Admiral Tax

Brexit: brytyjskie przejściowe procedury uproszczone w imporcie i eksporcie

TSP – Przejściowe procedury uproszczone

Podczas gdy perspektywa „twardego” Brexitu jawi się na horyzoncie, spółki muszą przygotować się na przedstawianie deklaracji celnych za towary importowane z Unii Europejskiej do Zjednoczonego Królestwa.

Żeby zapobiegać kolejkom i opóźnieniom w rozliczeniach na granicy, HMRC wprowadził Przejściowe procedury uproszczone (TSP), dzięki którym możliwe jest opóźnienie przedstawienia deklaracji do momentu, gdy towary przejdą już odprawę celną. Ale czym właściwie są przejściowe procedury uproszczone i jak możesz skorzystać z nowego schematu?

Jak zawnioskować o zastosowanie Przejściowych procedur uproszczonych?

Do schematu TSP możesz zarejestrować się od 7 lutego, odwiedzając stronę www.gov.uk/hmrc/eu-simple-importing i uzupełniając wniosek danymi swojej spółki. Wcześniej firma musi zarejestrować się w celu uzyskania numeru EORI, a ten proces może potrwać od 3 do 5 dni roboczych.

Zobacz także: Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?

Zanim zarejestrujesz się korzystania z Przejściowych procedur uproszczonych, musisz:

Nie możesz skorzystać ze schematu TSP, jeżeli:

Co powinieneś wiedzieć o TSP?

Zobacz także: BREXIT – 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym

W przypadku „twardego” Brexitu, wszystkie przedsiębiorstwa, które obecnie stosują swobodny przepływ towarów pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i UE, będą musiały dostosować się do nowych zasad i regulacji. Deklaracje należy składać do HMRC, a opłaty celne należy uiścić w stosunku do wszystkich towarów i usług, do których mają zastosowanie.

Wypełnienie pełnej deklaracji trochę trwa, a przetwarzanie deklaracji na granicy może spowodować opóźnienia. Zgodnie z ogólnymi zasadami importu odprawa celna nie może zakończyć się przed wniesieniem opłat celnych i złożeniem pełnych deklaracji importowych.

HMRC wprowadza procedury TSP w celu ograniczenia korków na granicy poprzez umożliwienie przedsiębiorcom późniejszego złożenia pełnych deklaracji importowych. Opłaty celne mogą być również odroczone, co z kolei umożliwia spółkom bardziej efektywne zarządzanie finansami, jeśli napotkają nieprzewidziane koszty związane z deklaracjami celnymi.

AKTUALIZACJA 01.02.2020 r: w okresie przejściowym, tj. między lutym a grudniem 2020 r. procedury nie będą obowiązywały. Utrzymane zostały dotychczasowe procedury związane z importem i eksportem dóbr do Unii Europejskiej. Zmienić się to może po zakończeniu okresu przejściowego.

POBIERZ przewodnik IMPORT EKSPORT do UK

Udostępnij:
Exit mobile version