Site icon Admiral Tax

Brytyjska spółka limited i polska działalność gospodarcza

Praca w firmie

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce bardzo często z różnych powodów zakładają brytyjską spółkę LTD. Jednocześnie nie zawieszają lub nie zamykają działalności w Polsce. Poniżej wyjaśniamy kiedy spółka limited w połączeniu z jednoosobową działalnością gospodarczą w Polsce ma sens, a kiedy nie jest dobrym pomysłem.

Po co spółka limited w Anglii lub innym kraju?

Powodów, dla których przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce zakładają spółkę limited w Anglii, Irlandii czy też na Cyprze jest wiele. Część z nich chce wejść na lokalny rynek ze swoim produktem lub usługą. Część chce uniknąć wysokiego polskiego ZUS, część zamierza szukać zagranicznych inwestorów lub dywersyfikować biznes. Wiele osób decyduje się na korzystanie z zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie chce zakładać polskiej spółki z o.o. Powodem może być też ograniczenie do minimum formalności związanych z prowadzeniem firmy. Są również tacy, którzy planują fakturować swoją działalność gospodarczą poprzez spółkę limited, obniżając w ten sposób zyski, a co za tym idzie podatek płacony z działalności.

Czym jest spółka limited?

Brytyjska spółka LTD (także irlandzka czy cypryjska), zwana także spółką limited, jest na tyle prosta do założenia i bezproblemowa w prowadzeniu, że często jest przez właścicieli traktowana jak działalność gospodarcza. Tymczasem spółka ma własną osobowość prawną, z czym wiąże się szereg istotnych zagadnień. W tym odrębność finansów spółki od finansów jej właściciela, brak odpowiedzialności majątkowej właściciela za zobowiązania spółki. Także osobna rezydencja podatkowa.

Brytyjska spółka ltd a JDG w Polsce

Prowadząc polską działalność gospodarczą i jednocześnie spółkę LTD w innym kraju trzeba pamiętać o kilku aspektach. Jest to korzystne, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedawać towary lub usługi na lokalnym rynku i jednocześnie w Polsce. Wówczas brytyjska spółka może obsługiwać rynek brytyjski, a JDG – polski. Również jeśli w Polsce pozostaje część działalności w postaci zakładu, czy biura. Także dzięki zagranicznej spółce przedsiębiorca będzie miał lepszy dostęp do lokalnych usług, banków, pożyczek czy inwestorów. Lokalnie zarejestrowana firma ma również zazwyczaj większą wiarygodność w oczach klientów i kontrahentów. Również z punktu widzenia dalszego rozwoju biznesu, korzystne może być wydzielenie części firmy w postaci spółki ltd. Do spółki z czasem mogą dochodzić udziałowcy i jest możlowość sprzedaży udziałów. A jednocześnie przedsiębiorca ma na wyłączność pozostałą część firmy w formie JDG.

Spółka limited i jednoosobowa działalność gospodarcza a ZUS

Prowadząc JDG przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia składek ZUS. Teoretycznie, jeśli zatrudni się we własnej spółce ltd jako pracownik i będzie odprowadzał składki w Wielkiej Brytanii, można wyrejestrować się z ZUS. Zgodnie z koordynacją systemu świadczeń w Unii Europejskiej (koordynacja obowiązuje także Wielką Brytanię po Brexit zgodnie z ustaloną umową), składki mogą być opłacane tylko w jednym kraju w tym samym czasie. Jednak w praktyce ZUS domaga się składek w takiej sytuacji. Z tego powodu otwieranie spółki ltd za granicą, aby móc posiadać działalność jednoosobową w Polsce i nie płacić ZUS, nie jest dobre. W takich sytuacjach (kiedy przedsiębiorcy zależy na tym, aby nie płacić ZUS) zawsze zaleca się zamknąć JDG lub zawiesić.

Fakturowanie pomiędzy spółką limited a polską działalnością

Ponieważ spółka LTD ma własną osobowość prawną i jest odrębnym bytem, wspólnik tej spółki, czyli właściciel może świadczyć usługi na jej rzecz i ją za to fakturować. Usługi muszą być zgodne z PKD działalności. Spółka może wykonywać również usługi na rzecz udziałowca i wystawiać mu za to faktury. Ważne w takiej sytuacji jest to, że spółka LTD i jednoosobowa działalność gospodarcza jej udziałowca mogą być traktowane jak podmioty powiązane. W przypadku wzajemnego świadczenia usług należy przestrzegać zasad dotyczących podmiotów powiązanych tj.:

Zalety spółki limited bez względu na kraj rejestracji

Sama struktura spółki limited ma szereg zalet i są one wspólne dla spółek rejestrowanych w różnych krajach. Będzie to:

Decydując się na przejście z JDG na spółkę limited pozostaje kwestia wyboru kraju. Jeśli przedsiębiorca zamierza wejść na jakiś konkretny rynek, wybór jest prosty. Jeśli będzie to kilka krajów, należy rozważyć wszelkie za i przeciw i zdecydować się na jeden z nich.

Udostępnij:
Exit mobile version