Ostatnia aktualizacja 20 lipca, 2021 o 02:06 pm.
Jedną z konsekwencji brexitu jest konieczność zmiany oznakowania niektórych towarów wprowadzanych do obrotu w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji). Od 1 stycznia 2022 roku europejski znak CE zastąpi brytyjskie oznaczenie UKCA. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców eksportujących towary na wyspy? Podpowiadamy.
1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuściła wspólnotę UE. Z tego powodu transakcje handlowe pomiędzy wyspami a państwami krajami członkowskimi potężnie się skomplikowały. Choć obie strony podpisały korzystną umowę handlową, główne korzyści płynące z jej zapisów koncentrują się na zniesieniu taryf handlowych i wyrównaniu przepisów celnych. Jedną z konsekwencji brexitu, którą odczują podmioty eksportujące towary na wyspy, jest konieczność dostosowania oznaczeń niektórych produktów do brytyjskiego prawa.
CE (Conformite Europeenne) to europejskie oznaczenie, wskazujące, że produkt jest bezpieczny i zgodny z zestawem określonych wymagań zwanych Podstawowymi Wymaganiami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Essential Health & Safety Requirements). Obowiązkowi oznaczenia znakiem CE podlegają obecnie m.in.:
Zobacz także: Jak zweryfikować numer VAT z Wielkiej Brytanii?
Od 1 stycznia 2022 roku towary sprzedawane w Wielkiej Brytanii muszą zmienić oznakowanie z CE na UKCA (UK Conformity Assessment). Znak UKCA nie będzie uznawany w UE, ponieważ wskazuje on jedynie na zgodność z brytyjskimi przepisami Supply of Machinery (Safety) Regulations 2008, a nie z dyrektywą UE.
Ważne: oznaczenie CE będzie nadal wymagane dla towarów sprzedawanych w Irlandii Północnej.
Oznaczenie UKCA ma zastosowanie do większości towarów wcześniej podlegających oznakowaniu CE oraz do produktów aerozolowych, które wcześniej wymagały oznakowania reverse epsilon.
Produkty objęte oznakowaniem UKCA podlegające specjalnym zasadom to:
Polscy przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2022 roku chcą sprzedawać produkty w Wielkiej Brytanii, muszą dostosować je do nowych wymogów. Jeśli tego nie zrobią, handel na terenie wysp nie będzie możliwy. Co ważne, obowiązek oznakowania produktu znakiem UMCA spoczywa na producencie lub jego autoryzowanym przedstawicielu (jeśli tak stanowią przepisy). Aby uzyskać znak, konieczne jest otrzymanie brytyjskiej deklaracji zgodności (UK Declaration of Conformity). Dokument zawiera następujące dane:
Zobacz także: Jak sprzedawać za granicę: platformy sprzedaży online (Amazon, eBay, Etsy)?
Ważne: jeśli przed 1 stycznia 2021 roku podmiot wprowadził do sprzedaży na terenie Wielkiej Brytanii towary z oznaczeniem CE, nie musi podejmować żadnych kroków. Warto pamiętać jednak, że obowiązek wykazania, że towar został wprowadzony do obrotu przed tym terminem, spoczywa na właściwym podmiocie gospodarczym, niezależnie od tego, czy jest to producent, importer czy dystrybutor.
Jeśli importujesz produkty do Wielkiej Brytanii
Jeśli nie jesteś producentem, a importerem, upewnij się, że:
Oznakowanie produktów do końca 2021 roku
Do końca 2021 roku obowiązuje okres przejściowy. W tym czasie oznaczenie CE będzie nadal akceptowane jako alternatywa dla znaku UKCA dla towarów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. Dla niektórych towarów (np. wskazane w ustawie wyroby medyczne) okres przejściowy potrwa do 2023 roku.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2024 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.