Przepisy IR35, a także wprowadzone w 2020 roku Off-Payroll Tax miają zredukować liczbę osób, które pod pozorem zwykle jednoosobowych firm, w rzeczywistości są pracownikami firmy. Osoby takie powinny mieć prawa pracownicze i być traktowane jak pracownik dla celów podatkowych. Przepisy IRS 35 i Off-Payroll Tax są cały czas zmieniane, a firmom coraz trudniej nadążyć za obowiązkami z nimi związanymi.
Co to jest IR35?
IR35 jest to zbiór przepisów, które mają na celu określenie statusu podwykonawców i ich firm oraz sprawdzenie czy usługi świadczone przez nich dla innych firm nie powinny być w rzeczywistości świadczone na umowach o pracę. Potoczne zakładanie działalności i świadczenie usług, choć praca przypomina tą na etacie, ma na celu uniknięcie płacenia podatku i składek pracowniczych. Firmy, które zostały powołane tylko po to, aby wykonywać usługi dla jednego zleceniodawcy, a ich relacja z tym wykonawcą przypomina bardziej relacje pracownik-pracodawca, są uznawane przez HMRC za tzw “deemed employees”. IR35 i Off-Payroll ma na celu to wyeliminować.
Gdy HMRC zakwalifikuje firmę jako “deemed employee”to przedsiębiorca musi zapłacić podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne, w takiej wysokości, jakby dotychczasowe wynagrodzenie wypłacane na podstawie faktury było w rzeczywistości otrzymywane przez pracownika, a nie firmę. W praktyce opodatkowanie dotyczy wszystkich płatności, które firma otrzymała w przeszłości i realnie zmniejsza przychód o nawet 25%. Problem ten dotyczy w takim samy stopniu samozatrudnionych, jak i spółek limited (LTD).
Co to jest Off-Payroll Tax?
Off-Payroll Tax to dodatkowe przepisy wprowadzone od kwietnia 2020. Przepisy IR35 i Off-Payroll mają na celu eliminować ten sam problem. Przepisy Off-Payroll Tax przenoszą odpowiedzialność za sprawdzenie statusu swoich podwykonawców i upewnienie się, że nie powinni być oni zatrudnieni na umowach o pracę na firmy, które zlecają wykonanie usługi. Zleceniodawca będzie odpowiedzialny za zapłacenie podatku oraz składek, które będą naliczane na podstawie wynagrodzenia widniejącego na fakturze, o ile okaże się, że zleceniobiorca powinien być zatrudniony jako pracownik, a nie usługobiorca.
Kogo dotyczy Off-Payroll Tax?
Off Payroll-Tax dotyczy firm ltd, które świadczą usługi dla firm z sektora publicznego lub świadczą usługi dla firm prywatnych i spełniają przynajmniej dwa z poniższych warunków:
- Obrót roczny większy niż £10.2 million
- Balance sheet total mniejszy niż £5.1m
- Zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników
Firmy spełniające powyższe kryteria są odpowiedzialne za sprawdzenia statusu swoich podwykonawców, upewnienie się, że nie powinni oni być pracownikami zatrudnionymi na umowach o pracę. A w razie, gdy HMRC uzna, że ich podwykonawcy, będący firmami, powinni być zatrudniani na umowy pracownicze, wówczas to oni poniosą konsekwencje finansowe i zapłacą zaległe podatki i składki.
Firmy, które nie spełniają powyższych kryteriów są uznawane za małe przedsiębiorstwa i ich podwykonawców nie dotyczą zmiany w przepisach. Dla podmiotów, które nie kwalifikują się wg reguł Off- Payroll Tax w mocy pozostają przepisy IR35. Oznacza to, że w przypadku małych przedsiębiorstw nadal to podwykonawca jest odpowiedzialny za swój status i to on ponosi konsekwencje w przypadku stwierdzenia naruszenia.
Jak IR35 i Off-Payroll Tax wpływają na spółkę ltd?
Spółka ltd musi mieć świadomość istnienia przepisów IR35, ponieważ mogą ją one dotyczyć na dwa sposoby. Obie sytuacje grożą konsekwencjami dla spółki.
- Spółka może posiadać podwykonawców w postaci jednoosobowych działalności lub spółek, które w rzeczywistości powinny być pracownikami i podlegają pod IR35
- Spółka może świadczyć usługi tylko jednej firmie, których natura sugeruje, że powinna to być relacja pracownicza
Spółka posiada podwykonawców w postaci jednoosobowych działalności lub spółek, które w rzeczywistości powinny być pracownikami i podlegają pod IR35
Jeśli spółka zatrudnia podwykonawców, którzy mają własne działalności, ale natura ich pracy wskazuje, że powinni być oni pracownikami, może podlegać pod IR35.
Wskaźniki, które należy sprawdzić:
- zapisy kontraktu, czy wskazują na relację pracowniczą (w kontrakcie są określone dni pracy, godziny pracy, wyznaczone przerwy w pracy, zapewnione urlopy, odzież robocza, sprzęt, umowa podpisana na konkretne imię i nazwisko, a nie na nazwę spółki),
- fakt kto sprawuje kontrolę nad wykonaną usługą,
- czy podwykonawca ma stronę www, adres email, reklamuje swoje usługi, posiada konto bankowe, ponosi ryzyko finansowe
- czy podwykonawca ma innych klientów, czy tylko pracuje dla tej jednej spółki.
Konsekwencje dla spółki, jeśli jej podwykonawcy podlegają pod IR35:
- Dochodzenie zaległych składek ubezpieczeniowych i podatkowych, wraz z odsetkami.
- Dodatkowe kary, naliczane jako procent od kwoty zaległych składek.
- Możliwość wszczęcia postępowania karnego.
Spółka świadczy usługi tylko jednej firmie, których natura sugeruje, że powinna to być relacja pracownicza
Jednoosobowa spółka ltd, świadcząca usługi tylko dla jednej firmy, może być uznana za działającą pod IR35 i zasadność istnienia takiej formy prawnej może zostać podważona. Właściciel takiej spółki, może zostać uznany za pracownika firmy, a nie podwykonawcę i być podciągnięty pod IR35.
Konsekwencje dla spółki, jeśli sama podlega pod IR35
- Dochodzenie zaległych składek ubezpieczeniowych i podatkowych, wraz z odsetkami.
- Dodatkowe kary, naliczane jako procent od kwoty zaległych składek.
- Utrata możliwości korzystania z ulg podatkowych.
- Możliwość wszczęcia postępowania karnego.
Co zrobić, aby nie podlegać pod IR35?
Jeśli jesteś prawdziwym wykonawcą, freelancerem, pracownikiem tymczasowym lub konsultantem, który faktycznie prowadzi działalność na własny rachunek, nie powinieneś obawiać się IR35 lub Off-Payroll. Bez względu na to czy działasz jako jednoosobowa działalność czy spółka LTD, będziesz w stanie udowodnić Nawet w razie wątpliwości ze strony HMRC, udowodnisz, że działalność jest prawdziwa, a nie powołana na rzecz współpracy z jednym klientem.
Jeśli zatrudniasz podwykonawców upewnij się, że faktycznie prowadzą działalność, a umowa współpracy nie ma znamion umowy o pracę.