Jeśli zastanawiasz się co jest bardziej korzystne: spółka ltd czy self-employed, musisz rozważyć przede wszystkim dwie kwestie. Bowiem te formy działalności różnią się głównie odpowiedzialnością właściciela za zobowiązania i długi spółki oraz stawkami podatku dochodowego jakie płacą. W dalszej kolejności musisz rozważyć czy zależy ci na ochronie nazwy, którą wybierzesz dla firmy oraz czy masz w planach pozyskanie inwestorów lub partnerów do firmy.
Im większe ryzyko zakładanego biznesu, tym większe znaczenie dla właściciela powinno mieć ograniczenie jego odpowiedzialności za finanse firmy. Tak aby ewentualne problemy biznesowe, nie przełożyły się na utratę majątku osobistego. Jeśli twoja firma będzie opierać się na unikatowej nazwie wymyślonej przez ciebie, ochrona nazwy może być kluczowa. Również jeśli w planach będzie sprzedaż części firmy lub uzyskanie dofinansowania, tylko spółka ltd da takie możliwości. Poniżej przedstawiamy główne aspekty, które należy wziąć pod uwagę rozważając spółkę ltd i samozatrudnienie.
Brytyjskie formy działalności
Prawo brytyjskie umożliwia powołanie do życia wiele różnych rodzajów działalności, z których część jest specyficzna dla prawa brytyjskiego. Zaczynający przedsiębiorca najczęściej wybiera jedną z dwóch form: spółka limited lub jednoosobowa działalność gospodarcza zwana self-employment. Przed podobnym wyborem stają polscy przedsiębiorcy, którzy wybierają na kraj swojej firmy Wielką Brytanię – chcą przenieść swoją firmę na Wyspy lub tam właśnie rozpocząć działalność. Istnieje wiele różnic między tymi dwoma najpopularniejszymi rodzajami struktur biznesowych, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące punkty podczas oceny, która struktura biznesowa jest najlepsza.
Podstawowe różnice między spółką limited a samozatrudnieniem
Dla przedsiębiorcy główna różnica pomiędzy samozatrudnieniem a spółką limited, to kwestia tego, że przy samozatrudnieniu przedsiębiorca i jego firma to jeden byt prawny. W przypadku spółki jest ona osobnym podmiotem prawnym od jej właściciela. Pociąga to za sobą szereg konsekwencji.
Jako jednoosobowy przedsiębiorca korzystasz ze wszystkich zysków firmy, ale także bierzesz na siebie wszystkie jej zobowiązania. To oznacza, też że jeśli firma popadnie w kłopoty finansowe odpowiadasz za nie swoim majątkiem – możesz stracić oszczędności, dom, a nawet musieć ogłosić upadłość. Jednocześnie na bieżąco korzystasz z dochodów firmy. Przy samozatrudnieniu może być tylko jeden właściciel firmy i on za nią odpowiada.
Spółka limited z kolei jest odrębnym podmiotem prawnym od właściciela. Dzięki temu właściciel lub właściciele nie są odpowiedzialni za żadne zobowiązania biznesowe, a ich majątek osobisty nie jest powiązany ze spółką. Oznacza to, że udziałowcy i dyrektorzy nie mogą być osobiście ścigani za jakiekolwiek długi spółki. Jednocześnie też majątek spółki nie należy do jej właścicieli. Aby sobie wypłacić zyski ze spółki muszą albo być w niej zatrudnieni albo wypłacić sobie dywidendy. Nie mogą dysponować pieniędzmi należącymi do spółki jak swoimi własnymi. Kolejna różnica to to, że w spółce może być wielu właścicieli i udziałowców.
Dodatkowo ważną kwestią są podatki. Spółki i samozatrudnieni płacą podatki wg. innych stawek. Maksymalna stawka podatku dochodowego dla spółki to jest 25%, a maksymalna dla samozatrudnionego 45%.
Jaki podatek dla spółki limited, jaki dla samozatrudnionego?
Spółki limited i “samozatrudnieni” są opodatkowani na różne sposoby. Spółka podlega podatkom dla osób prawnych, podczas, gdy sprawy biznesowe i osobiste osób samozatrudnionych są traktowane jako “jedność” dla celów podatkowych.
Podatek od spółek limited
Spółki limited płacą podatek dochodowy Corporation Tax (brytyjski odpowiednik CIT) od swoich zysków w stawce 19% lub 25%.
- 19% dla zysków podlegających opodatkowaniu poniżej 50 000 GBP (stawka dla małych zysków)
- 25% dla zysków podlegających opodatkowaniu powyżej 250 000 GBP (stawka podstawowa).
Zyski pomiędzy 50 000 GBP a 250 000 GBP są opodatkowane wg. tzw. Marginal Relief, która wynosi pomiędzy 19-25%.
Podatek dla self-employed
Self-employed płaci podatek od dochodów zgodnie z progami podatkowymi dla osób fizycznych Income Tax (odpowiednik PIT). Stawki wynoszą odpowiednio 20%, 40% oraz 45%.
- Podstawowa stawka: 20% zarobków (zarobki pomiędzy £12,571 a £50,270)
- Wyższa stawka: 40% zarobków (zarobiłeś między £50,271 a £150,000)
- Dodatkowa stawka: 45% zarobków powyżej £150,000
Spółka ltd czy self-employed – która opcja jest najbardziej efektywna podatkowo?
W kwestiach podatku, im wyższe zarobki, tym bardziej korzystna jest spółka limited, przy czym progiem granicznym jest kwota około £20,000. Przy takiej kwocie zysków, jako spółka limited zapłacisz około £320 mniej podatku. Nie jest to jednak kwota, dla której warto przechodzić z samozatrudnienia na spółkę limited.
Największe różnice w podatku na korzyść ltd, obserwuje się w momencie kiedy zaczynasz osiągać zyski powyżej £50,271 rocznie. Przy takiej kwocie będąc samozatrudnionym wejdziesz w próg 40% podatku. Jako spółka mając zyski od £50,000 do £250,000 zapłacisz podatek mniejszy niż 25%. Dla zysków £60,000 daje to oszczędność na podatku £1100 rocznie.
Jaka firma dla nie-rezydentów: limited czy self-employment?
Brytyjską spółkę limited może założyć każdy, bez względu na to, w jakim kraju mieszka i gdzie posiada rezydencję podatkową, jest więc to opcja dostępna dla nie-rezydentów. Zakładając działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, osoba powinna tam mieszkać.
Administracja i koszty
Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga w teorii więcej formalności od właściciela firmy niż samozatrudnienie. Jako dyrektor spółki z ograniczoną odpowiedzialnością masz szereg obowiązków ustawowych i finansowych w tym składanie sprawozdań w Companies House, co brzmi dość poważnie. Jednak w praktyce zarówno formalności dla spółek limited jak i rozliczenia samozatrudnionych wykonują dla nich firmy księgowe. Koszty prowadzenia firmy limited będą większe w porównaniu z prostą działalnością, jednak nie są to koszty tak znaczące.
Wiarygodność
W niektórych branżach lub zawodach korzystniejsze może być prowadzenie działalności za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niektórzy właściciele firm uważają, że ich klienci czują się bardziej komfortowo w kontaktach ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ mogą być postrzegani jako bardziej ugruntowani i stabilni niż osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Jeśli świadczysz profesjonalne usługi (na przykład jako konsultant lub geodeta), większość klientów oczekuje, że będziesz handlować za pośrednictwem własnej firmy – w rzeczywistości może to być wymóg umowny. Ogólnie forma spółki ltd kojarzy się z szerszym zakresem działalności, większym gronem klientów oraz poważniejszym podejściem do biznesu, nastawionego na osiąganie o wiele większych zysków. Do tego brytyjska spółka typu limited to rozpoznawana i szanowana na całym świecie struktura, co gwarantuje jej szybsze i łatwiejsze pozyskiwanie klientów i partnerów.
Ochrona nazwy
Rejestrując spółkę ltd pod konkretną nazwą, gwarantujemy jej ochronę prawną. Oznacza to, że nie nikt nie może już założyć firmy nazywającej się tak samo lub w znacznym stopniu podobnie. Jeżeli chodzi o samozatrudnienie, takie ograniczenie nie występuje. W praktyce może to doprowadzić do sytuacji, w której dwie lub kilka firm prowadzi działalność pod taką samą nazwą. Jeżeli jedna z nich okaże się wyjątkowo niekompetentna, jej zła sława może zostać łatwo przypisana innej, przynosząc jej straty.
Możliwość sprzedaży
Własność spółki ma postać udziałów, które można przekazywać w całości lub w części. W przypadku zatem chęci zmiany pracy lub po prostu rezygnacji z działalności w pewnej konkretnej spółce udziałowiec może owe udziały sprzedać, odnosząc przy tym zysk. Podobnie rzecz się ma w przypadku, kiedy którykolwiek z udziałowców zdecyduje o przejściu na emeryturę, lub umrze. W takiej sytuacji przekazanie udziałów innym podmiotom (np. spadkobiercom), jest dużo łatwiejsze niż przeniesienie własności firmy działającej na podstawie samozatrudnienia
Podsumowanie
Brak osobistej odpowiedzialności za zobowiązania firmy i jej długi, to główny powód dla którego przedsiębiorcy zakładają spółki limited lub przechodzą z samozatrudnienia na ltd. Jest to szczególnie istotne w branżach obarczonych dużym ryzykiem. W drugiej kolejności za spółką limited przemawiają oszczędności podatkowe i wreszcie na końcu możliwości rozwoju i pozyskiwania inwestorów.