Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:11 pm.
Od 1 stycznia 2021 roku brytyjskie firmy, które nie posiadają siedziby na terenie Unii Europejskiej, nie będą mogły rejestrować ani przedłużać rejestracji domen z rozszerzeniem .eu. Podobne restrykcje będą dotyczyć także obywateli brytyjskich, którzy mieszkają w Zjednoczonym Królestwie i nie prowadzą działalności gospodarczej. Regulacje tego typu mogą zostać wprowadzone także w przypadku domen z rozszerzeniem narodowymi.
Organizacja odpowiedzialna za rejestrację domen z rozszerzeniem .eu – EURid już od października bieżącego roku informuje brytyjskie podmioty i osoby fizyczne posiadające takie domeny o zmianach wynikających z faktu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE. Akcja ma na celu przypomnienie o konieczności potwierdzenia, że brytyjski właściciel europejskiej domeny będzie miał prawo do jej utrzymania po 1 stycznia 2021 roku. Co do zasady Brexit oznacza, że przedsiębiorcy z UK nie będą mieli prawa do rejestracji i utrzymywania zarejestrowanych wcześniej domen z rozszerzeniem .eu, które są zarezerwowane dla wspólnego europejskiego rynku cyfrowego.
Nowe zasady dotyczące rejestrowania domen europejskich (.eu) wchodzą w życie z dniem zakończenia okresu przejściowego, który przypada na 31 grudnia 2020 roku. Po Brexicie niektórzy obywatele Wielkiej Brytanii oraz organizacje zarejestrowane na terenie Zjednoczonego Królestwa utracą możliwość rejestrowania i utrzymywania domen z rozszerzeniem .eu. Celem takiego obostrzenia jest zapewnienie transparentnej organizacji Jednolitego Rynku Cyfrowego na terenie Unii Europejskiej. Podobne regulacje mogą zostać wdrożone na poziomie państw członkowskich.
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
Jak wspomnieliśmy powyżej organizacja EURid – rejestrator domen .eu, które są zarejestrowane dla Jednolitego Europejskiego Rynku Cyfrowego, już od października 2020 informuje brytyjskich właścicieli domen z europejskim rozszerzeniem, o konieczności potwierdzenia ich prawa do utrzymania tychże adresów internetowych. Zainteresowani są zobowiązani do potwierdzenia swojego prawa do posiadania domeny .eu w terminie, w którym upływa data okresu przejściowego wieńczącego Brexit. Proces wymaga potwierdzenia stosownych danych w formularzu rejestracji na portalu EURid lub poprzez pośrednika, który zarejestrował domenę w imieniu jej właściciela.
Wszystkie podmioty, które posiadają domenę .eu, do dnia 31 grudnia 2020 roku nie potwierdzą swojego prawa do utrzymania tejże domeny, zostaną poinformowane o zawieszeniu ich adresu internetowego. W tym trybie domena nie będzie spełniała swoich funkcji, co oznacza ograniczenie dostępu do opublikowanej pod tym adresem witryny internetowej czy funkcjonowania poczty elektronicznej. Tryb zawieszenia będzie obowiązywał od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. W tym czasie właściciel domeny będzie mógł wznowić serwis pod zawieszonym adresem pod warunkiem potwierdzenie zgodności z wymogami stawianymi posiadaczom domen .eu.
Brak możliwości potwierdzenia prawa do zarejestrowania i utrzymania domeny europejskiej będzie skutkował jej wycofaniem z użytkowania. Po uzyskaniu statusu „domena wycofana” adres nie będzie dostępny dla nikogo. Status „domena wycofana” będzie obowiązywał do końca 2021 roku. Wszystkie wycofane domen zostaną przywrócone jako dostępne do ogólnej rejestracji z dniem 1 stycznia 2022 roku. Przywracanie domen, które utracą brytyjskie podmioty, będzie podzielone na etapy i rozłożone w czasie ze względów bezpieczeństwa.
Brexit powoduje, że obywatele brytyjscy mieszkający na terenie Zjednoczonego Królestwa oraz firmy i organizacje, które są zarejestrowane na Wyspach i nie posiadają spółek lub innych organizacji zarejestrowanych na terenie UE, utracą prawo do utrzymania i rejestrowania domen z rozszerzeniem .eu. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, organizacje i osoby fizyczne będą zmuszone do rozważenia transferu swoich serwisów internetowych na adres z innym dostępnym rozszerzeniem. Rekomenduje się transfer na domeny z rozszerzeniem ogólnym najwyższego poziomu i domeny narodowe, takie jak np.: .com, .co.uk, .net, .org.
Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?
Warto wiedzieć, że po Brexicie domeny z rozszerzeniem .eu będą mogli utrzymać:
Każdy właściciel domeny może zaktualizować swoje dane za pośrednictwem firmy, która utrzymuje hosting dla jego domeny. Aktualizacji danych można dokonać także na portalu EURid po utworzeniu konta my.eu. To jeden z szybszych i prostszych sposobów na szybkie uzupełnienie danych koniecznych do utrzymania adresu internetowego z europejskim rozszerzeniem .eu. Portal daje też możliwość pełnego zarządzania swoimi europejskimi domenami, w tym aktualizowania danych dotyczących transferu usługi na serwery innego dostawcy hostingu.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.