W Polsce numer identyfikacji podatkowej NIP otrzymują zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Inaczej sprawa ma się w Wielkiej Brytanii. Angielski NIP ma dwie formy. Jako UTR dotyczy osób fizycznych, ale nie wszystkich. Natomiast odpowiednikiem NIP dla spółek i innych podmiotów jest z kolei CTR. Poniżej wyjaśniamy, czym jest CTR i UTR i dlaczego nie ma jednego angielskiego NIP.
Niejasności związane z angielskim NIP
W Polsce do identyfikacji podatkowej osoby, używamy numer NIP. Numerem NIP posługują się również spółki. Tymczasem w Wielkiej Brytanii występują 2 odpowiedniki NIP i są to numery UTR i CTR.
UTR otrzymują osoby fizyczne. Jednak nie są to wszyscy podatnicy, a jedynie ci, którzy uzyskują przychody stanowiące podstawę do złożenia rocznego zeznania tax return w systemie Self Assessment. Nie dotyczy on na przykład osób pracujących na umowy o pracę. Jeśli dana osoba nigdy nie będzie miała podstaw do samodzielnego rozliczania podatków, nigdy nie uzyska UTR.
CTR otrzymują spółki i inne podmioty prawne w momencie rejestracji do Corporation Tax.
Angielski NIP zwyczajowo nie pojawia się na fakturach
To kolejna różnica w używaniu numerów podatkowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. W Polsce NIP jest obowiązkowy na fakturze. W Wielkiej Brytanii na fakturze widnieje numer rejestracji do VAT, jeśli firma jest do tego podatku zarejestrowana.
Jak można uzyskać UTR i CTR w Wielkiej Brytanii?
Numer UTR (Unique Taxpayer Reference) to 10 cyfrowy numer nadawany osobom fizycznym w Wielkiej Brytanii. Osoba posiada go dożywotnio.
- UTR. Osoba fizyczna uzyskuje numer UTR po rejestracji w systemie Self Assessment. Numer UTR nadany osobie fizycznej, nie może zostać wykorzystany do identyfikacji ani realizacji zobowiązań spółki lub innego podmiotu.
- CTR. Każda spółka limited uzyskuje unikalny numer podatnika w momencie jej rejestracji w HMRC jako płatnika Corporation Tax. UTR spółki zwany jest CTR (Corporate Taxpayer Reference).
Zobacz także: Co to jest import VAT i czym jest certyfikat C79?
Co ważne, numer UTR nadaje HMRC i najczęściej wysyła do podatnika listem. To samo dzieje się w przypadku CTR. Oba numery podatnik może otrzymać z pewnym opóźnieniem. Fakt ten warto brać pod uwagę w perspektywie terminu złożenia zeznania tax return dla osób fizycznych w systemie Self Assessment. W niektórych przypadkach rejestracja w systemie tuż przed upływem terminu złożenia zeznania może spowodować, że podatnik nie uzyska numeru UTR na czas.
Do czego służy UTR?
Dzięki unikalnemu numerowi UTR urząd skarbowy (HMRC) identyfikuje danego podatnika. W prosty sposób może sprawdzić, czy podatnik złożył deklarację i opłacił ewentualne zobowiązania podatkowe na czas i w odpowiedniej wysokości.
- Numer UTR pozwala monitorować zobowiązania podatkowe osób fizycznych.
- HMRC dzięki niemu idnentyfikuje podatnika w systemie HMRC.
- Umożliwia identyfikowanie deklaracji, zobowiązań podatkowych i płatności do urzędu skarbowego realizowanych przez konkretnego podatnika.
Numer UTR upraszcza proces śledzenia zobowiązań podatkowych, co m.in. przyspiesza wypłatę zwrotu nadpłaconego podatku.
Komu potrzebny jest angielski NIP?
Numer UTR (unique taxpayer reference) jest potrzebny do identyfikacji podatnika, jego konta w urzędzie skarbowym, składanych deklaracji i innych dokumentów oraz do monitorowania wpłat z tytułu należności podatkowych.
Zobacz także: Jak zweryfikować numer VAT z Wielkiej Brytanii?
- CTR spółki limited (CTR) – każda spółka w momencie rejestracji w HMRC uzyskuje nr CTR. Numer służy do identyfikacji podatkowej spółki. Jest konieczny do rejestracji spółki online do celów podatkowych (Corporation Tax oraz jako pracodawcy w systemie PAYE). Warto wiedzieć, że spółki mogą rejestrować się w urzędzie skarbowym HMRC i systemie PAYE równolegle z rejestracją (założeniem spółki) w Company House – w takim przypadku numer UTR jest uzupełniany w poszczególnych rejestrach automatycznie.
- UTR osoby fizycznej – osoby fizyczne prowadzące w UK działalność gospodarczą oraz dyrektorowie i udziałowcy brytyjskich spółek limited są zobowiązani do rejestracji w systemie Self Assessment i składania corocznych zeznań tax return. Obowiązek rejestracji w systemie Self Assessment może dotyczyć też osób fizycznych, które uzyskują jakiekolwiek nieopodatkowane przychody w UK o wartości, która powoduje obowiązek podatkowy w Wielkiej Brytanii.