Od decyzji Brytyjczyków nie ma już odwrotu – po długich negocjacjach i kilkukrotnym przekładaniu ostatecznej daty opuszczenia Unii Europejskiej, Londyn pożegnał się ze Wspólnotą 31 stycznia tego roku i rozpoczął 11-miesięczny okres przejściowy. A zatem tylko do 31 grudnia 2020 r. pomiędzy UE i UK zachowane zostaną wszystkie cztery dotychczasowe swobody – przepływu towarów, kapitału, osób i usług. Swobody, które między innymi pozwalają Polakom na niczym niezmącone prowadzenie na Wyspach działalności gospodarczej.
Nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądały nowe stosunki handlowe pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską po zakończeniu okresu przejściowego – w tej sprawie wciąż trwają negocjacje, znacznie zresztą zaburzone przez wybuch epidemii koronawirusa. Jak informuje Polish Express, negocjacje są bardzo trudne i praktycznie nie posuwają się do przodu, a Boris Johnson, świadomy istniejących między UK i Wspólnotą różnic, ma ponoć zakładać jako punkt wyjściowy brak jakiejkolwiek umowy handlowej z UE po zakończeniu okresu przejściowego. Konia z rzędem temu, kto przewidzi, czy w rozmowach UK – UE nastąpi w najbliższym czasie jakiś przełom, ale już teraz warto jest przyjąć najgorszy w tym względzie scenariusz. A to powinno skłonić do działania wszystkich polskich przedsiębiorców, którzy jeszcze wahają się w sprawie założenia na Wyspach działalności gospodarczej.
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
Spółka LTD w UK a Brexit
W czasie okresu przejściowego, mimo iż Wielka Brytania przestała już być formalnie częścią Unii Europejskiej, dla przedsiębiorców prowadzących działalność na Wyspach nic się nie zmieniło. Oznacza to, że do 31 grudnia 2020 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z dokładnie tych samych zasad dotyczących sprzedaży towarów i usług, wysyłki towarów, rozliczeń VAT, rozliczeń podatkowych czy fakturowania jak dotychczas. Co zmieni się od 1 stycznia 2021 r., tego jeszcze nikt nie wie, choć niezależnie od tego, jak będą wyglądały nowe struktury współpracy pomiędzy UK i państwami UE, musimy pamiętać, że Brexit nie zamknie obywatelom państw UE drogi do prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii w formie spółki LTD. Także po Brexicie dyrektorami spółek LTD będzie mogło zostać wielu Polaków, ponieważ przepisy dotyczące tychże podmiotów są regulowane przez prawo brytyjskie, a nie prawo unijne.
Załóż spółkę LTD w UK do końca 2020 r.!
Z uwagi jednak na niepewność tego, co przyniosą najbliższe miesiące, o założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii warto jest się postarać już teraz – a najdalej do 31 grudnia 2020 r. W końcu bogatsi o doświadczenia od czasu referendum z czerwca 2016 r. możemy powiedzieć, że przewidywanie przyszłości oraz kształtu nowych warunków współpracy na linii UE-UK jest jak wróżenie z fusów. I choć trudno sobie wyobrazić, żeby Londyn znacznie ograniczył przedsiębiorcom ze Wspólnoty możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na Wyspach, to jednak w myśl zasady, że „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, warto jest wejść w rok 2021 r. jako zarejestrowany dyrektor spółki LTD, a nie jako osoba dopiero aspirująca do objęcia takiego stanowiska. Podsumowując, przeciąganie rejestracji spółki Limited na Wyspach nie ma po prostu żadnego uzasadnienia, a tylko ogranicza możliwości pozyskiwania nowych kontaktów i robienia biznesu „as usual”.
Zobacz także: Nie będzie bonusu w marcu 2021 roku. Brytyjski rząd przedłuża jednak program Coronavirus Job Retention Scheme
Załóż spółkę LTD na gwarantowanych korzystnych zasadach
Eksperci są spokojni, że prowadzenie biznesu dla obywateli Unii Europejskiej będzie normalnie dostępne także i po zakończeniu okresu przejściowego, ale otwarcie przyznają, że korzystne zasady, na jakich można założyć spółkę LTD w Wielkiej Brytanii, mogą na razie zagwarantować swoim klientom tylko do końca roku. – Po 1 stycznia 2021 r. założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii będzie nadal dostępne, ale możliwe, że nieco trudniejsze, a już na pewno droższe. Wśród polskich przedsiębiorców, mimo pandemii koronawirusa, rośnie świadomość tychże ewentualnych niedogodności, w związku z czym w kancelarii Admiral Tax notujemy ostatnio znacznie więcej zapytań dotyczących założenia firmy w Anglii, niż rok temu o tej samej porze – zaznacza Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.