Wielka Brytania słynie z przyjaznego środowiska dla prowadzenia biznesu – niskich podatków, nieskomplikowanych formalności oraz prostych i przejrzystych przepisów prawa. Wszystko to zachęca zagranicznych inwestorów do zakładania firm na jej terytorium. Czy jednak sektor usług bankowych, ściśle powiązany z działalnością gospodarczą, jest na Wyspach równie atrakcyjny?
Informacje ogólne
Zasadniczo, w Wielkiej Brytanii możemy wyróżnić dwie kategorie bankowości. Pierwsza z nich, hurtowa, dedykowana jest przede wszystkim dużym przedsiębiorstwom, z nastawieniem na przyjmowanie sporych depozytów, wykorzystywanych następnie w celach inwestycyjnych (np. dla udzielania wysokich kredytów).
Druga, detaliczna, świadczy szeroki zakres usług małym i średnim firmom oraz osobom prywatnym (przyjmowanie wpłat, dokonywanie przelewów, rozliczeń, udzielanie kredytów). Brytyjskie banki mocno angażują się w działalność ubezpieczeniową poprzez tworzenie swoich filii, które często świadczą usługi w siedzibie macierzystego banku. Co więcej, uznawane są one za jedne z najbardziej rentownych na świecie. W kwestii bankowości offshore, około 20% światowych przedsięwzięć tego typu świadczona jest właśnie na terytorium Zjednoczonego Królestwa.
Tajemnica bankowa
Chociaż tajemnica bankowa w Wielkiej Brytanii oczywiście obowiązuje, to jest ona słabsza niż np. w Szwajcarii czy Liechtensteinie. Oznacza to, że co prawda Zjednoczone Królestwo bez wątpienia uznać można za odpowiednią jurysdykcję pod kątem prowadzenia działalności, ale nad lokowaniem, czy zabezpieczaniem kapitału wypada się poważniej zastanowić i zasięgnąć niezbędnych informacji. Kwestię tajemnicy bankowej na Wyspach reguluje ustawa z roku 1987, zgodnie z którą, „…Jedyna sytuacja, w jakiej może nastąpić odejście od obowiązującej tajemnicy kont bankowych, powstaje wówczas, gdy istnieją poważne dowody, iż jego posiadacz zamieszany jest w oszustwa podatkowe, nadużycia finansowe lub pranie brudnych pieniędzy. W takim wypadku, potrzebny jest jednak nakaz sądowy, który obejmuje wgląd lub skonfiskowanie konta przez policję…”
Zobacz także: Emerytury polskich przedsiębiorców będą bardzo niskie. Firma w Anglii to gwarancja wyższego świadczenia
Mimo to, w praktyce istnieje ponad 11 przypadków, w których rzeczona tajemnica może zostać ograniczona lub uchylona. Dodatkowo, ustawa nie przewiduje sankcji za jej złamanie.
Założenie konta
Wymagania dotyczące założenia konta firmowego w Wielkiej Brytanii są przedstawiane indywidualnie przez poszczególne banki. Niemniej, z reguły potrzebne są tu szczegółowe dane zarówno osobiste, jak i firmowe takie, jak:
- dane rzeczywistego właściciela firmy,
- informacje o działalności,
- dane osób mających dostęp do konta,
- informacje co do spodziewanego przepływu gotówki,
- a nawet referencje ze strony poprzedniego banku.
Klient indywidualny, zakładając konto będzie zobowiązany do udokumentowania adresu zamieszkania. W tym celu może przedstawić np.:
- rachunek za media,
- umowę najmu lokalu,
- informację od pracodawcy na temat zatrudnienia oraz adresu,
- list od określonej instytucji, potwierdzający miejsce zamieszkania.
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Często dla osób prywatnych początkowo dostępny jest tylko tzw. rachunek podstawowy (basic account), umożliwiający dokonywanie wyłącznie podstawowych operacji. Rozszerzenie zakresu usług jest możliwe dopiero po kilkumiesięcznych regularnych wpływach wynagrodzenia.
Informacje dodatkowe
Niestety, banki na Wyspach pobierają stosunkowo wysokie opłaty z tytułu elektronicznego transferu pieniędzy oraz korzystania z kart kredytowych. Ponadto, jak wykazał raport komitetu powołanego przez Ministerstwo Skarbu (2000), na brytyjskim rynku usług bankowych panuje słaba konkurencja, co negatywnie odbija się na klientach. Co więcej, zdaniem Bank of England, sektor usług finansowych jest w Wielkiej Brytanii zbyt rozbudowany w stosunku do całości gospodarki.
Podsumowując, chociaż stabilna brytyjska gospodarka oraz renoma tamtejszych banków pozwalają na bezpieczne lokowanie kapitału, to istnieje wiele atrakcyjniejszych jurysdykcji, oferujących klientom korzystniejsze warunki dla ich środków finansowych.