Przeniesienie emerytury
Choć brytyjską emeryturę można pobierać zarówno w Anglii jak i w Polsce, nie ma możliwości przeniesienia państwowej brytyjskiej emerytury do Polski, ani też polskiej emerytury na Wyspy. Przeniesienie emerytury jest możliwe w przypadku Personal Pension, ale wiąże się to z zapłatą 55-procentowego podatku od przenoszonej kwoty, a więc zazwyczaj taki zabieg nie jest opłacalny.