Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:14 pm.
Wizyta Marka Zuckerberga (CEO i założyciel Facebooka) w Parlamencie Europejskim przywołała kwestię rozliczeń podatkowych spółki. Wg Minister polskiego rządu Facebook w 2017 r. nie zapłacił w Polsce żadnego podatku. Przyjrzymy się dlaczego Facebook nie płaci podatków w Polsce i czym jest optymalizacja podatkowa.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w 2017 r. Facebook nie zapłacił w Polsce żadnego podatku. Europejski oddział Facebooka jest zarejestrowany w Irlandii, gdzie spółka odprowadza podatki od wszelkich wpływów osiąganych poza terenem USA. Fakt ten nie podoba się rządzącym państw Unii Europejskiej, jednak w chwili obecnej działania serwisu są zgodne z prawem i opierają się na swobodzie świadczenia usług w Unii Europejskiej.
Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło
“Irlandia cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, dzięki przejrzystemu prawu i niskim podatkom. Inne kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, powinny brać przykład z irlandzkiego podejścia do biznesu. Jako kancelaria podatkowa Admiral Tax obserwujemy wzrost zainteresowania prowadzeniem firmy w Irlandii wśród polskich przedsiębiorców“ – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Dzięki niezwykle przyjaznej polityce wobec przedsiębiorców Irlandia stała się w ostatnim czasie najpopularniejszym kierunkiem dla osób prowadzących działalność za granicą. Według raportu “The World Bank’s ‘Doing Business’ report” Irlandia jest absolutnym numerem jeden pod kątem tworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju. Swoją siedzibę w Irlandii poza Facebookiem znalazły m.in. Google, Apple, Starbucks.
Irlandia od lat udogodnieniami przyciąga biznes. Brak biurokracji, jeden z najniższych podatków od osób prawnych (CIT, 12,5%) w Europie zachęca firmy do rejestrowania działalności właśnie w Irlandii. Do założenia spółki limited w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec. Spółka musi posiadać tzw. Sekretarza, który odpowiada przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i za terminowe rozliczenia spółki. Sekretarzem również może być biuro księgowego spółki. Zaletą rejestracji spółki w Irlandii jest niewielka kwota wymaganego kapitału zakładowego.
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany (nie ma konieczności wnoszenia kapitału do spółki w momencie rejestracji firmy). Kolejnym czynnikiem zachęcającym przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w Irlandii jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 69 000 złotych. Dochody udziałowca spółki i pracowników do tego poziomu są zwolnione z podatku dochodowego. Więcej na temat przywilejów podatkowych firm w Irlandii przeczytasz w tym artykule.
Optymalizacja podatkowa to zespół działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. Może on dotyczyć zobowiązań wynikających z różnego rodzaju podatków – CIT, PIT oraz VAT. Optymalizacja podatkowa prowadzona zgodnie z prawem jest całkowicie legalna, polecana przede wszystkim przedsiębiorstwom, dla których oszczędności powstałe na skutek zastosowania optymalizacji podatkowej mają zasadnicze znaczenie dla ich funkcjonowania.
Wybór odpowiedniej metody optymalizacji podatkowej wymaga wcześniejszego przeprowadzenia wnikliwej analizy biznesowej a następnie wyboru strategii podatkowej.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.