Wszyscy importerzy i eksporterzy, którzy działają na rynku brytyjskim są zobowiązani do stosowania aktualnej procedur, jaką po Brexicie wprowadzono pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej – w tym: Polską. Oznacza to konieczność składania odpowiednich deklaracji celnych w każdym przypadku, w którym towar gotowy lub półprodukt przekracza granice Zjednoczonego Królestwa. Procedura obowiązuje producentów, w tym firmy zlecające przetworzenie półproduktów. Deklaracje celne muszą składać też sklepy internetowe, także podczas obsługi zwrotów konsumenckich.
Współpraca z brytyjskim czy polskim urzędem celnym wymaga regularnego składania odpowiednich deklaracji. Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane i dostępne do wglądu przy każdej transgranicznej transakcji. Nie zawsze oznacza to konieczność opłacenia cła. Import produktów na rynek brytyjski czy wspólny rynek europejski jest clony wg globalnych stawek, jakie stosuje się w danym regionie. Jednocześnie partnerzy podpisują szereg umów, których celem jest uproszczenie obrotu towarami pomiędzy obszarami celnymi. W związku z tym, w przypadku niektórych produktów i półproduktów stosuje się celne stawki preferencyjne, w tym stawki zerowe.
Kiedy trzeba złożyć deklarację celną?
Nie mniej jednak w każdym przypadku konieczne jest potwierdzenie transakcji w formie deklaracji złożonej w odpowiednim czasie we właściwym urzędzie celnym. Każdy przedsiębiorca może realizować ten obowiązek we własnym zakresie, ale w wielu przypadkach okazuje się, że formalności lepiej zlecić specjalistom. Zachęca do tego także brytyjska strona rzędowa gov.uk. Współpraca z dobrym agentem czy brokerem celnym niesie ze sobą wiele korzyści i znacznie usprawnia procesy biznesowe. W większości przypadków okazuje się też, że jest tańsza niż budowa stosownej infrastruktury i nabycie odpowiednich kompetencji w firmie.
Jak znaleźć dobrego agenta celnego w Wielkiej Brytanii?
Chociaż import czy eksport towarów pomiędzy UK a Unią Europejską nie zawsze generuje konieczność naliczenia cła – ponieważ, obrót danym typem towarów może być objęty stawką zerową – to zawsze konieczne jest złożenie stosownej deklaracji celnej. To dodatkowy element procedury, który jest równie ważny, jak każdy pozostały. Trzeba też pamiętać, że naliczanie cła ma wpływ na wartość towaru, od której naliczany jest podatek od towarów i usług w kraju, w którym nabywa go konsument. Warto brać to pod uwagę podczas wyboru agenta czy brokera celnego, który będzie reprezentować interesy firmy na terenie Zjednoczonego Królestwa.
Gdzie szukać brytyjskiego agenta celnego?
Informacje na temat jak znaleźć partnera do pomocy w realizacji obowiązku celnego na terenie Wielkiej Brytanii można znaleźć na brytyjskich stronach rządowych.
>> Aktualna lista agentów celnych w Wielkiej Brytanii znajduje się TUTAJ <<
Warto jednak mieć świadomość, że rejestr przedsiębiorców świadczących usługi celne powstaje na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy, w którym precyzuje on zakres i podstawowe warunki świadczenia swoich usług. HMRC, czyli brytyjski Urząd Skarbowy i Celny nie weryfikuje tych danych, a w związku z tym nie gwarantuje czy są aktualne i poprawne. Wybór odpowiedniej oferty i zakresu usług świadczonych przez brokera czy agenta celnego spoczywa na importerze, czy eksporterze.
Jak wybrać dobrego agenta celnego na rynek brytyjski?
Wybierając partnera do współpracy przy obsłudze procedury importowo-eksportowej na rynku brytyjskim, warto pamiętać, jak złożony jest to proces. Obowiązki celne mają zasadniczy wpływ na sposób naliczania podatku VAT i są integralnym elementem tej procedury. Mając to na uwadze, dobrym rozwiązaniem wydaje się podjęcie współpracy z agentem celnym, który oferuje kompleksową obsługę przedsiębiorcy na rynku brytyjskim. Połączenie obsługi księgowej z reprezentacją przed urzędem celnym wydaje się optymalnym rozwiązaniem dla każdego importera i eksportera działającego w UK, szczególnie dla aktywnych podmiotów, które regularnie generują transakcje objęte obowiązkiem celnym. Dobry agent celny powinien dysponować odpowiednią infrastrukturą, która gwarantuje automatyzację wielu procesów biznesowych związanych z wymianą danych i generowaniem właściwych deklaracji i dokumentów w odpowiednim czasie.
Warto mieć świadomość, że podjęcie współpracy z agentem celnym nie oznacza rezygnacji z usług, jakie w zakresie obsługi celnej procesu importu czy eksportu gwarantuje partner logistyczny czy kurier. Wiele zależy od modelu biznesowego, jaki przyjmuje dany przedsiębiorca oraz od częstotliwości realizowanych operacji, które generują obowiązek celny.